Koronavírus má jednu pozoruhodnú vlastnosť – stiera rozdiely medzi ľuďmi, udalosťami, dokonca aj režimami. Nerozdeľuje, nerobí žiadnu selekciu, útočí rad-radom bez ohľadu na spoločenský status, slávu či peniaze. Na Covid-19 doplatil prepychový monacký Bál ruží, premiéra najnovšieho filmu o Jamesovi Bondovi aj volejbalové majstrovstvá Slovenska starších žiačok. Medzi jeho obeťami sa môže ocitnúť nešťastný taliansky dôchodca, poslanec miestneho zastupiteľstva v Giraltovciach aj prominentný herec Tom Hanks - počas natáčania filmu o kráľovi Elvisovi. Hviezdnejšiu dvojicu si narýchlo neviem ani predstaviť.

Zákerný vírus spochybňuje jednoznačné pravdy. Ešte včera by sa málokto sporil o tom, či diktatúry sú naozaj civilizačný prežitok. Dnes si autoritatívna Čína dokáže s nákazou zjavne poradiť lepšie ako mnohé vyspelé slobodné krajiny, ktoré sú v „normálnych“ podmienkach oveľa pohodovejšie miesta na život. Na druhej strane korona potvrdzuje aj naše matné tušenia, ktoré sme si dlhé roky odmietali pripustiť. Áno, život je predsa len dôležitejší než futbal.

Apropo, Tom Hanks. Nech mi romantici odpustia, že opomínam Lásku cez internet, ale pri jeho mene mi vždy napadne jediný film - Forrest Gump. Povestná snímka mi v týchto dňoch v niečom pripomenula súčasný mimoriadny stav vyvolaný celosvetovou pandémiou. Mám na mysli matkine rady Forrestovi. Pre hlupáka každý hlupák. Umieranie je súčasťou života. Človek musí odložiť minulosť. Čo je vlastne normálne? Život je ako bonboniéra, nikdy nevieš, čo ochutnáš. Všetko sú to samozrejmé veci, ale treba si ich občas pripomenúť. Lebo my ľudia sme už raz takí, máme sklon zabúdať a ignorovať aj to, čo je nad slnko jasnejšie. Najmä ak je v hre naše pohodlie.

Rovnako ako pani Gumpová nám zopár životných samozrejmostí pripomenul koronavírus. Ibaže nie originálnym a vtipným, ale strašidelným spôsobom. Až zoči-voči smrteľnej hrozbe si uvedomujeme, že disciplína a zodpovednosť majú obrovskú cenu, ich nedodržanie dokáže ublížiť, dokonca aj zabiť. Že pohŕdanie a zosmiešňovanie problémy neodstránia, skôr ich prehĺbia. A že sme všetci do jedného smrteľní.

Na záver ďalšia veta z Forresta Gumpa, moja obľúbená. „Mama hovorila, že človek má mať len toľko, koľko potrebuje. A zvyšok je na chválenie.“

A ešte jedna vec. Nezabudnite si umývať ruky.