V čase socialistického budovateľského nadšenia výdatne podporeného pivom a gulášom sme z toho zrazu mali So ZSSR na večné časy, ale aj Kto je lajdák v učení, ten zostane na Zemi. Áno, niekto má na prvomájové sprievody pekné, nostalgické spomienky, čo je v dnešných časoch bezbrehého individualizmu sčasti pochopiteľné, ale uznáte, že vtedajšie oslavy mali s myšlienkou ocenenia poctivej práce pramálo spoločné.

Ale ak si myslíte, že komunistické heslá sa nepodarí prekonať, mýlite sa. Prvého mája 2020 jazdili demonštranti na autách Bratislavou a na oknách mali nalepené plagáty s nápisom - STOP 5G. Žiadna poetika, žiadne rýmy, ale to je to najmenej. Najhoršie je, že tí ľudia to mysleli vážne, smrteľne vážne.

Rozmýšľam, ako by to vyzeralo koncom 19. storočia počas osudných májových dní v Chicagu, keby sa protestujúci riadili duchom dnešných bojovníkov proti novej sieti. „Edison, ty chujón,“možno by sme čítali na transparentoch týčiacich sa z davu v uliciach amerického priemyselného mesta. Boli to totiž roky, keď slávny vedec uvádzal na trh svoj mimoriadne nebezpečný vynález - žiarovku. „Thomas Alva nám nehovorí celú pravdu,“ burácal by pred rozvášnenými poslucháčmi August Spies, jeden z najradikálnejších vodcov robotníckeho hnutia. „Tají nám, že žiarenie zo žiarovky ničí zrak a môže spôsobiť rôzne epidémie. Ak nič nepodnikneme, na dvere nám čoskoro zaklope zákerná španielska chrípka.“

Rozmýšľam, ako by to vyzeralo koncom 19. storočia počas osudných májových dní v Chicagu, keby sa protestujúci riadili duchom dnešných bojovníkov proti novej sieti. „Edison, ty chujón,“ možno by sme čítali na transparentoch týčiacich sa z davu v uliciach amerického priemyselného mesta.
Rastislav Boldocki

Ako si ešte matne pamätáme z hodín dejepisu, protesty v Chicagu sa zvrhli, v uliciach prepuklo násilie, v streľbe a chaose zahynuli desiatky ľudí. Augusta Spiesa so šiestimi spolubojovníkmi odsúdili na smrť obesením. Vo vykonštruovanom procese, bez akýchkoľvek dôkazov - vraj sa podieľal na odpálení po domácky vyrobenej nálože, ktorá zabila niekoľkých policajtov. Úrady z anarchistu urobili martýra, čo je, mimochodom, v dejinách ľudstva dosť bežné. Pred skonaním na šibenici Spies vyriekol povestné slová: „Príde deň, keď naše ticho bude silnejšie ako hlas, ktorý sa dnes snažíte priškrtiť.“ Nie, nepovedal niečo v zmysle: „Príde deň, keď naša tma bude černejšia ako svetlo, ktoré sa dnes snažíte rozsvietiť.“

Keby odkazy a výdobytky Prvého mája boli dnes neaktuálne, nad konšpirátormi by sme mohli mávnuť rukou. Ale nie je to celkom tak.

Každý by mal za dobre odvedenú robotu zarobiť na slušné živobytie. Verím, že s týmto názorom budú súhlasiť nielen zarytí ľavičiari, ale aj pravičiari. Ale dnes, keď strach z koronavírusu striedajú existenčné obavy, sa tento základ každého rozumného konceptu sociálnej spravodlivosti otriasa v základoch. Živnostníci a malé firmy sa bijú o holé prežitie, mnohí zamestnanci za osemhodinovú prácu musia podstúpiť znižovanie miezd, ďalším hrozí prepúšťanie.

A ako to už v korporátnom svete chodí, neraz sa stane, že na ulici skončia tí, ktorí majú zmysluplnú prácu a robia ju poctivo, zatiaľ čo rôzni senior a junior manažéri budú na nekonečných poradách analyzovať a hodnotiť powerpointové prezentácie o vplyve prepúšťania na kondíciu firmy. A to ešte nehovorím o ľuďoch pracujúcich cez rôzne agentúry, zamestnancoch v preddôchodkovom veku, Slovákoch, ktorí budú prinútení vrátiť sa domov zo zahraničia...

Ale zjavne to nebude až také hrozné, keď na Sviatok práce máme hlavu plnú 5G siete. Tak teda - Nech žije Prvý máj!