Pravdepodobnosť, že menšinová vláda nevydrží do konca roka, je približne rovnaká ako víťazstvo Realu Madrid v domácom zápase španielskej ligy s Malorkou, teda tutovka. Takto som na tomto mieste v septembri špekuloval o osude koaličného trojlístka. Kráľovský klub sa s tým veľmi nepáral, hostia z obľúbeného letoviska odchádzali domov so štyrmi gólmi v sieti. Eduard Heger o osud svojho kabinetu zabojoval o poznanie viac, spolu s politickými spoluhráčmi naťahovali čas, ako sa len dalo, dokonca hrozil zvrat na poslednú chvíľu - minister financií však v nastavenom čase po sľubne rozohratej akcii v Prezidentskom paláci zazmätkoval. Nech už bol priebeh zápasov, či už športového, alebo politického, akýkoľvek, obe tutovky vyšli.
Nechcem sa chváliť svojimi tipovacími úspechmi. Vlastne, trochu aj chcem, ale ide mi hlavne o niečo iné. Snažím sa názorne ukázať, ako sa naša politická scéna komplikuje. Ešte na začiatku jesene nebolo žiadnou vedou predpovedať jej vývoj. Šéfovia SaS a OĽaNO si nevedeli prísť na meno, premiér spravidla nedokázal prekročiť svoj tieň a parlamentná matematika nepustila, takže vládnutie jednoznačne smerovalo do slepej uličky. Nevidel to len ten, kto to nechcel vidieť.
Po niekoľkých mesiacoch, na Vianoce, je zrazu všetko inak. Staviť dnes nejaké peniaze na tipy o budúcnosti slovenskej vlády by bol divoký hazard. Po páde Hegerovho kabinetu sa zo správania našich popredných politikov vytratili aj posledné známky dôslednosti. Niektorí robia presný opak toho, čo robili doteraz, ďalší vysielajú úplne protichodné signály. Igor Matovič sa zubami-nechtami aj za cenu pádu vlády držal kresla ministra financií, teraz z neho odišiel. Richard Sulík celé mesiace tvrdil, že návrh rozpočtu je katastrofálny, potom ho pomohol schváliť. Boris Kollár hovorí o „psychiatrii“, ktorú dokážu ukončiť len predčasné voľby, ale zároveň nevylučuje vznik úradníckej vlády a zrejme by predýchal aj rekonštrukciu Hegerovho kabinetu. No a potom je tu opozícia - stojí si za referendom, o ktorom takmer s istotou vie, že bude neplatné. Kto sa v tom má vyznať?
Napriek tomu si trúfnem na ďalší tip. Odhadujem to na predčasné voľby v júni alebo v septembri. Ale neberte ma za slovo, je to len také matné tušenie. Na základe čoho? Skúsenosti hovoria, že politici výraznejšie menia správanie v predvolebnom období. A v posledných dňoch vo vládnucich kruhoch badať nebezpečne zvýšený výskyt orodovania za ľudí, volania po zodpovednosti a nadhľade.
Opakujem, toto nie je žiadny pokus o politickú analýzu, skôr taká hra na náhodu - ako loto či ruleta. Hovorím si, keď sa už politici s nami zahrávajú dlhé roky, keď už musím sledovať ich saltá mortale, tak nech sa pri tom divadle aspoň trochu zabavíme.
Inak žiadny strach, dobre nebude.