V Michalovciach otec rodiny zabil manželku a dve vlastné deti, potom sa zastrelil. Pri Novom Meste nad Váhom žena dobodala muža a ich malého syna. V Čachticiach ubil druh partnerku na smrť. Zatiaľ čo krajina žije predčasnými voľbami a referendom, rodinné tragédie sa v posledných týždňoch na nás valia ako na bežiacom páse. Určite, z pár prípadov sa nedajú vyvodzovať všeobecné závery o duševnom zdraví spoločnosti, na to budeme potrebovať dlhodobejšie a hlbšie odborné analýzy na reprezentačnejšej vzorke. Obrovské drámy malých, obyčajných ľudí predsa len niečo napovedajú.

Tragédie totiž neprichádzajú z ničoho nič, odborníci pred podobným vývojom už dlhšie varujú. Mali sme tu kovid s výrazným obmedzením sociálnych kontaktov, so zvýšenými ekonomickými, často priam existečnými obavami a neistotami. A to nebola jediná rana. Nasledovala vojna v susedstve, priniesla vlnu strachu, ale aj zdražovanie a zvýšenú podráždenosť, agresivitu. Ľudia sa ocitli v celkom novej, doteraz neznámej situácii, s ktorou vôbec nie je jednoduché popasovať sa. Najmä keď aj bez pandémie a ruskej invázie na Ukrajine uponáhľaná doba vyvíja na nás obrovský tlak spojený s nadmerným stresom.

Práve preto sa celkom nedá vylúčiť, že drámy v Čachticiach, Michalovciach či v Novom Meste sú varovným signálom, pochmúrnym symptómom stavu spoločnosti, ktorý hrozí prerásť do vážnej choroby.

Cez víkend som zasneženou krajinou šoféroval z Bratislavy do Senice a došlo mi, ako veľmi mi chýbal sneh. Taký poriadny, čo na celé týždne zakryje špinu, všetko škaredé a nedokonalé, prinesie biely pokoj. Ale bola to planá nádej, o deň-dva, ak nie aj skôr z idyly zostalo len mäkké bahno a studená voda.

 

Napadlo mi, že možno nejde len o teplé zimy a okolitú krajinu. Možno by sme potrebovali aj akýsi vnútorný sneh, taký poriadny, ktorý by aspoň na pár týždňov prekryl naše úzkosti, poruchy a neurózy, náš hnev a pýchu. Aby sme si dopriali trochu bieleho pokoja, trochu skutočného oddychu nezaťaženého predsudkami a očakávaniami.

Bohužiaľ, žijeme v čase globálneho otepľovania a ďalších neduhov.