„Otrávenú studňu súdnictva nevyliečime tak, že do nej budeme zúfalo liať čistú vodu. Asi by bolo najlepšie vykopať novú a tú starú zasypať,“povedal pre PLUS 7 DNÍ bývalý šéfredaktor. Rozhovor s Milošom Luknárom si môžete prečítať v najbližšom vydaní, v ktorom vás, dúfame, prekvapíme aj sľubovaným redizajnom.

Vráťme sa však k prorockým slovám, ktoré sú dnes aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým. Už mesiace sa nám pred očami právne autority menia na skorumpovaných a ľahko manipulovateľných ľudí. Prípad Moniky Jankovskej pripomína knihu Portrét Doriana Graya. Poznáte to, v známej klasike si hlavná postava príbehu želala zostať večne mladá a krásna a obraz, teda portrét, mal starnúť miesto nej. Dorian ubližoval, nebral na druhých ohľad, svedomie ho netrápilo a všetko ním páchané zlo sa prenášalo len na jeho postupne upadajúci portrét. Aj Jankovská navonok pôsobí ako žena, ktorá zjavne chce zostať večne krásna, len jej počiny, ktoré na nás vykúkajú z Three­my, menia jej obraz - postupne sa škerí a odkrýva sa jej skutočná tvár.

Ak by jej komunikácia s Koč­nerom bola pravdivá, je smutným mementom toho, ako sa u nás obsadzujú miesta sudcov, kto komu drukuje a kto komu dlhuje. Pojem „naši ľudia“ už dávno zľudovel. Ktorí a čí sú tí naši ľudia, sa však dozvedáme postupne. Kočnerov svet je, zdá sa, plný špiny, za úplatky si mohol kupovať súdne rozhodnutia, aby neskôr tvrdil, že rozhodnutia súdu sa nekomentujú. Mrazia aj slová z korešpondencie o tom, ako prišiel čas splatiť dlh. Naznačujú, že studňa je otrávená viac, ako by ktokoľvek čakal.

Kočnerova „opička“ sa už videla na Súdnej rade či na Ústavnom súde. Len si pripomeňme, ako sa ešte v januári pri verejnom vypočúvaní ako kandidátka na ústavného sudcu v parlamente skromne pochválila - v mimopracovnom čase sa venuje prednáškovej činnosti ľuďom, ktorí majú naozaj a reálne veľmi slabé právne povedomie. Publikovala vraj aj príručky pre laickú verejnosť na tému ochrana pred nekalými praktikami a takzvanými šmejdmi. Fakt, zlatá. Len ona vie, či tým šmejdom myslela aj Kočnera.

V každom prípade na otázku poslanca Baránika týkajúcu sa kauzy Kočnerových zmeniek odpovedala suverénne a spôsobom jej vlastným, že o túto kauzu sa absolútne, ale absolútne nezaujíma. Nuž, po tom všetkom, čo bolo zverejnené, tomu už neverí hádam ani ona sama.

Napokon, suverénnosť Jankovskej už nestačí. Nad „stáleeštesudkyňou“ zlomila palicu aj predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková. Donedávna obdivovateľka jej právnych kvalít hodných ústavného sudcu požiadala, aby konali aj orgány činné v trestnom konaní. 

Aj lojálny koaličný partner Smeru Bugár pochopil, že jej konanie asi nebolo kóšer. Precitnutý cez víkend prekvapivo vyhlásil, že so súčasnými vedomosťami by Most do vlády so Smerom pred troma rokmi asi nešiel, a to aj v súvislosti s kauzou bývalej štátnej tajomníčky. Otázka skôr znie, prečo po zverejnení šokujúcich informácií Bugár v takejto koalícii ešte zostal a zostáva. Takto sa nová studňa nevykope.