Písal sa rok 2006 a v Pluske vychádza rozhovor s Marianom Kočnerom, vtedy kandidátom na primátora Bratislavy. Na otázku, či financuje Smer a či si tyká s Ficom, odpovedá: „Ste prvá, ktorá mi túto otázku kladie. Smer som nikdy nefinancoval ani nikdy nebudem. S pánom Ficom som si potykal pred ôsmimi rokmi, keď po založení Smeru mali jeho členovia pracovné stretnutie v Športhoteli na Donovaloch, ktorého som spolumajiteľ. Tam sme si potykali. Odvtedy sme sa osobne stretli asi päťkrát.“

Počas rozhovoru, ktorý sme robili v hoteli Crowne Plaza, bol prítomný aj Peter Tóth. Nepriamo. Sedel sám, akoby len tak, opodiaľ. Ako novinárka som ho spoznala, ale vtedy som tomu neprikladala väčší význam. Po skončení rozhovoru sa zvítal s Fedorom Flašíkom a motkal sa tam aj Martin Glváč, aktuálne skôr známy pod prezývkou Maznák. Kočner v rozhovore priznal účasť na plese Smeru aj to, že sa mu Fico ospravedlnil, vraj sa nechal pri kauze Gamatex zmanipulovať. O Ruskovi hovoril s dešpektom, že je klamár. Postupne priznal priateľstvo či tykanie s väčšinou vplyvných politikov. Nuž, priznal, skôr sa tým chvastal. Lebo aj taký bol Koč­ner. Rád druhých urážal a podceňoval, seba a svoje schopnosti zjavne preceňoval, lebo už len keď zíde niekomu na um kandidovať na post primátora hlavného mesta, s imidžom „mafiána“, to si žiada nielen guráž, ale zjavne aj doma pokrivené zrkadlo. Predsa len, medzi „závadovými“ osobami vyčnieval svojím nešportovým zjavom a neutíchajúcou závislosťou od svojho sebaprezentovania.

Prestrih. Je august 2019 a už niekoľko dní sledujeme informácie o vplyve tohto Ave Ja, ako sa tituluje. Prekvapujúca, priam šokujúca komunikácia medzi Kočnerom a Alenou Zsuzsovou - aj takto pre niekoho vyznieva prepis z Threemy. Podľa rozšifrovaných správ sa poznal s politikmi, tykal si s nimi, stretávali sa a vymieňali si informácie. Teda, nič nové pod slnkom, vlastne presne to isté, čo sme dokonca priamo z jeho úst počuli stokrát predtým. Tak prečo taký rozruch? Tentoraz sa Kočner konexiami chváli svojej známej, ktorá momentálne sedí na samotke v cele a o svojej vegetariánskej strave informuje médiá. Kočner ako typický narcis v prepisoch machruje, až vyvoláva dojem, že všetko má pod palcom. Podčiarkujem, vyvoláva dojem. Cez Threemu píše Alene Zsuzsovej, že u Maďarov je veľmi zlá situácia a Béla to neudrží. Ani ako veľký kritik Bugárovej politiky si nedovolím tvrdiť, že sa s Kočnerom stretol na Maldivách cielene. A vôbec, je ťažké uveriť, že by Bugár vládu dobrovoľne položil. Naopak, hľadal dôvody, ako sa zo šlamastiky vyhrabať, a tak si dopomohol povestnou „treťou vetou“. Fakt niekto verí tomu, že potreboval Kočnerovu radu?

Skôr komicky vyznelo, ako sa minulý týždeň traja lídri - Fico, Bugár a Danko - rad za radom usilovali od známosti s Kočnerom očistiť. To až teraz pochopili, že priateľstvo s Kočnerom je toxické a môže ich potopiť? Naozaj nestačilo len tak chlapsky povedať - prepáčte, ale s týmto človekom nemám nič spoločné? Zjavne nie. Potom je na škodu, že ho títo alibisti v jeho toxicite nedokázali zastaviť už skôr, keď sa dalo mnohým jeho nekalým kšeftom a možno i objednávke vraždy mladých ľudí zabrániť.

Oveľa viac ako ich vajatanie zaujalo to, o čom mlčali. To, že Bugár bol na Maldivách s oligarchom Štefanom Czuczom. To, že sa Fico na tlačovke vyhol otázke, či si s Kočnerom tyká a kedy naposledy sa videli. Ich nervozita bola až trápna. Ale vyvodiť si z toho záver, že Kočner hýbal slovenskou politikou, je, priznajme si, tak trochu povrchné. Iste sa medzi politikmi našli aj slabé povahy. No vedomosť, že naša spoločnosť je prešpikovaná korupciou, na to vážne nepotrebujeme spomínanú korešpondenciu. On bol typický lobista „obsmŕdač“, ktorý zháňa informácie, rieši obchody, biznis, dohaduje stretnutia a toto všetko robí... pre koho? A vôbec, prečo si ho vplyvné osoby k sebe tak pripustili a čo z toho mali, respektíve pre koho to robil? Pre seba? Svoje kšefty, ego alebo pre niekoho, kto ho dobre platil? Bol pre niekoho námezdný robotník s mafiánskymi metódami práce, teda zastrašovaním a vyhrážaním? Nuž, rád hovorieval - riaditelia odchádzajú, my zostávame.

Nie je choré, ak na jednej strane si so spomínanými politikmi tykal, na druhej hľadal na nich kompromitujúce informácie? Čítajme medzi riadkami - aký obraz sa nám ponúka? Obraz narcisa, lobistu a možno aj psychopata. Svojej obeti sa snaží priblížiť, získať si priazeň, lebo moc je pre neho droga, aby neskôr využil jej slabiny a zaútočil. Nahral si Sulíka, s ktorým navonok priateľsky konverzuje, následne ho dá sledovať, aby zistil, či užíva kokaín. O namotaní kamaráta Glváča, alias Maznáka, nehovoriac. S prokurátorom Šufliarskym si napísal možno viac esemesiek ako so svojou manželkou, aby potom uvažoval o jeho vražde? Nie, Kočner nebol vplyvný človek, ale skôr persóna schopná urobiť akúkoľvek špinavosť. Zúfalec, s ktorým sa na ihrisku nikto nechce hrať, a tak intriguje a rozkopáva formičky všade navôkol.

Na našu priamu otázku, či má medzi politikmi priateľov, asi pred troma rokmi odpovedal - NIE. Človek, ktorý sa tak chvastal pred Zsuzsovou, by nepriznal vplyvné priateľstvá? A možno naozaj nemal priateľov, len sa obklopoval ľuďmi, ktorí ho platili a ktorých si platil. Napríklad spomínaný Tóth, ktorému vraj v motákoch z basy odkázal: „Už si mi zostal len ty, brath.“ Nuž, mýlil sa.