Čaká nás horúca jeseň, príchod volieb otvorí rôzne skrine s kostlivcami a médiá budú mať témy na titulné strany. Predstava, že proti sebe stojí Kočnerova, Harabinova a Mečiarova strana, aby oberali o percentá trebárs kotlebovcov, by sa pred rokmi zdala ako ten najhorší politický sen, a ak by jeden z trojice, teda Koč­ner, neskončil v base, ešte stále mohol byť aktuálny. Zobudíme sa v jedno studené ráno začiatkom roka 2020 a zistíme, že realita je možno ešte horšia. Lebo očakávanie februára (ach, Víťazný február tiež nie práve vhodný mesiac na zmeny) budí už dnes obavy z toho, čo sa nám tu poskladá za budúcu vládu.

Expremiér a dôchodca Mečiar už avizuje politický comeback zo svojej luxusnej Elektry, ktorú mu Fico akosi zabudol odobrať, hoci sa všemožne dušoval. Sám je dnes v situácii, že jeho bývanie v Bonaparte rieši štát a správca konkurznej podstaty. Ukazuje sa, že Harabin je čoraz aktívnejší ako youtuber, ale aj politický agitátor a Fico unavený nielen letnými horúčavami sa rozhodol, že predsa len ešte zabojuje. Nie div, prieskumy mu stále ukazujú percentá, o akých sa jeho politickým rivalom ani nesníva. Isteže, prieskumy, ale dá sa im veriť? Aj Drucker v nich poskočil až tak, že aj neznalý veci sa spýtal - to fakt? Až takto okato?

Ale vráťme sa k Ficovi, ktorého už väčšina viackrát pochovala ako takého zombie. Áno, Fico sa stále drží a aj najväčší stranícki krikľúni sa ho opätovne začínajú obávať. Pellegrini vyskakuje, len keď je Fico za rohom, háda sa s jeho pätolizačom Blahom či otvorene namieta voči Gašparovi, no inak sa Ficom necháva pozývať na

obed na Súmračnú a pred médiami a poludňajším slnkom žmurká očkami a nechápe, prečo verejnosť tieto stretnutia zaujímajú. Naraz už nehovorí o tom, že nie je na premiérsku stoličku pripútaný. Jednoducho, spľasol.
Je pravda, že pamäť býva selektívna, po rokoch sa zlo vytráca a jeho ostré hrany sa obrúsia. Mečiarov návrat však predsa len núka otázku, či bol naozaj tým najväčším zlom. V debatách čoraz častejšie počuť aj názory, že Fico je predsa len horší ako Mečiar. Chlapec z Topoľčian je zjavne skúsenejší, dlhšie sa mu darilo načúvať hlasu ľudu aj šepotu lobistov. Už nemravne drahé hodinky, ktorými sa rád pýšil, boli neklamným znakom toho, že naraz precitol z privátneho ľavicového sna. Ficovo bývanie v prepychovom byte v Bonaparte, neobhájiteľne dotované Bašternákom, bolo zas ďalšou smutnou stratou kontaktu s jeho voličom.

Isto, Mečiar bol vždy vnímaný ako zlo zabalené v priesvitnom celofáne. Majiteľ Elektry svojím hrubozrnným spôsobom vedenia politiky priamočiaro dával najavo, čo si myslí. Fico je však horší. Celofán totiž ešte ani nerozbalíte a už viete, čo je v ňom ukryté. No Fico zabalený v alobale skrýva omnoho viac, ako je na politika správne, neustále klame nielen telom, aj rečami, hoci už to nie je ten „mačo“ určujúci témy dňa. Jeho tlačovky, pardon, tlačové vystúpenia, sú už len o sebaľútosti a vyplakávaní. Tvári sa ako obeť médií, hoci skutočnými obeťami sú novinár Janko Kuciak, jeho snúbenica a Slovensko s premárnenými príležitosťami. Zavádza o tom, že jeho sociálne balíčky sú zadarmo, zavádza o svojom bývaní, o vplyve či priateľstvách s ľuďmi ako Kočner, Vadala a spol.

Klamal „na hulváta“ o odchode z politiky, o odchode z Bonaparte, o dlažobných kockách, no vždy sa nájdu ľudia, ktorí mu to veria. Takže áno, je nebezpečnejší ako Mečiar, ktorému jeho búchanie do stola veriť prestali, a tak skončil na svojej chalupe, tak blízko k medveďom. Bohatý, opustený a zrejme aj dostatočne unudený dozrel na vidinu politického návratu. Fico zatiaľ vo svojom ťažení pokračuje, a to až tak, že hoci by sa Smer mohol zachrániť (nuž, aj autentická ľavica tu musí mať svoje miesto) lídrom, akým by mohol byť trebárs Pellegrini, on ho prehliada.

Otvorene koketuje s Gašparom, akoby zabudol, že aj pre tohto človeka a jeho vedenie polície sa musel vzdať kresla predsedu vlády. Ak chce pre neho prísť aj o post lídra najsilnejšej politickej strany, tak mu toho gašparka veľkodušne doprajme. Nechajme ho robiť i naďalej zlé rozhodnutia, a ak smerákom padnú percentá, hádam si nielen prizná chyby, ale konečne ponesie za ne následky. Tak ako politický elév Truban, ktorý sa pred voľbami ani neohrial a už pocítil dôsledky nezrelej a nepochopiteľnej komunikácie o drogách a ich užívaní. Na Súmračnej zatiaľ museli krochkať „Blahom“, keď objavili digitálnym prachom zapadnuté video s Trubanovým egotripom.

Áno, je pravda, že Truban to dal na Procházku, zhasol ako augustový meteorit, zatiaľ čo stálica Fico stále svieti. S hviezdami je to však niekedy tak, že hoci ich svetlo ešte vidíme, ony sú už dávno vyhasnuté. Už by to mohli pochopiť aj v Smere, že ak si chcú udržať percentá, nedajbože rásť, treba počúvať prognostika Fica: „Ak nefunguje bordel, treba vymeniť dievčatá, nie postele.“Ďalšia z rád lídra Smeru, ktoré rozdáva, ale sám sa nimi neriadi.