Tvrdé slová i pravidlá, ale o tom by mala byť služba v politike. Možno to niekoho prekvapí, no slová o prezumpcii viny vyriekol na margo verejných činiteľov český prezident Miloš Zeman.

Nuž, prezumpcia viny sa u nás stále veľmi nenosí. Obzvlášť to platí v najnovšom prípade štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, ktorá je v potenciálnom konflikte záujmov. Ujma, ktorá jej môže byť spôsobená tým, že ju klamlivo obvinili a dočasne pozbavili funkcie, je minimálna v porovnaní s ujmou, ktorú môže utrpieť tento štát, ak sa preukáže, že na svojom mieste nemá čo robiť. 

Najskôr tvrdila, že Mariana Koč­nera, človeka obvineného v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice, nepozná. Ani sa nestihla ohriať na dovolenke a už je vonku jej „utajovaný“ vzťah, a to v podobe komunikácie z Threemy. Krátko po zverejnení údajnej Koč­nerovej komunikácie tajomníčke z ministerstva spravodlivosti zadržali telefón. Našli jej tam spomínaných tisíc esemesiek, ktoré si Kočner vymenil priamo s Jankovskou v období od jesene 2017 až do zadržania Kočnera v júni 2018? Ambiciózna blondínka sa bráni, že ona s Kočnerom nekomunikovala. Isto, dokazovať to bude ťažké. Ale ak policajti Národnej kriminálnej agentúry vykonali zaisťovacie úkony vo veci týkajúcej sa zneužívania právomoci verejného činiteľa, už len to je dôvod, aby post štátnej tajomníčky dočasne opustila. O tom je spomínaná prezumpcia viny.

A vôbec, pripomína vám to niekoho? Presne tak isto reagoval prvý námestník generálneho prokurátora, až napokon musel opustiť teplé miestečko po tom, ako vyšlo najavo, že si kamoši Marian s Petrom vymenili za pol roka šokujúcich viac ako 400 esemesiek.

Pravá ruka generálneho prokurátora, námestník Šufliarsky, pod tlakom napokon priznal, že s Kočnerom komunikoval sedem mesiacov, od januára 2017 do júla 2017. Predtým sa však presvedčivo tváril ako cudná panna, ktorú Kočner volal na stretnutie a ona ho odmietala.

Skúste si zrátať, koľko esemesiek si vymeníte s najlepším priateľom, s manželkou či milenkou. O aký vzťah tu išlo? To si naozaj poslali stovky správ? Kto uverí, že je to náhodný známy či otravný kontakt? A to ešte v čase „esemeskovej eufórie“ s Marianom stihol dať vypočuť ako svedkov takmer celú redakciu PLUS 7 DNÍ. Riešil nejaké osobné problémy, vraj ho niekto ohováral. Z dnešného pohľadu je to priam komické, ak nie urážlivé... 

Šufliarsky je síce dobrý trestný právnik, to však na jeho poste nestačilo. Prokurátor musí byť absolútne bezúhonný, čestný, cnostný a nezávislý. Kontaktom s Koč­nerom sa nevyhýbal, spochybnil tak svoju nezaujatosť, nestrannosť a narušil nielen svoju dôveryhodnosť, ale aj celej prokuratúry. Bodka. Čižnár mal aspoň na toto gule a upratal si pod sebou. 

V prípade Jankovskej sa o jej profesionalite rozpráva ťažšie, jej činnosť nevyvoláva u občanov práve oslavné mexické vlny vďaky. No ambície jej zjavne nechýbajú - sama sa videla v Súdnej rade či na Ústavnom súde. Žena, ktorú Brucho prezýva Opička, je vlastne typický politický nominant, ktorého meno svietilo na kandidátke Smeru. Kto jej to miesto vybavil, nevedno. Kočner v komunikácii dúfa, že Opička zaujme miesto ministerky po Mumlavej. Akokoľvek to vyvoláva úsmev na tvári, je to smutné čítanie. Tak volal Žitňanskú, ktorá po vražde dvoch mladých ľudí sama odstúpila.

Jankovskej šéf a bývalý obhajca Hedvigy Malinovej Gábor Gál vlastnú tvár stratil pri podpise koaličnej zmluvy medzi Smerom a Mostom-Híd. Je naivné od tohto človeka čakať principiálnosť teraz, keď ju nepreukázal ani v minulosti. Zatiaľ sa len vyjadril, že Jankovskú odvolá, ak polícia potvrdí jej väzby na Kočnera. Nuž, pán minister, potom to už bude len gesto.

Jankovská sa zjavne spolieha na to, že problém s Kočnerom zvládne podobne, ako zvládla podozrenie z korupčného správania v prospech mafiánskeho bosa Čongrádyho. Kočner je však pre akéhokoľvek politika, prokurátora a tobôž pre dvojku na ministerstve spravodlivosti „závadová“ osoba. Jankovská si je zjavne toho vedomá, aj preto dištanc. No ak polícia a prokuratúra zakročili voči politikovi a zasiahli príkazom na vydanie jej telefónu, museli mať na to závažné dôvody. A Jankovská nemala ísť na druhý deň na dovolenku, ale opustiť kreslo štátnej tajomníčky.

Nevedno, či sa sociálni demokrati Zeman a Jankovská niekedy osobne stretli, ale ťažko uveriť, že podaktoré Zemanove slová a bonmoty neboli určené priamo jej. Odkaz českého politika môže znieť takmer otcovsky. Politikov nešetrí, keď vraví, že „aj dobre mierená facka všeličo vyrieši“. Mnohí z nás ju isto pocítili, ak sa v detstve snažili oklamať trebárs rodičov.