Politické strany odštartovali bilbordovú kampaň a my nestačíme žasnúť. Uvedené heslá podprahovým útokom na emócie voličov sú jasným svedectvom, že populizmus bude hrať v týchto voľbách prím.

Skôr narodení si isto spomenú na heslo z roku 1948: Zoštátnením upevníme republiku! A čo nasledovalo? Komunisti zobrali majetky veľkopodnikateľom, potom živnostníkom, neskôr roľníkom a keďže komunisti nikdy nevedeli nič lepšie, ako brať peniaze z cudzieho, tak menovou reformou v roku 1953 obrali o úspory celý národ.

Naozaj sa musíme pred voľbami utiekať k lacnému populizmu? Komu sú určené predvolebné heslá? Predstaviteľovi neomarxistického krídla v Smere poslancovi Blahovi, ktorého životným krédom je závisť a nenávisť? Populistovi a extrémistovi Kotlebovi či dokonca exprezidentovi Kiskovi, ktorý si podobné heslá zjavne nevie odpustiť?

Apropo, spomínate si na Ficovo krédo zoštátniť Mečiarovu Elektru? Fico sa už roky vyhráža, že tvrdo zdaní bohatých a ich majetky. To hovorí sociálnodemokratický politik, ktorý nemá záujem legalizovať svoje príjmy a býva akože v podnájme? Isto, treba zobrať podvodníkom ako Bašternák či Kočner ich majetky, ale páni, ktorí si tieto heslá dávajú na bilbordy, by nám mali radšej zaručiť, že Slovensko nebude mafiánsky štát, a nie daný stav len verbalizovať.

Veď si len spomeňme, ako Mečiar zbesilou privatizáciou vytvoril neschopnú vrstvu pätolizačov, ktorá tvorila jeden bankrot za druhým. A namiesto toho, aby sa pravdivo priznal orgánom činným v trestnom konaní, ako sa k neuveriteľným majetkom dostal on a jeho potomkovia, bez štipky sebareflexie ohlásil návrat do politiky. Nie, Mečiar nikdy nemal dobré úmysly. Pre Mečiara a jeho národoveckých klonov kotlebovcov je Slovensko len prostriedok na ich osobné zbohatnutie.

Ale netreba objavovať Ameriku a vykopávať otvorené dvere. Viete o tom, že od roku 1994 je u nás zákonmi upravený boj proti legalizácii príjmov z najzávažnejších, najmä organizovaných foriem trestnej činnosti? Banky, poisťovne, účtovníci, advokáti, notári, realitné kancelárie, pošta, ale aj prevádzkovatelia hazardných hier sú povinní podávať finančnej spravodajskej jednotke aj informácie o takzvaných neobvyklých obchodných operáciách. Každý má určite v pamäti pravidelné tlačovky finančnej spravodajskej jednotky, ako sa im darí odhaľovať a stíhať obrovskú korupciu a pranie špinavých peňazí. Že nie? Nuž, vitajte na Slovensku.

Je viac ako žiaduce, aby verejní činitelia vrátane sudcov a ich blízke osoby odovzdávali čo najpodrobnejšie prehľady majetku. Keď už musíme živiť NBÚ, SIS a realitné projekty „family Balciar“, tak nastavme normy tak, aby kontrolu nevykonávali len novinári, ale majetkové previerky robili aj uvedené inštitúcie.

Takže nie, netreba nám populistické bilbor­dy útočiace na emócie, postačí jedno: Potrebujeme efektívne a nezávislé orgány ochrany práva. Ak budeme mať generálneho prokurátora, ktorého predstava pekla je pekne zamrznutá, a pokým sa sudcovia nechajú hostiť advokátmi na súkromných akciách - aj s rizikom, že tam bravčové konzumoval s nimi Kočner -, dovtedy ten smrad nevyvetráme. Ak by mal mať tento štát v znaku nejaké krédo, tak by to mohlo byť: Ryba smrdí od hlavy.