Korona obrátila náš svet, naše zvyky, ale i naše správanie hore nohami. Nebola na to úplne sama, v mnohom sme situáciu pomohli skomplikovať aj my sami. A teraz nie je úplne najdôležitejšie, či ide o nás, občanov, či o našich volených zástupcov, hoci tí sa snažili mimoriadne a často sa im darilo zamotať aj veci, ktoré sa zdali krištáľovo jasné. V každom prípade platí, že rok 2020 ostane jedným z tých, ktoré si dlho zapamätáme.

Bol totiž plný bizarností, a to do posledných okamihov. Ešte tesne pred Vianocami sa zdalo, že jeho vrcholom, v zmysle pokrútenej reality a absolútnej nemožnosti predpovedať, ako sa vlastne skončí, by sa pokojne mohol stať Pavol Rusko. Ten možno v snahe vyhnúť sa verdiktu v kauze zmenky a stráviť sviatky doma, či z dôvodu plánovanej únikovej cestičky za šamanom na Mali, neprišiel na súd, pričom sa vyhovoril na to, že ho niekto oblial kyselinou pri behaní. Poviete si, že toto samo osebe je už dostatočne šialené, ale skutočnú korunku celej komédii dodala jeho vizáž. Prelepené oči niekdajšieho mediálneho magnáta, ministra a jedného z najvplyvnejších ľudí na Slovensku ostanú symbolom, kam sa až dá padnúť, keď sa necháte opantať či už peniazmi, alebo mocou, no v každom prípade úplne stratíte zmysel pre realitu.

No potom sa do práce pustil vicepremiér Štefan Holý, a čo sa bláznovstva týka, aj samotný Pavol Rusko musel ostať pozerať v nemom úžase. Teraz nemáme na mysli Holého veľdielo, teda radikálnu zmenu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá sa pravdepodobne stane semeniskom korupcie, pretože umožní prideľovať zákazky s oveľa menšou mierou verejnej kontroly ako doteraz, ale hovoríme o jeho výlete za rodinkou do Anglicka, po ktorej sa bez zábran dostavil na rokovanie vlády. A o pár dní sa ukázalo, že je pozitívny. Na Holého súkromnú cestu sa síce nevzťahujú žiadne výnimky, ale to mu vôbec nezabránilo predvádzať ukážkové papalášske maniere. Nielenže o svojom zájazde zjavne ministrov dostatočne neinformoval, no navyše odmietol prezradiť, či sa vôbec po prílete na Slovensko dal otestovať.

Netvrdíme, že kolegov nakazil priamo on, len je na tomto mieste dôležité sa spýtať, či rovnako poctivo ako Holý dodržujú pandemické opatrenia aj ostatní členovia vlády? Výsledok je totiž tristný, nakazených máme okrem premiéra aj niekoľkých ministrov a trpkú pointu celému vládnemu lockdownu dodáva to, že viacerí vrcholoví vládni činitelia sa dali testovať antigénovými testami s negatívnym výsledkom (a s týmto vedomím absolvovali svoje pracovné programy), pričom až spoľahlivejšie PCR testy odhalili, že sú v skutočnosti pozitívni a mali by dávno sedieť v karanténe.

Keď už by človek mohol mať pocit, že bizarností bolo koncom roka naozaj dosť, prišlo pilotné očkovanie vakcínou. Túto udalosť si nenechala ujsť aktivistka dezinformačnej scény a fanúšička Štefana Harabina, ktorá si v priamom prenose, v okamihu, keď riaditeľ nemocnice hovoril o náraste pacientov, ktorí pre koronu skončili na pľúcnej ventilácii, stiahla rúško a smiala sa do kamery.

Nechajme teraz bokom sprostosti absolventov vysokej školy života, nemá žiadny význam sa nimi dlhšie zaoberať. Vakcína skutočne v tomto mori bezradnosti môže byť ostrovčekom nádeje, ktorá pri dobre zvládnutom postupe dovolí, aby bol rok 2021 úplne iný ako ten predošlý. Kľúčové však bude, aby bola vakcinácia jednoznačnou prioritou vlády, aby bola masová a mimoriadne efektívne riadená. Už teraz sa totiž začínajú objavovať informácie od lekárov, ktorí tvrdia, že samotná vakcína stačiť nebude, ak sa dramaticky nerozšíri počet očkovacích miest a na zrýchlenie vakcinácie obyvateľstva sa nevyčlenia potrebné personálne a finančné kapacity. Pri banálnych sporoch vo vláde, ktoré spôsobujú, že stále nie sú nakúpené ani antigénové testy, je však ľahko možné, že sa v prichádzajúcom roku zasa až tak veľa nezmení.