Vnútri kedysi najsilnejšej slovenskej politickej strany to očividne vrie. Premiér Peter Pellegrini už dlhšie kritizuje Ficove  kroky a postoje, no jeho predchodca a stranícky šéf, vždy udrie naspäť. Najnovšie si už posielajú odkazy cez tlačové konferencie. Napríklad minulý týždeň Pellegrini skritizoval poslanca Ľuboša Blahu, ktorý šéfuje výboru pre európske záležitosti v parlamente.

Na výbore: Pellegrini skritizoval svojho kolegu Blahu a vyzval ho, nech zváži pôsobenie vo výbore.
Na výbore: Pellegrini skritizoval svojho kolegu Blahu a vyzval ho, nech zváži pôsobenie vo výbore.
Zdroj: screenshot z videa aktuality.sk

Nepáčia sa mu jeho statusy na facebooku, kde nazýva predstaviteľov Európskej únie lúzrami či samotnú úniu označuje za organizáciu, ktorá nenávidí ľudí. Dokonca ho vyzval, aby zvážil svoje pôsobenie vo výbore. Blaha pritom dlhodobo skĺzava do zvláštnej "alternatívnej" a najmä populistickej rétoriky, ktorou imponuje voličom Kotlebu. Chlap, ktorý donedávna chodil na Dúhové pride s celou rodinou, zrazu šokuje názorovým saltom-mortale. To, že je v obľube u predsedu Fica, ktorý pokladal dlažobné kocky na námestí za prípravu prevratu, je v kuloároch známe. Ostatne sa za Fica verejne stavia.

Oponent

Pellegrini si dovolil ho verejne, na tlačovke, skritizovať. Síce decentne, ale nie je to jedinýkrát, kedy sa Ficovi otvorene postavil. Len nedávno vyhlásil, že on by v byte daňového podvodníka nebýval. Opäť išlo o opatrnú formuláciu, no v strane, akou je Smer, to bolo vyhlásenie vojny. Hoci je Pellegrini premiérom, za opraty v parlamente zatiaľ ťahá Fico. Nie je to ľahký súper. Starý, skúsený politik, ktorý je už 20 rokov v tej najtvrdšej politike, vie, ako sa obracať. Najmä s pomocou svojich spin-doctorov, ako je Erik Tomáš, dokonale ovláda, čo a kedy povedať. A preto nebolo treba na reakciu dlho čakať.

Otvorená vojna

„Mňa zaujíma orientácia krajiny. Nikdy Ľuboš Blaha neurobil nič, čo by ohrozovalo alebo poškodzovalo našu jasnú zahraničnú politickú orientáciu," zastal sa známeho marxistu Fico a dodal: "Ak má nejaký slovník, ktorý je farbistejší alebo nápaditejší, na to má každý poslanec právo." Verejne tak dal Pellegrinimu najavo, že na jeho názore nezáleží. On drží opraty, on je predseda. A Pellegrini je "len premiér". 

Robert Fico: Opäť skritizoval premiéra Pellegriniho.
Robert Fico: Opäť skritizoval premiéra Pellegriniho.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Ešte donedávna sa pritom Smer snažil vnútorné konflikty riešiť v tichosti. V kuloároch sa o boji medzi  Petrom Pellegrinim a Robertom Ficom vie poriadne dlho. Teraz však už nejde len o naťahovačky. Ide o to, či bude Smeru a štátu vládnuť ten, kto odstúpil z pozície premiéra. Alebo sa Pellegrini postaví ťažkému súperovi ako Dávid a prestane byť Goliášovým sluhom. Ľahké to nebude. Ale to politika nikdy nebola.