Začiatok tohto týždňa potvrdil to, čo o pomeroch v koalícii tušíme už pár mesiacov. Pre spory, prekáranie a stále sa stupňujúci počet neférových útokov začína mať vládne zoskupenie problémy v riešení akútnych problémov. Pritom mali karty rozdané celkom dobre. A to napriek zúriacej pandémii, čo je síce vážna situácia, ale pri racionálnom postupe by bola stále pomerne dobre zvládnuteľná. Ťažkosti totiž v tomto smere nemáme sami, s koronakrízou zápasia všetky okolité krajiny a viaceré, napriek väčšej vládnej harmónii, nie sú o nič úspešnejšie ako Slovensko. Do úvahy treba brať i fakt, že v tomto období by málokto od akejkoľvek vlády čakal ekonomické zázraky, takže by pokojne stačilo určiť si základné priority a splniť ich. Bolo by skvelé, ak by sa k efektívnemu boju s pandémiou pridali úspechy s očistou krajiny od korupčníkov, čo sa už našťastie začína diať, a podarilo sa to okoreniť napríklad zmysluplnou reformou súdnictva či školstva, čoho náznaky sa dajú pozorovať tiež. Pri ústavnej väčšine v parlamente naozaj nejde o nič, čo by malo byť nerealizovateľné. Namiesto toho sa zdá, že táto koalícia produkuje oveľa viac zbytočných konfliktov, ako by bolo po pol roku jej existencie žiaduce a ako by bolo pre naplnenie štvorročného mandátu únosné.

Stačí, keď sa bližšie pozrieme na slovné výmeny premiéra a vicepremiéra. Sulík najprv dostane od Matoviča úlohu, aby pripravil pandemický plán. Keď sa do nej (síce s meškaním) pustí, príde verejný odkaz, že svoje nápady pokojne môže predať do Mongolska. Keď projekt dokončí a ide zverejniť ideu so zavedením semaforov, teda snahou odpolitizovať proces boja s koronou a zaviesť jasné pravidlá, za akých podmienok sa budú opatrenia sprísňovať alebo uvoľňovať, príde Krajčího ministerstvo zdravotníctva s veľmi podobným návrhom semaforov. A plánuje ho prezentovať v ten istý deň. Ak by sme to nemuseli všetci platiť z daní, bolo by to azda aj úsmevné. Každá snaha o zavedenie odborných kritérií do boja s vírusom je, samozrejme, žiaduca, ale prečo skupiny expertov pracujú separátne na riešení toho istého problému, ostáva nevysvetliteľným zlyhaním oboch strán. Diabol sa skrýva v detailoch. V tomto prípade opäť v komunikačných. Hoci odborníci sú presvedčení, že návrh SaS je vo viacerých smeroch detailnejší ako materiál pripravený na ministerstve, Matovič ho zhodí zo stola s tým, že ide o kompilát, ktorý je cestou do pekla a poslúži na „figu borovú“. Na záver partnera nazve „malým deckom“. Naopak, opakovane potvrdí, že celoslovenské antigénové testovanie v decembri bude a že podľa neho nemôže byť po nižšej víkendovej účasti dobrovoľné. Reakcia Sulíka je tiež jednou z tých, ktoré dôveru v koaličnú jednotu nijako neposilňujú. Teda, že jeho strana plošné testovanie nepodporí, pretože by išlo o „vyhodené peniaze“.

Po uvedených slovných saltách by bolo vhodné, aby kohúti v koalícii upokojili egá, zhlboka sa nadýchli, nezaťažovali verejnosť invektívami, ale sadli si za stôl a povedali si, či chcú svoju reputáciu nadobro pochovať alebo sa ešte pokúsia byť pre občanov inšpiráciou. Zdá sa totiž, že tí stresy spojené s pandémiou zvládajú podstatne dôstojnejšie. Až to vytvára dojem, že semafory na optimálne správanie potrebuje oveľa viac samotná vláda ako voliči. 

Uvedené spory však nie sú len otázkou dua Matovič - Sulík. Premiér sa dostáva do nesúladu aj s inými predstaviteľmi vládneho zoskupenia. A nejde o nič menej významné ako o post generálneho prokurátora. Hoci Matovič jasne hovorí, že v prípade, ak by niektorá koaličná strana zvolila kandidáta s podporou opozície, padla by vláda, nezdá sa, že by si z neho najmä v hnutí Sme rodina robili ťažkú hlavu. Kollár, ktorý sa stále lieči z havárie, po tom, ako viezol missku vládnym špeciálom do lekárne, mu z nemocnice odkazuje, že „podporia kandidáta, ktorý sa ukáže z vypočutia ako ten najschopnejší“. Alibisticky dodáva, že predsa „nemajú dosah na to, ako sa rozhodnú iné parlamentné strany, či opozičné, alebo koaličné“. Na to, že o ňom niekoľko dní nebolo nič počuť, ide o pomerne zásadné vyhlásenie, ktoré naznačuje, že cestou do pekla pre túto koalíciu vôbec nemusí byť rozporuplný boj s koronou.