Pomaly neprejde týždeň, aby si vládna koalícia nevyrobila nejaký výnimočný problém, ktorý nielenže traumatizuje voličov, ale zároveň narušuje jej dôveryhodnosť. Ani tento týždeň nebol bez turbulencií, pretože na Slovensku je možné zrejme všetko. O smršť v koaličných vodách sa tentoraz postaral Lukáš Kyselica, bývalý policajný vyšetrovateľ kauzy Gorila a neskoršie štátny tajomník na ministerstve vnútra, o ktorom sa prevalilo, že počas volebnej kampane bez problémov pracoval pre Vojenské spravodajstvo a o svojej aktivite v tajnej službe s najväčšou pravdepodobnosťou neinformoval nikoho z kolegov v hnutí OĽaNO.

Práca pre tajných sama osebe nemusí byť definitívnou prekážkou, aby sa ktokoľvek uchádzal o verejne voliteľnú pozíciu, hoci viacerých súčasných politikov ruší i tento fakt. „Či pán Kyselica bol, alebo nebol príslušníkom tajnej služby v minulosti, nemám ako posúdiť. Vo všeobecnosti by príslušníci tajných služieb nemali pôsobiť vo volených funkciách alebo v médiách práve pre riziko zneužívania a manipulácie so spravodajskými informáciami. Prípad Petra Tótha je odstrašujúci príklad,“zhrnula dojmy z kauzy podpredsedníčka vlády Veronika Remišová. V Kyselicovom prípade sa navyše vynárajú ďalšie celkom podstatné ale. Minimálne diskutabilné totiž je, že bol členom tajnej služby počas volebnej kampane, pričom občania, o ktorých hlasy sa uchádzal a získal ich takmer 120-tisíc, o tom nemali ani šajnu. Ako člen vojenskej tajnej služby bol zamestnaný od októbra až do 19. marca, teda počas práce pre štát si odkrútil kompletnú kampaň. Z pozície rezignoval až deň predtým, ako do rúk dostal poslanecký dekrét a posadil sa do parlamentnej lavice. Až bizarne v týchto súvislostiach vyznieva informácia, že Kyselica si prácou pre tajnú službu chcel zvýšiť výsluhový dôchodok. V tomto smere to nie je jediný jeho prešľap. Už približne mesiac po voľbách sme priniesli informáciu, že sa ako novopečený štátny tajomník aj s rodinou nasťahoval do lukratívnej vily ministerstva vnútra, za ktorú platil na Bratislavu nájomné v smiešnej výške 115 eur bez energií.

Veľmi citlivá otázka je aj to, že Kyselica bol na svojom poste v tajnej službe riadený jej šéfom - kontroverzným generálom Jánom Balciarom, ktorý sa stal mediálne známym najmä pre podozrivo rozsiahle majetky. Na to, že generál by mal oveľa detailnejšie vysvetliť, ako sa mu podarilo v štátnej správe zarobiť napríklad na 15 apartmánov na Táľoch, upozorňoval súčasný minister Jaroslav Naď, ktorého na základe podnetu práve Balciarovej tajnej služby polícia nezmyselne obvinila krátko pred voľbami.

Ako mimoriadne závažné sa ukazuje tiež podozrenie, že generál vraj tlačil na Kyselicu, aby získaval spravodajské informácie nielen na Naďa, ale aj na súčasného ministra vnútra Romana Mikulca. Teda na svojich straníckych kolegov, ktorí neskôr zasadli na kľúčové silové rezorty štátu. Napriek tomu mu obaja vyjadrili dôveru a rovnako ho podržal aj premiér Igor Matovič, ktorý Kyselicovo pôsobenie u tajných obhajoval tvrdením, že sa ho snažili zneužiť ľudia blízki Petrovi Pellegrinimu, aby dosiahli rozpad OĽaNO a znemožnili hnutiu zostaviť vládu. Ako býva zvykom, nie všetci koaliční politici mali na vec rovnaký názor. Podľa podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu by mal Kyselica odstúpiť, pretože sa ako vojak aktívne zúčastňoval na volebnej kampani, čím podľa neho porušil zákon. „A nie je to útok na slovenský samit alebo koaličného partnera, alebo vládu zmeny. Je to apel, aby sme začali pri tom, ak niekto urobí chybu, vyvodzovať zodpovednosť,“ tvrdí Šeliga. Štátny tajomník sa nakoniec rozhodol pre túto možnosť a na funkciu rezignoval.