Môže pomôcť ľuďom, ktorí by sa vďaka nemu mohli zaočkovať skôr, prípadne by pre nich bola vakcína iného výrobcu horšie akceptovateľná. Aj keď údaj pol milióna obyvateľov, pre ktorých je to údajne jediná očkovacia voľba, ako nás presviedčal expremiér s exministrom zdravotníctva, sa nezdá práve reálny. Ani k Matovičovej snahe zabrániť tomu, aby sa nenaplnili vyhrážky urazených Rusov, že si vakcínu dodanú bez riadnej dokumentácie odvezú, len preto, že sme si dovolili ju otestovať, nie je nutné príliš namietať. Oko sa dá privrieť aj nad tým, že nový minister financií nerieši intenzívne napríklad agendu odškodňovania podnikateľov, ale ozlomkrky letí vyjednávať do Ruska či Maďarska, hoci to už nepatrí do jeho kompetencie. Ale v poriadku, celý teatrálny dovoz Sputnika rozbehol on, tak nech si ho aj dokončí. Diabol je ukrytý v detailoch, v tomto prípade to však drobnosti nie sú a kauza ruskej vakcíny ich opäť odkryla v plnej nahote. Hovoríme o metódach, ktoré Matovič používa, a očividne nie je v jeho silách sa ich zbaviť. Riešenie problému v jeho poňatí pripomína sedliaka, ktorý chce sadiť na novom poli, preto sa rozhodne, že ráno pôjde vypáliť lúku. To, že práve mohutne fúka, ho pritom nezastaví, ani ho to neprinúti po triezvom zvážení situácie urobiť rozumnejší plán. Koho by zaujímalo, že preto zrejme zhorí celá dedina, veď on má predsa svoju misiu, už priam vidí novú úrodu, ktorú pozbiera, tak ako to, že ho ostatní vôbec nechápu?

V drvivej väčšine nepodarená (a to je jemne povedané) improvizácia, pri ktorej sa nehľadí na následky, ale nikdy sa nezabudne zdôrazniť to, aká bola statočná, ani to, aký v sebe niesla úprimný záujem o ľudí, sa stala štandardným pracovným postupom. Problém je, že s touto skratkou, ktorú Matovič cyklicky používa, a nič na tom nezmenila ani vládna kríza, dochádza trpezlivosť nielen voličom či koaličným partnerom, čo sa dalo čakať, ale aj ľuďom, ktorí politikmi nie sú a zároveň ich odborný kredit sa dá spochybniť veľmi ťažko. Práve tí sa v ostatnom čase stávajú najvážnejšími súpermi nového ministra financií. Začínajú vystupovať aktívnejšie, pretože ich k tomu Matovič uvedenými krokmi núti. Nepáčia sa im útoky na nich, ani na ich prácu, ktorú dlhodobo robia na špičkovej úrovni. Aj verejnosť to vníma citlivejšie. Už nejde o konflikt volených zástupcov, pri ktorom sa dá predpokladať, že v záujme boja o voličskú priazeň budú jeden s druhým či tretím nesúhlasiť. Matovičove spory sa v rámci spoločnosti posúvajú na iný stupeň. Už stojí aj proti ľuďom, ktorí seriózne reprezentujú štátne inštitúcie, čo je pre neho najhoršia správa posledných dní. Aj pre súdržnosť koalície.

Je oveľa jednoduchšie vysvetliť, prečo urážate poslanca, ako zdôvodniť, prečo ako laik spochybňujete kompetentnosť biochemikov zo Slovenskej akadémie vied či šéfky Slovenského ústavu pre kontrolu liečiv Baťovej. Práve Matovičove ataky na vedcov boli poslednou kvapkou aj pre absolútne lojálneho hlavného hygienika Mikasa, ktorý ich považuje za neadekvátne hanenie ľudí. K tomu sa pridávajú kariérni diplomati, ktorým zasa Matovič absurdne nedovolil zúčastniť sa na rokovaniach o Sputniku v Maďarsku. Obklopiť sa inteligentnými a skúsenými ľuďmi je snom každého lídra, no pri Matovičovi zrejme ostanú skôr typy ako čoraz výraznejšie sa radikalizujúci poslanec Gyimesi, ktorý je schopný aj koaličného ministra zahraničia Korčoka nazvať žoldnierom. Bývalý prednosta úradu vo Veľkých Kapušanoch, ktorého zahraničné cesty síce obsahujú poľovačky na exotické zvery v Azerbajdžane či Pakistane, ale výrazne menej diplomatických misií, totiž prítomný na rokovaniach s Orbánom bol. Prečo dostal prednosť pred násobne skúsenejšími odborníkmi? Seriózna odpoveď neexistuje.  

FOTO Matovičovho služobníka Gyimesiho v GALÉRII

V súvislosti s rešpektom ku kapacitám je na mieste otázka, ako efektívne bude pod Matovičom fungovať ministerstvo financií, ktoré má v štruktúrach špičkové pracoviská aj expertov. Bude ich názory nový minister vedieť spracovať alebo pôjde pri prvom náznaku nezhody cestou ľahšieho odporu a obklopí sa pritakávačmi? Pri vplyve, ktoré ministerstvo financií má na dianie v krajine, to zistíme veľmi rýchlo.