Viacerým z nich sa to pritrafilo pri nedávnych búrlivých protestoch proti zákonu, ktorý má dať väčšiu slobodu očkovaným. Exemplárnym prípadom je tradične usmiaty Pellegrini nosiaci obleky ušité na mieru a bývajúci v 400-tisícovom byte, ktorý na vlastnej koži pocítil, ako veľmi je vzdialený rozvášnenému davu. Napriek ubezpečeniam, že bude bojovať, aby zákon nikdy nebol prijatý, si na svoju adresu vypočul len piskot a výkriky, že je zradca. A neostal osamotený.

Veľmi podobne totiž pochodili aj ostatní, povedzme, etablovaní politici. Vo finále je jediným víťazom pokusu o útok na parlament fašistický sympatizant Kotleba. Ten síce pohorel pri riadení banskobystrickej župy, a ak nič zásadne nezmení, tak po najbližších voľbách sa bude porúčať aj z parlamentnej lavice, ale na riešenie celosvetovej pandémie zjavne účinnú stratégiu pozná. Aspoň niektorí si to myslia.

Je tragickou vizitkou populistických politikov, že sa snažia svojimi názormi radikálne rozdeľovať spoločnosť - najprv agresivite u voličov nadbiehajú, povzbudzujú ju, potom sú z nej zrazu prekvapení a nakoniec jej ustupujú.

Teraz nejde o opozičný Pellegriniho Hlas, Ficov Smer či Kotlebom ovládanú frakciu v zelených tričkách. Prepadu percent sa zľakla aj koaličná strana. Sme rodina Borisa Kollára na základe tejto demonštrácie urobila v dohodnutom zákone rozsiahle ústupky. Ak by si niekto chcel myslieť, že tým jasne ukázala, s kým si bude v budúcej koalícii názorovo najbližšie, pokojne môže.

Za zamyslenie stojí i to, akú časť viny na odpore ľudí proti vakcinácii majú doterajšie nezmyselné vládne kroky od masového antigénového testovania, váhania so zavádzaním opatrení či ignorovanie odporúčaní vedcov. To je však minulosť. Už si nemôžeme dovoliť robiť chyby. Zúfalo potrebujeme rozumnú stratégiu, ktorá by nás pripravila na to, aby sme zvládli hroziacu jesennú vlnu covidovej krízy, pretože pri súčasných náladách medzi obyvateľstvom je nad slnko jasnejšie, že sa nám výrazne podiel zaočkovaných zvýšiť nepodarí. Je bezpodmienečne nutné prestať sa politicky priživovať na spore medzi tými, ktorí vakcínu majú, a tými, ktorí nemajú, prípadne váhajú.

Nedá sa však čakať, že by sa pri súčasnej kvalite koaličných vzťahov mohlo podariť zostaviť jasný plán s krokmi ako ďalej. Okrem jesennej pandemickej vlny totiž súhru vládnej zostavy otestuje v blízkom čase aj vyrovnanie s delením politicky ešte o niečo výbušnejším - a to na dobrých a zlých policajtov. Tento rozkol môžeme práve sledovať na ministerstve vnútra, kde majú rozdielne názory na postup v najcitlivejších kauzách vyšetrovatelia z NAKA a z Úradu inšpekčnej služby.

FOTO z protestov v GALÉRII

Bola by chyba, aby sa v tomto ohľade postupovalo natoľko neštandardne, ako to vidíme u súčasného policajného prezidenta Kovaříka. Z doterajších káuz je zrejmé, do akého marazmu a korupčných špirál dostali orgány činné v trestnom konaní nominanti Smeru a ich vyvolení ľudia. O to viac musí byť dnes z činov kompetentných zrejmé, že k podobnému ohýbaniu spravodlivosti pod záštitou akéhosi vyššieho princípu nedochádza. Kovařík by mal detailne vysvetliť, prečo zastavil policajný zásah proti trom osobám v kauze možnej manipulácie výpovedí, dotýkajúcej sa kľúčových kajúcnikov ako Makó či Böhm. Kroky policajného prezidenta totiž otvorene spochybňuje krajská prokuratúra, ktorá prípad dozorovala, a v postupe expresne rýchlo odvolanej vyšetrovateľky nenašla procesné chyby.