V priamom prenose sledujeme nepochopenie úlohy ministra financií, ignorovanie dôvodov, prečo pred pár dňami padla vláda, a to v kombinácii s neovládaním princípov fungovania zahraničnej politiky. Smrtiace kombo. Neriadené torpédo Matovič je po krátkom dobití energie späť a cieľ, ktorý sa mu v náležitom okamihu práve hodí, si vyberá bez čo i len minimálneho zamyslenia sa nad následkami. No nič, aspoň vieme, že vláda funguje po starom a je úplne jedno, či je Matovič vo funkcii premiéra či ministra. Obe ho presahujú a je to viditeľné stále viac. Už však nie v podobe omylov či chýb, na ktoré má nárok každý, ale vo forme zúfalých výčinov, pri ktorých sa stále viac vynára otázka, či by v prípade nového „financmajstra“ nebolo vhodné seriózne preskúmať jeho schopnosť rozlišovať realitu od ním vysnívaných predstáv a nápadov.   

Matovič totiž v snahe za každú cenu odobriť nákup Sputnika rozpútal vabank. V celej kauze je však samotné očkovanie až na druhom mieste. V skutočnosti ide o neho samého, o záchranu zvyškov reputácie. Damoklov meč v podobe vyhodených miliónov eur za nekvalitné vakcíny by totiž naozaj nebol pre strážcu štátnej pokladnice optimálnym štartom. Žiaľ, berie si so sebou Slovensko ako rukojemníka spôsobom, pri ktorom s otvorenými ústami nechápavo krútime hlavami. Neváha urážať vlastných a klaňať sa pred cudzími.  

Matovič síce tvrdí, že mu ide o zdravie ľudí, pritom slovenských odborníkov, ktorí si legitímne dovolili ruskú vakcínu preskúmať, aby práve zdravie ľudí ani náhodou ohrozené nebolo, arogantne označí za idiotov a ako člen slovenskej vlády sa postaví otvorene na ruskú stranu. Hovorí o tom, ako sa ruských profesorov, ktorí vakcínu vyvíjali, muselo hlboko dotknúť, že ju na Slovensku preverujeme v laboratóriu, ktoré nemá správnu pečiatku. Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠUKL) ale vierohodne vysvetľuje, prečo sa tak nestalo. Oslovili desiatky takýchto európskych ústavov, ale odmietli ich, pretože ruská vakcína nie je oficiálne registrovaná. Navyše o to, aby vlastnosti Sputnika skúmalo špičkové Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, nepožiadal nikto iný, ako Matovičovi oddaný exminister zdravotníctva Krajčí. 

Úplne za hranou sú konšpiračné teórie o „špinavých hrách“, ktoré riadia vplyvné osoby v zákulisí, len aby znemožnili očkovanie slovenského obyvateľstva Sputnikom. Už stačil len krôčik, aby sa Matovič inšpiroval Ficom a mohol spomenúť aj Georga Sorosa. Rovnako prízemné sú vyjadrenia o prozápadných „ratlíkoch“ štvúcich proti východnému Sputniku, ktorými sa Matovič dostáva na úroveň gaučového revolucionára Blahu, čo by si asi sám pred rokom vedel predstaviť len dosť ťažko.  

Pravdou je, že ruskej vakcíne najviac ubližuje sám Matovič. Výrobcovia Sputnika síce nedodali 80 percent dokumentácie, ale čo tam po tom, však on bol osobne v Košiciach vykladať krabice z vojenského lietadla, takže aké obštrukcie s vedeckým prístupom. Tu však naozaj nejde o Matoviča, ale o zdravie, preto treba vakcíny preskúmať a je úplne jedno, či sú z Číny, Ruska alebo Anglicka. Najsmutnejšie na tom je, že Sputnik môže ozaj pomôcť, môže byť kvalitný (a pravdepodobne aj nakoniec bude), ale to musia povedať vedci, nie politici. Spôsob, aký zvolil Matovič pri sprostredkovaní vakcíny, je katastrofálny a môže len ublížiť očkovaniu na Slovensku. Môže ľudí zneistiť, a pritom stačilo málo. Postupovať napríklad ako Nemci či Rakúšania, ktorí si s Putinom dodávky Sputnika dohodli a teraz čakajú na štandardné odobrenie európskou liekovou agentúrou. Teda nie najprv doviezť a potom tŕpnuť, či sa do exspirácie vakcíny odloženej v sklade v Šarišských Michaľanoch stihne schvaľovací proces, ale naopak!     

Summa summarum: Matovič namiesto toho, aby riešil novú agendu, teda odškodňovanie podnikateľov bojujúcich s pandémiou, rozpútal v stredoeurópskom priestore nevídaný vakcinačný cirkus, do ktorého zatiahol Slovensko, Rusko aj Maďarsko. Takého ministra financií nemá nik. Ak to dokáže po pár dňoch od menovania vládnej zostavy, kde zo všetkých strán padali sľuby o novom začiatku, o konštruktívnom riešení problémov či o memorande dobrého vládnutia, musí byť ostatným koaličným partnerom jasné, že do konca volebného obdobia to vydržia len zázrakom. Špeciálne Sulík a Remišová si môžu trieskať hlavu o stôl (ale len v tichosti, aby nikoho nenaštvali), prečo nedodržali vlastné slová, nechali sa uchlácholiť báchorkami a aj vlastnými funkciami a netrvali na tom, že Matovič vo vláde sedieť nebude. Ale čo, aspoň sa nenudíme...