Ak by sme chceli spomenúť len niektoré, nemôžeme vynechať lokálnu ikonu v tejto oblasti, Andreja Danka a jeho vrúcne bozkávanie vojenských výložiek s hodnosťou kapitán, o ktorú sa síce nijako nezaslúžil a dostal ju protekčne po politickej línii, ale očividne mu prirástla k srdcu aj tak. Famózny výkon predviedol aj minister školstva Peter Plavčan, ktorý bol pred kamerami taký vynervovaný z kauzy eurofondy na vedu a výskum, z ktorých sa takmer nič neušlo renomovaným univerzitám, ale o to viac dostali divné firmičky, ktoré nemali ani vlastné laboratórium, že sa nezmohol na nič iné, len opakovane ďakoval a ďakoval za položené novinárske otázky. Majstrovstvo v tom, ako sa strápniť, predviedol aj poslanec za Kotlebovu ĽSNS Stanislav Mizík. Ten najprv na svojom profile „odvážne“ zverejnil nenávistný protižidovský status, ale potom na súde skrotol a tvrdil, že na sociálnej sieti vlastne vôbec nič robiť nevie. Aby sme k spomínanej trojici neboli nespravodliví, treba priznať, že k podobným intelektuálnym výkonom sa vedia vypäť aj ďalší volení zástupcovia. Naposledy sa to podarilo poslankyni za OĽaNO Romane Tabak.

Tá prišla na vypočúvanie Borisa Kollára pre jeho problematickú diplomovku ostro naladená. „Veľa ľudí, poslancov je nahnevaných, vyzerá to, že táto práca nebola písaná tak, ako mala. To, že nebude používať titul, mne nestačí,“ povedala odhodlane pred začiatkom rokovaní v poslaneckom klube Obyčajných ľudí. Hneď po stretnutí, ktoré sa konalo za zavretými dverami, bolo jasné, že matovičovci fundovanými pripomienkami pritlačili Borisa k múru. „Zodpovedal všetky otázky, povedal, že všetko bolo v súlade so zákonom, proste tak to on vysvetlil. Držíme spolu a som rada, že ostáva na svojom poste,“prezradila o kauze a jej pozadí už podstatne lepšie poučená Romana Tabak. Nemyslite si však, že všetko prešlo Kollárovi hladko. Podľa vyjadrení pani poslankyne sa dohoda o kauze, ktorá prekáža voličom, dúfajúcim, že politici sa konečne budú správať inak, nerodila úplne bez komplikácií. Predseda parlamentu však očividne odborne argumentoval a dokázal roztopiť ľady. „Každý mal úsmev na tvári, pretože si vážime, že prišiel medzi nás. Nezachádzali sme úplne do detailov. Mne to stačilo, ja som to pochopila a som rada, že môžem ísť domov,“ prezradila Romana Tabak. Odchádzajúc ešte pridala krátku, ale o to lepšie vypointovanú vsuvku o pocite, ktorý si z rokovania o skopírovanej diplomovke odnáša: „Tiež som si prvýkrát uvedomila, že až Igorovi Matovičovi sa podarilo rozbiť Smer, dá sa povedať, že on sa rozpadol a my pokračujeme spolu.“

Každá vládna koalícia je taká pevná, akí poslušní sú jej poslanci v parlamente. Aj podľa úrovne prejavu pani Tabak sa zdá, že táto by nemusela mať naozaj žiadne problémy. Časť rozumového trastu, ktorý sme si do parlamentu zvolili, má karty rozdané tradične - absolútna absencia vlastného názoru či kritického myslenia, ale zato chuť využívať výhody, ktoré systém prináša. A to je pre existenciu každej vlády pomerne solídny a pevný základ.

No nemusí to byť také ružové. Jednota koalície sa môže napriek predpokladom ľahko rozdrobiť. Najmä v prípade, keď si premiér nevie odpustiť provokatívne reči o stiahnutých chvostoch na adresu tých poslancov a strán, ktorí o zvolenom postupe koalície majú oprávnené pochybnosti.