Posledný januárový deň schválil parlament ústavnou väčšinou septembrový termín konania predčasných volieb. Odvtedy ubehol mesiac a všetky očakávané obavy z ďalšieho možného vývoja začínajúcej sa predvolebnej kampane boli naplnené, lepšie povedané, prekonané.
Poslanec Matovič neprekvapil. Priniesol návrh presne v takom štýle, ako sme čakali, len sme nevedeli, čo presne to bude tentoraz. Päťsto eur pre každého za účasť v nadchádzajúcich voľbách vytrhlo z letargie aj tých zdržanlivejších na reakcie. Nakoniec sa k tomu vyjadrili vlastne všetci, bolo týždeň o čom písať a hovoriť. Ak by nešlo o dve miliardy z našich daní, tak by bolo múdre na podobné nezmysly vôbec nereagovať.

Ale predsa.
Pri tejto bizarnej epizóde slovenskej politiky je zaujímavé pozrieť sa na vyjadrenia dvoch z troch najvyšších ústavných činiteľov štátu. Nie pre samotnú absurdnú tému, ale skôr na dokreslenie súčasnej reality.
Prezidentka pohrozila vymenovaním úradníckej vlády v prípade, ak budú do parlamentu predkladané podobné návrhy. Nateraz sa však jej reakcia javí skôr ako varovanie než niečo akcieschopné. Bohužiaľ

Omnoho zaujímavejšie a priznajme si aj zábavnejšie boli reakcie predsedu parlamentu, ktoré sú hodné citovania. „Igor Matovič robí svoju politickú kampaň a stratégiu po svojom,“ hodnotí Boris Kollár a prezrádza: „V každom prípade aj Igor Matovič je naša konkurencia. Keď robí dobre, tak mu tíško závidíme, keď robí zle, tak ho nevyrušujeme.“ Jedným dychom dodáva, že jeho hnutie podobné atómovky neplánuje, lebo jeho strana bola vždy triezva a normálna.

Čokoľvek si môžeme o týchto slovách myslieť, nielen v kontraste s Matovičovými atómovkami, vyznievajú autenticky. Ak k tomu prirátame fakt, že napríklad iná strana, ktorá sa v minulosti jasne profilovala ako racionálna, rieši návštevu Geissovcov na Slovensku, potom sa výraz „normálnosť“ ľahko môže stať kľúčovým a dokonca lákavým, aj keď veľmi všeobecným argumentom pre voličov.

Len pozor na to, kto o normálnosti hovorí. Osobitne v čase, keď do parlamentu putujú ďalšie atómovky bezmála za štyri miliardy eur.