„Ja, tatuško, vás ľúbim ako palmový olej,“ odpovie poslušná dievčina na vyslovene nepedagogickú otázku samoľúbeho rodiča, ako veľmi ho miluje.

„Ech, ty naničhodnica, tak tvoje sestry ma milujú ako jachty, vily a značkové kabelky a pre teba nie som viac než palmový olej, ktorý nájdeš aj v tej najlacnejšej náhrade masla,“ osopí sa na ňu kráľ s neurčitým, nepríjemným pocitom, že bol voči margarínu trochu nespravodlivý. „Prac sa mi z očí niekam do emigrácie. Až prídu také časy, že ľuďom bude palmový olej vzácnejší nad značkové vychytávky a luxusné dopravné prostriedky, potom sa ohlás, budeš kráľovnou.“

Zvyšok príbehu je už klasika. Zhodou okolností sa stane, že palmový olej nadobro zmizne z celej ríše. Okamžite začnú prudko stúpať ceny všetkých potravín a kozmetiky, objavia sa problémy s biopalivom. Rana strieda ranu - v instantných polievkach zrazu plávajú akési hrudky, cukrárske plnky nedržia, rožky z lístkového cesta sa scvrkli, navyše nechrumkajú. Pleťové krémy zvláštne zapáchajú, sušienky a čipsy majú divnú príchuť. Jedným slovom, hotová katastrofa. Zo životov poddaných sa vytratí všetka radosť, frflú, búria sa. Zoči-voči rozsiahlym sociálnym nepokojom kráľ zoberie na milosť Marušku, zverí jej do rúk riadenie ríše a seba vyhlási za nesvojprávneho. Happy end, čo by Slováci povedali.

Samozrejme, trochu preháňam. Ale v posledných dňoch nečakane vyšla najavo pomerne veľká závislosť celých ekonomických odvetví od nenápadnej komodity. Indonézia ako najväčší svetový výrobca palmového oleja koncom apríla avizovala, že zakáže jeho vývoz. Odvtedy počúvame jóbovky o prudkom náraste cien potravín a ďalších tovarov, o hroziacom nedostatku, o nenahraditeľnosti „všadeprítomnej“ komodity.

Otázka dňa znie: Odkiaľ sa nabrala táto nepríjemná závislosť? Lebo v posledných rokoch sme o palmovom oleji veľa dobrého nepočuli. Lekári varujú pred vysokým obsahom nasýtených kyselín v ňom, ekológovia už roky poukazujú na systematické rúbanie pralesov v mene vysádzania paliem. Nielenže sa tým zhoršuje skleníkový efekt, ale o životné pro­stredie prichádza množstvo vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Svetové celebrity nahlas volajú po novej kultúre, vyzývajú firmy na zodpovednosť, aby povedali palmovému oleju zbohom. A potom, keď je konečne šanca vykročiť správnym smerom, na svete zavládne menšia panika.

Odpoveď na záhadu nie je zložitá ani prekvapivá - palmový olej je lacný, lacnejší než ostatné oleje. A zákony trhu sú neúprosné - nižšia cena, vyšší dopyt, ešte vyššie zisky. Všetko je jasnejšie nad Slnko. Možno len úprimnej, naivnej Maruške s čistým srdcom by to nedošlo.