Prvé kroky a informácie o plošnom testovaní obyvateľov našej krajiny pripomínajú film, v ktorom tvorcovia do poslednej chvíle nevedia, či idú nakrútiť komédiu alebo horor, ale pri prvej klapke sa zhodnú na tom, že si tým nebudú zbytočne kaziť náladu, však sa to nakoniec podľa reakcií divákov dozvedia v kine.

O akcii, pri ktorej premiér bezpodmienečne potrebuje spoluprácu všetkých občanov, dá vedieť skôr nemeckej kancelárke Merkelovej ako prezidentke Slovenska. Keď mu to vytknú, urazí ju a uchýli sa k nemiestnym komentárom, že jej to nepovedal preto, lebo by informáciu o chystanom testovaní mohol niekto z jej tímu vyniesť na verejnosť. Potom doplní, prečo by mala vedieť o masovom nasadení armády, keď nie je vojna, a Zuzana Čaputová je podľa neho hlavnou veliteľkou Ozbrojených síl SR len vo vojnovom stave, čo je, samozrejme, klamstvo. Až keď ona reaguje zmierlivo a bez toho, aby otvorene kritizovala jeho omyly, Igor Matovič sa jej konečne ospravedlní. Trvalo mu to síce príliš dlho, aby sa dalo naďalej hovoriť o nenaštrbenej dôvere najvyšších predstaviteľov štátu, ale aspoň sa to stalo. Prezidentka však v tejto hmle premiérových rozporuplných stanovísk neblúdi sama. O tom, či relevantnú informáciu dostali členovia koalície, tiež možno špekulovať. Niektorí iste vedeli detaily, ale napríklad Richard Sulík potvrdil, že sa o akcii hovorilo vo vláde pred tromi týždňami a potom bolo až do víkendových bombastických prejavov premiéra ticho.

A opozícia? Pellegrini a Fico zanechali za sebou potopu v štátnej správe, v zdravotníctve, v súdnictve a v ďalších kľúčových oblastiach riadenia štátu. Jedno sa im však uprieť nedá, stále sa im darí oslovovať pomerne významnú skupinu opozičných voličov. O vplyve prezidentky Čaputovej, ktorá sa teší nadpriemernej dvojtretinovej dôvere obyvateľov, je zbytočné pochybovať. O to viac sa zdá zvláštne, že Matovič pred všetkými chystanú operáciu tajil, a až keď prezradil svoj plán, začal rozprávať o tom, ako by všetci politici mali ťahať za jeden povraz. Najmä v situácii, keď podpora OĽaNO i jeho samého strmo padá, by mal chápať, že pri udalosti tohto rozmeru potrebuje partnerov, ktorí budú mobilizovať obyvateľov. Je nereálne, aby to utiahol akýkoľvek politik sám, hoci by sa vyhrieval v rekordnej voličskej priazni.

Navyše sa začína objavovať aj oprávnená kritika zo samospráv. Viacerí starostovia a primátori si nevedia predstaviť, že by v takom krátkom čase dokázali do okrskových miestností, kde má testovanie prebiehať, zabezpečiť dostatočný počet administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov. Odborníci spochybňujú aj hodnovernosť výsledkov antigénových testov, ktoré nemajú takú vysokú mieru spoľahlivosti ako drahšie PCR testy. Môže sa teda stať, že ani mamutia akcia pandémiu účinne nepribrzdí. Aj obstarávanie, pri ktorom štát nakúpil 13 miliónov testov za viac ako 50 miliónov eur, vzbudzuje viacero otáznikov, najmä čo sa transparentnosti týka.

Bude to náročné. Napriek všetkému by však bola obrovská chyba, ak by nás uvedené prešľapy znechutili. Mali by sme si zahryznúť do jazyka a vydržať. Masová operácia, aká u nás doteraz nemala obdobu, totiž bude stáť desiatky miliónov eur, ktoré sa minú účinkom, ak sa nedáme otestovať v čo najväčšom počte. Je to síce pokus s negarantovaným výsledkom, ale ak ho každý z nás nepodporí účasťou, nebude mať akcia žiadny výsledok. Je to len na nás. Neurobme z plošného testovania na COVID-19 horor ani komédiu, ale skúsme nakrútiť solídny dokument. Napríklad o tom, ako sa vedia občania Slovenska správať rozumne a zodpovedne, aj keď im to niekedy ich zvolení zástupcovia neuveriteľne komplikujú.