Rozhodne nechcem dramatickú a radikálnu zmenu režimu pomerne blízkej krajiny bagatelizovať, skôr by som chcel vyzdvihnúť neskutočné umenie našich politikov, ktorí sa aj počas horúcich prázdninových mesiacov dokážu prekonať a zásobujú nás toľkými kauzami, že už aj ten chudák kapitulujúci Lukašenko popri nich ostáva v tieni záujmu.

O rôznych sporoch medzi predstaviteľmi vládnych strán sa už napísalo veľa. Niektoré boli ozaj vážne ako napríklad o tom, akú ekonomickú pomoc zaviesť počas pandémie, a iné, dajme tomu debata o sprísňovaní interrupcií, zasa banálne a zbytočné. Teraz sa však dostávajú koaliční reprezentanti na oveľa tenšiu pôdu. Ukazuje sa, že majú veľké resty v oblasti, ktorá tvorila ich základnú agendu pred voľbami - teda boj s korupciou. Hovoríme o sľube, na ktorý ulovili státisíce voličov, ale plniť ho akosi nevedia, a to napriek pomerne fundovanej snahe ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ktorá zatiaľ predkladá rozumné návrhy na legislatívne zmeny v tejto oblasti. Kam sa teda stratil tlak na protikorupčné konanie? Prečo ho už necítiť tak výrazne ako v predvolebnom období, keď na Ficovi, Dankovi či Bugárovi a ich kumpánoch nenechali politici, ktorí sú v súčasnosti pri koryte, nitku suchú? Čím dlhšie vládnu, tým sa im to robí ťažšie, pretože sa pomaly začína ukazovať, že viacero nezrovnalostí a sporných rozhodnutí majú za ušami sami.

Zoberme si posledný príklad. Advokát Michal Miškovič podpísal do volieb so štátnymi firmami či inštitúciami ako napríklad národná lotériová spoločnosť Tipos či Slovenský pozemkový fond zmluvy takmer za 900-tisíc eur. Hoci zástupcovia štátu argumentujú transparentným verejným obstarávaním, samotný minister hospodárstva Richard Sulík nazval v televíznej debate tieto dohody hanbou a pridal aj to, že by bolo lepšie, ak by neboli vôbec uzavreté. Dôvod? Vraj vrhajú na koalíciu nepekné svetlo a pripomínajú „smerácke časy“. Navyše v roku 2018 na advokáta vtedajší minister zdravotníctva Tomáš Drucker podal trestné oznámenie, ktorého dôvodom bolo podozrenie, že si vraj v rámci konzultačných služieb pýtal províziu od dodávateľov zdravotníckej techniky za vybavenie kontraktov. Ako sa dá zmysluplne vysvetliť, že prudko protikorupčné OĽaNO kandidáta s uvedenou minulosťou nominovalo do legislatívnej rady vlády a zároveň je jedným zo štyroch poradcov ministra financií Eduarda Hegera? Veľmi ťažko. Samozrejme, opozícia je pripravená, návrh trefne kritizuje a pravdepodobne bude žiadať aj odvolanie šéfa štátnej kasy.