Český premiér Babiš sa snaží upokojovať situáciu a tak trochu bagatelizovať výbuch muničného skladu vo Vrběticiach, ktorý leží v blízkosti slovenských hraníc. Za zmienku stoja najmä výroky, že dvaja elitní príslušníci ruského vojenského spravodajstva GRU, ktorí podľa britských vyšetrovateľov stoja aj za otrávením dvojitého agenta Skripaľa, vlastne nespáchali žiadny teroristický čin, že ani neútočili na Českú republiku, ale len spackali svoju tajnú misiu. Ich úlohou totiž údajne bolo umiestniť výbušninu do zásielky pre bulharského obchodníka so zbraňami, ktorá mala explodovať až na ukrajinskom území, čo im však očividne nevyšlo. Otázka je, nakoľko je toto tvrdenie hodnoverné a či nejde v Babišovom podaní o nenáležité zjemňovanie udalostí. Český premiér sa očividne snaží kľučkovať medzi realitou, ktorú musí odsúdiť, a náladami nekriticky provýchodne orientovaného prezidenta Zemana, ktorého priazeň by pri svojej menšinovej vláde rozhodne nechcel stratiť. Na koho iného však mohol byť útok namierený, keď sa udial na českom území, a navyše po „nepodarenom“ výbuchu dostali obaja agenti od Putina štátne vyznamenanie?

Napriek tomu sa dá povedať, že na tom naši susedia vôbec nie sú zle. Minimálne v tom, ako rázne sa dokázali so situáciou vyrovnať. Svedčí to o ich sebadôvere, aj o tom, že sú si vo faktoch istí. Nekompromisne poslali domov 18 ruských diplomatov, ktorí sa podľa ich názoru v skutočnosti venovali úplne iným veciam ako zahraničnej politike, a navyše zatrhli ruskému kolosu Rosatom akékoľvek možnosti na dostavbe jadrovej elektrárne v Dukovanoch. Hoci nekritickí rusofilovia na Slovensku s poslancom Blahom na čele okamžite začali celý proces spochybňovať, je len ťažko predstaviteľné, že by sa česká strana k takýmto ráznym krokom odhodlala bez dôkazov. V tejto súvislosti treba spomenúť šéfa Bezpečnostnej informačnej služby (ekvivalent našej SIS) Michala Koudelku. Kým na Slovensku sme v situácii, že vrcholové vedenie tajnej služby sedí vo vyšetrovacej väzbe, na čele českých zložiek je niekoľko rokov človek, ktorý sa pre to, že stojí za výsledkami práce svojich podriadených, ocitol v absolútnej nemilosti českého prezidenta. Dokonca natoľko, že Zeman pre kritické správy proti čínskemu a ruskému vplyvu v krajine verejne označuje členov tajnej služby za amatérov a samotného Koudelku bez bližšieho vysvetlenia odmietol už päťkrát povýšiť do generálskej hodnosti, hoci vláda ho opakovane navrhuje. U našich susedov sa s aférou vyrovnali profesionálne, čo potvrdil aj samotný Koudelka, ktorý označil českú reakciu na Vrbětice za správanie „hrdej a sebavedomej krajiny“.

O hrdom a sebavedomom správaní sa však v súvislosti so vzťahom k Rusku nedá hovoriť u politických reprezentantov Slovenska, ktorí zohrali skôr úlohu užitočných poskokov. A to ani nemusíme spomínať Andreja Danka, ktorý si ešte pred pár dňami naivne myslel, že ide pomáhať Čechom do Moskvy vyjednávať Sputnik, hoci v skutočnosti pre spomínané súvislosti nikam letieť nemal. Otázne je najmä to, aký osud postretne Matovičov Sputnik po tom, ako rázne postupuje minister zahraničia Korčok, ktorý už vyjednal podporu krajín V4 Česku a po prípadnej tvrdšej reakcii slovenskej diplomacie smerom k Rusku. Je totiž možné aj to, že všetky manévre ohľadom ruskej vakcíny, ktorých vyvrcholením bola rekonštrukcia vlády, boli úplne zbytočné.