Na začiatok jedna morálna dilema. Je etické kupovať energetické suroviny od režimu, ktorý dennodenne bombarduje nezávislý, medzinárodne uznaný štát, dlhodobo porušuje ľudské práva, surovo vraždí novinárov a prenasleduje politických oponentov?
A teraz k veci. Pri debatách o odstrihnutí od ruského plynu som si spomenul na biblický príbeh. Odpusťte, ak ho nezopakujem presne, vo veciach viery nie som zbehlý. Zhruba ide o to, že boháč na nejakú dobrú vec vyčlenil, povedzme, tretinu svojho bohatstva, zatiaľ čo chudobná žena oferovala svoje posledné peniaze. Kto dal viac? Syn Boží argumentoval, že v takýchto prípadoch by sme nemali prihliadať na nominálnu hodnotu milodaru. Boháč sa síce vzdal majlandu, ale jeho život sa tým nijako dramatický nezmenil, stále mal všetkého prebytok. Na druhej strane, žena riskovala, že nebude mať čo dať do úst, a práve preto ho tromfla.
Po ruskej invázii na Ukrajinu sa kontinentom prehnala vlna solidarity. Posielame humanitárnu pomoc, pomáhame utečencom, Kyjevu dodávame zbrane aj vyjadrujeme politickú podporu. Zároveň sprísňujeme Moskve ekonomické sankcie, vylučujeme ruských športovcov z prestížnych súťaží, občas sa z repertoáru koncertných siení vytratí Čajkovskij. Ale aj naša solidarita má hranice, až na vzácne výnimky sa končí tam, kde je ohrozené naše pohodlie, istoty, blahobyt.
Len za prvý mesiac vojny na Ukrajine Európska únia nakúpila od Ruska energetické suroviny v hodnote takmer dvadsať miliárd dolárov. A nevyzerá to, že by sme sa výhodného obchodu tak skoro mienili vzdať. Lebo odstrihnutie od ruského plynu by bolo nepríjemným zásahom do našich životov, museli by sme prežiť aspoň zlomok ukrajinskej biedy a utrpenia. A do toho sa nám akosi nechce. Celkom nám vyhovuje, že ruské mocenské chúťky brzdia odvážni Ukrajinci.
Nehovorím, že takéto správanie je nerozumné a nepochopiteľné, iba mi pripadá trochu pokrytecké.
A navyše tu je ďalšia etická nezrovnalosť. Otázka z úvodu sa totiž netýka Ukrajiny, ale Jemenu. Saudská Arábia už sedem rokov útočí a bombarduje nešťastnú susednú krajinu, v dôsledku vojny, hladu a cholery prišli o život státisíce ľudí, z toho vyše desaťtisíc detí. OSN označuje konflikt za najväčšiu humanitárnu katastrofu v súčasnosti. Čo ja viem, nemali by sme sa odstrihnúť aj od saudskoarabskej ropy? Netvrdím, len nahlas uvažujem.