Po najnovších ruských útokoch na ukrajinské mestá vkročila vojna do novej, nebezpečnejšej fázy, svetu hrozí jadrový konflikt obrovských rozmerov, rast cien tlačí čoraz viac ľudí pod hranicu chudoby. Za ten čas sa poslancom slovenského parlamentu zase raz nepodarilo otvoriť schôdzu. Zákonodarcovia si urobili týždennú prestávku, veď niet sa kam ponáhľať.
Vlastne nie celkom o tom som chcel. Rozmýšľal som, ako sa vytrácajú politici, ktorí bojujú za svoje presvedčenie a nie za vlastný záujem. V tejto situácii mi napadol Tomáš Taraba. Šéf strany Život-NS mal v minulosti všelijakých spojencov, za všetko asi hovorí, že do národnej rady sa dostal na kandidátke kotlebovcov. V každom prípade, ako to vyplýva už z názvu jeho politického subjektu, hlavnou agendou poslanca je zákaz potratov. Nechcem teraz zachádzať do toho, či a nakoľko je táto téma prospešná pre spoločnosť - podľa mňa by žena mala o svojom tele vrátane maternice rozhodovať sama. Na druhej strane, ak už v niečo veríš, ako politik by si mal za to bojovať. A čo urobil poslanec Taraba počas hlasovania o sprísnení interrupcií? Nezúčastnil sa na ňom - vraj musel ísť za štyrmi deťmi, ktoré ho čakali v aute v garáži a to najmenšie veľmi plakalo. Nakoniec novela neprešla o jeden jediný hlas.
Niekto by si mohol pomyslieť, že konzervatívny zákonodarca zažil osvietenie. Uvedomil si, že možno by bolo lepšie, aby sa niektoré deti nenarodili, ako by mali preplakať celé detstvo. Ale nie, on vo svojom názore zostal neoblomný. „Život sa začína počatím a budem bojovať za to, aby každé dieťa mohlo žiť,“ tvrdí dodnes Tomáš Taraba. Ibaže za sprísnenie potratov nezahlasoval.
Ďalšou veľkou témou šéfa strany Život-NS je boj proti súčasnej vláde. Nechcem teraz zachádzať do toho, či je jeho názor na kabinet Eduarda Hegera správny, podľa mňa sú určite aj schopnejší politici od väčšiny našich ministrov. Ale zhodneme sa, že ak niekoho považuješ za babráka, tak by si to ako politik mal dať jasne najavo. A, ako vieme, Tomáš Taraba v týchto dňoch nepodporil odvolanie šéfa rezortu financií Igora Matoviča, ktorý je v očiach nemalej časti verejnosti akýmsi stelesnením súčasnej vlády. Tentoraz síce nie zo súkromných, ale vraj z taktických dôvodov, aby padol celý kabinet.
Takže si to zhrňme. Z dvoch kľúčových hlasovaní pre stranu Život-NS jej šéf potopil obe. Štatisticky je to rovných sto percent.
Ale nie je to nič prekvapivé. Ako som už napísal, politikov, čo nešpekulujú a rozhodne bojujú za svoje presvedčenie, ubúda. Horšia je iná vec. A to, že v týchto ťažkých, krízových časoch na hlase kontroverzného zákonodarcu stojí a padá celý rad opatrení a rozhodnutí - od potratov cez rozpočet až po predčasné voľby.
A môže to byť ešte horšie, lebo na svoju šancu číhajú desiatky ďalších Tarabov.