Hoci to Matovičovi nemusí byť príjemné, paralela s Robertom Ficom je v tomto prípade namieste. Stratégia, ktorou uchopil komunikáciu ohľadom rizikovej investície svojej manželky Pavlíny, pripomína oveľa viac urazeného, mocou opitého politika ako energického premiéra, ktorý chce zatočiť s korupciou a je presvedčený o tom, že ani on, ani jeho rodina neurobili nič nesprávne. Namiesto toho sme si vypočuli, že Matovičovo 9-dňové neodpovedanie na novinárske otázky bola akási skúška dôvery pre voličov. V tomto názore sa však premiér veľmi mýli a radšej by si mohol nechať ďalšie previerky svojich priaznivcov uložené na dne šuplíka. Voliči tejto koalície totiž zažívajú rôzne skúšky trpezlivosti už pol roka a to, akí sú vytrénovaní, spoľahlivo vedia ukázať vo voľbách. Nepotrebujú na to žiadne ďalšie testy.

Igor Matovič vyčítal redakcii PLUS 7 DNÍ tri veci a tvrdil, že sme klamali. „Moja manželka mala tri zmenky vo firme Arca Investment, nie Arca Capital,“ povedal Igor Matovič. To, že sám nepomenoval konkrétnu firmu správne, pretože ide o spoločnosť Arca Investments, teraz nechajme bokom. Ide o nepresnosť, ktorá však v žiadnom prípade neznamená klamstvo, pretože obe firmy patria do tej istej investičnej skupiny. Navyše Arca Capital Funding bola emitentom zmeniek, tak­že jeho manželka Pavlína musela pri investovaní vedieť, že tieto spoločnosti sú úzko prepojené.

Druhým klamstvom podľa Igora Matoviča bolo, že sme napísali, že jeho manželka nakúpila zmenky za 10 miliónov eur. Tu premiér opäť zavádza. Tvrdili sme, že podľa našich informácií ide o vysokú sumu, ktorá môže dosiahnuť až spomínanú hodnotu. Premiéra aj jeho manželky sme sa však opakovane pýtali, o akú investíciu skutočne ide, žiaľ, niekoľko dní, až do jeho tlačovej konferencie, ostali naše otázky nezodpovedané. Namiesto toho sa Matovič vyhováral na zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo a na to, že už 14 rokov sa svojej manželky nepýta na to, kde a za akých podmienok investuje rodinné peniaze.

Tretia vec, v ktorej sme podľa predsedu vlády nehovorili pravdu, bola, že sme informovali o tom, že jeho manželke vyplatili zmenky Arcy, čím bola kvôli jeho funkcii pred inými veriteľmi zvýhodnená. Aj v tomto prípade platí, že nič podobné sme nezverejnili. Igora Matoviča sme sa pýtali, za akých podmienok Pavlína investovala, pretože ide o vysokopostaveného politika, a v tomto prípade je vo verejnom záujme zisťovať, či neprišlo k neadekvátnej finančnej operácii. Sám Igor Matovič by sa na tieto otázky iste pýtal, ak by teraz sedel v opozičnej parlamentnej lavici a nie v premiérskom kresle.

Igor Matovič nie je jediný politik, ktorý má výhrady k článkom v týždenníku PLUS 7 DNÍ. Aj predseda parlamentu Boris Kollár po stretnutí s majiteľom vydavateľstva Jaroslavom Haščákom prezradil, že je presvedčený, že na neho neoprávnene útočíme. Nie je to tak. Len poukazujeme na rozdiel medzi jeho politickou komunikáciou, v ktorej tvrdí, ako veľmi mu záleží na hodnotách tradičnej rodiny, a medzi tým, ako komunikuje s transrodovými osobami. Na tomto mieste treba spomenúť aj Roberta Fica, ktorý naše články o tom, že navštevuje kaštieľ oligarchov vo Vinosadoch v sprievode čakateľky na prokuratúre, označil za nezmysly, hoci boli pravdivé.

Rozhodne nechceme žiadnemu politikovi škodiť. Je však našou povinnosťou poukazovať na ich prešľapy. O tom, či si redakčnú prácu robíme dobre, rozhodnú jedine čitatelia. V každom prípade však platí, že ak kritizujú naše články rovnako čelní predstavitelia koalície, ako aj opozície, je to prísľub, že sme na správnej ceste.