Podľa mňa menšinová vláda nevydrží do konca roka. Netvrdím to na betón, iba s vysokou pravdepodobnosťou. Povedané rečou stávkových kancelárií, kurz na predčasné voľby odhadujem na 1,35 - na stoeurový vklad vyhráte 35 eur v čistom. Alebo, aby ste si to dokázali lepšie predstaviť, približne rovnaký kurz je na domáce víťazstvo Realu Madrid proti Mallorce v ďalšom kole španielskej ligy, teda takmer tutovka.

Pri odhadoch nevychádzam ani tak z parlamentnej matematiky, ani z politických kuloárnych rečí. A už vôbec nie z Ficovho referenda. Veľavravná je podľa mňa najmä skutočnosť, že sme sa hneď po demisii saskárskych ministrov nedozvedeli mená ich náhradníkov. Možno si poviete, že je to maličkosť, ale nie je.

O plánovanom odchode liberálov z vlády vieme už dva mesiace. Ultimátum Richarda Sulíka znelo pritom jasne: buď odstúpi minister financií, alebo odchádzame. A takisto bolo jasné, že Igor Matovič rezignovať nemieni. Čiže menšinová vláda sa už dávno javila ako najpravdepodobnejší scenár, preto by človek očakával, že zvyšné tri koaličné strany začnú v predstihu hľadať spôsoby, ako bude fungovať. A keď sa najpravdepodobnejší scenár naplnil, čo sme sa dozvedeli? Že mená nových ministrov budú známe najskôr „na budúci týždeň“. Tomu sa hovorí premrhané leto.

Personálne otázky sú pritom ešte ten najmenší problém - hoci v danej situácii do ministerského kresla si sadne len človek s poriadnou dávkou odvahy a určitými masochistickými sklonmi. Ak chce menšinový kabinet prežiť, potrebuje aspoň rámcovú ústnu dohodu s opozičnými stranami, kto, za akých podmienok a aké návrhy zákonov bude podporovať. Žiadnu iniciatívu v tomto smere som za posledné dva mesiace nepostrehol, iba politici z OĽaNO a SaS si cez sociálne siete vymieňali štipľavé odkazy. Pritom, ak som to dobre pochopil, menšinový kabinet sa chce spoliehať najmä na tichú podporu liberálov. Trojkoalícia tak bude tŕpnuť a improvizovať pri každom hlasovaní v parlamente a nedá sa vylúčiť, že ako dôležité komunikačné platformy použije aj Facebook, Snapchat či TikTok.

A do toho všetkého premiér Eduard Heger zahlási: „Myslím si, že v tomto momente ísť pred parlament, kde viete, že máte 70 hlasov, a dať si deklarovať dôveru, to môžem rovno dať demisiu.“ Mohol vyslať už jasnejší odkaz, že ani sám neverí v dlhú životnosť svojho kabinetu?

Hovorím, Real Madrid väčšinou nesklame.