Nie, netýka sa zmysluplnosti súkromných audiencií v kostoloch, ktoré nový premiér Heger zvláštne prirovnáva k seansám u psychiatra, ale návodu o tom, ako sa skôr dostať k očkovaniu, ktorý sa šíri po sociálnych sieťach. Uvádza sa v ňom, že je to normálny, v preklade legálny, postup, že vlastne nejde o žiadne predbiehanie či vovedenie do omylu v štýle Dominiky Cibulkovej. Obsahuje pomerne presné inštrukcie, ako cez elektronickú rezerváciu získať prístup k vakcíne aj v prípade, že na ňu podľa svojho veku zatiaľ nemáte nárok. Stačí vo formulári na stránke Národného centra zdravotníckych informácií zakliknúť možnosť, že patríte do nie­ktorej zo špeciálnych skupín (zdravotník, hasič, policajt a podobne), ktoré majú nárok na prednostné zaočkovanie. Potom si už len počkať na zaslaný dátum a môžete vyraziť po vakcínu, ktorú vám pichnú ako náhradníkovi. Kompetentné orgány, samozrejme, dementovali, že ľudí, ktorí budú takto postupovať, budú posielať preč, prípadne, že im hrozia komplikácie. Žiaľ, reálne sa deje presný opak a toto rozhodne nie je ojedinelý príklad skutočnosti, ako u nás očkovanie nefunguje. Mnoho ľudí totiž tento jednoduchý postup využilo, prípadne našli ďalšie slabiny systému. Netreba falošne moralizovať, v čase zúriacej pandémie a bez poznania individuálnych okolností by to ani nebolo namieste.

Dôležitejší je fakt, že ani na druhý pokus sa nepodarilo nastaviť používateľské rozhranie, prípadne podmienky vakcinácie tak, aby boli čo najviac transparentné a ústretové voči tým, ktorí legálne zaočkovaní byť chcú. Tí totiž stále ako poslušné (a pod vplyvom ostatných súvislostí môžu mať dokonca pocit, že aj riadne sprosté) ovečky čakajú, kým sa im milosrdne otvorí registračná brána s ich vekovou hranicou. Sú to znova problémy a limity na strane štátu ako na strane tých, ktorí sa na vytváraní registrácie podieľali. Otázka, kam sme sa so všetkými štedrými programami na digitalizáciu Slovenska dostali a ako nezmyselne boli u nás vynaložené miliardy eur, keď výsledok je vždy takýto tristný, by mala zamestnávať napríklad Pellegriniho či Fica omnoho viac ako zber podpisov za smiešne referendum.

Naozaj by občania s vekom nižším ako 50 rokov žiadali veľa, keby mali mať možnosť zaregistrovať sa do systému a čakať na ponúknutý termín, ktorý by im bol pridelený v závislosti od aktuálnej dostupnosti vakcíny? Naša reportáž zo Srbska v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ ukazuje, že to možné je. Možno aj preto, že stále nie je jasné, do akej miery sú skutočne využité kapacity vakcín, ktoré máme na Slovensku k dispozícii. Či sa nimi zbytočne neplytvá, keď by stačilo poslať registrovanému náhradníkovi SMS, ten by ochotne dobehol a nemusel by hľadať iné možnosti. A to ani nespomíname ladom ležiace státisíce vakcín Sputnik, ktorých dva milióny uvidíme veľmi ťažko v termínoch, ktoré sľuboval Matovič, pretože už po mesiaci Rusi s dodávkami meškajú. Nič nové, po skúsenostiach krajín, ktoré Sputnik kúpili, sa to dalo čakať. Riskovať touto operáciou pád vlády sa však dnes javí ešte o niečo podivnejšie, hoci dosť divné to bolo už aj vtedy.

FOTO z prvého rokovania Hegerovej vlády v GALÉRII >>

Kým všade panuje chaos, prekvapivo upokojujúci je zatiaľ pohľad na súdržnosť koalície. Staronový vládny kabinet ide ďalej ako naolejovaný stroj, i keď tromfy sa predsa len v tichosti rozdali inak. Najmä ak Heger dokáže utlmiť Matoviča a vniesť viac predvídateľnosti do svojich rozhodnutí, môže byť najviac prekvapený Sulík. Nie najmilšie. Ten totiž predviedol neskutočný názorový premet. Najmä po tvrdeniach, ako odmieta sedieť v jednej vláde so svojím úhlavným rivalom, sa teraz priam rozplýva v slovách o harmonických zajtrajškoch ich vzájomnej spolupráce. Smola je, že pravicoví voliči si to zapamätajú, a ak sa bude vláde dariť, Sulík bude ich priazeň získavať v budúcnosti oveľa ťažšie.