Vláda absolútne nezvláda boj s pandémiou a je to podložené tvrdými dátami. Presne takými, po ktorých tak často volá premiér Matovič, keď vyzýva všetkých okrem seba samého, aby prestali politikárčiť a začali sa venovať opatreniam, ktoré zachraňujú životy. Práve to sa však nedarí. Čo sa týka umierania na COVID-19, momentálne sme na tom v prepočte na počet obyvateľov najhoršie spomedzi všetkých krajín na svete.

Tak, hore rukávy, koniec nezmyselného rapkania o účinnom antigénovom celoplošnom testovaní a začnime konečne robiť opatrenia, ktoré odporúčajú odborníci, naznačoval by zdravý sedliacky rozum. Žiaľ, nie, my pôjdeme vlastnou cestou. Ani táto katastrofálna situácia ministrovi zdravotníctva nebráni vo vyťahovaní zástupných, v súčasnosti absolútne nepodstatných, ale zato politicky citlivých tém ako napríklad zrušenie preplácania interrupcií pre ženy nad 40 rokov. Načo je to dobré, sa nedá nijako vysvetliť. Krajčí navyše zmenu urobil bez vedomia poslancov parlamentu. Obišiel ich vyhláškou, zrejme preto, aby následná diskusia bola ešte búrlivejšia. To sa, samozrejme, aj stalo a koalícia má ďalší problém na stole. Chvalabohu, aspoň sa opäť môže venovať vnútorným konfliktom a nestrácať zbytočne čas s nejakým vírusom. Výsledok je ten, že koaličný poslanec Vašečka navrhuje odvolať koaličnú poslankyňu Bittó Cigánikovú z postu predsedníčky parlamentného zdravotníckeho výboru, ktorý patrí koalícii, za to, že si dovolila koaličného ministra za jeho postup skritizovať. Opozícia sa musí skvele baviť. Nemusí robiť nič, len s vyloženými nohami sledovať toto divadlo. Percentá jej dole nepôjdu.

Prečo nabrala situácia s koronou taký dramatický spád, že v dnešných dňoch v slovenských nemocniciach zomiera priemerne každý štvrtý pacient? Experti majú jasný názor, napríklad preto, že sa striktne nedodržiava lock­down, ktorý už máme zavedený mesiac a pol. Treba však jedným dychom povedať, že často je rešpektovanie pravidiel pre chaos v organizácii náročné, ba priam nemožné. Nezaujatý pozorovateľ by mohol mať dokonca dojem, že štát opatrenia vytvára tak, aby vlastne ani protipandemické neboli.

Konkrétny príklad za všetky. Primátori a starostovia z okresu Malacky spísali petíciu a vyzvali „ministra zdravotníctva na bezodkladné rozšírenie počtu stálych odberových miest v obciach nášho regiónu. Počnúc najbližším víkendom hrozí kolaps

COVID automatu, keďže už dnes sú obsadené všetky termíny mobilných odberových miest v našom regióne a obyvatelia nemajú možnosť splniť podmienky dané štátom“. Skutočnosť bola totiž taká, že v okrese so 70-tisíc obyvateľmi fungovali len štyri mobilné odberové miesta. V Malackách sa nedalo objednať na testovanie skôr ako o štyri až päť dní a na stránkach mesta bol preto oznam, aby ďalší záujemcovia využili kapacitné možnosti v inom okrese. Čo už im napokon ostávalo, keď museli ísť na druhý deň do zamestnania, ako nájsť akékoľvek voľné miesto a vyraziť na výter nosa napríklad aj do Bratislavy?

To sa však ministrovi Krajčímu nepáči. Krivku s počtom pacientov, ktorí musia byť hospitalizovaní na COVID-19, sa totiž nedarí zlomiť. A príčinu pomenoval hneď, aj keď si pritom vyrobil ukážkového „vlastenca“. Problémom je podľa neho narastajúca mobilita, pretože ľudia vraj príliš cestujú za testovaním.