Na začiatok kvízová otázka: Ktoré sú symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúce akýkoľvek druh sexuálnej orientácie?

Nie, nemusíte pátrať po encyklopédiách ani gúgliť, až sa vám bude z kečky pariť. Odpoveď je jednoduchá a jednoznačná - dúhová vlajka. Teda aspoň takto ju v nedávno predloženom legislatívnom návrhu definovali naslovovzatí odborníci poslanci György „Juraj“ Gyimesi a Tomáš Taraba.

Samozrejme, čisto teoreticky, dvaja zákonodarcovia pripúšťajú možnosť, že nimi navrhovaná novela zákona by sa mohla týkať aj iných symbolov, ale o tie im nejde. Ani sa tým netaja. Stačí letmo pozrieť do dôvodovej správy, ktorá je, mimochodom, skutočným štylistickým skvostom: „V ostatnom období sa postupne rozmáha trend, pri ktorom niektoré orgány SR alebo verejné inštitúcie verejne podporujú niektoré ideológie, najmä vyvesením vlajky prezentujúcej takúto ideológiu.“ Ruku na srdce, viete si spomenúť na inú vlajku okrem dúhovej, ktorá by v poslednom čase v tejto súvislosti pútala pozornosť?

Čiže, jednoduchšie povedané, Gyimesi a Taraba sa pomocou mimoriadne zložitej a navonok všeobecnej formulácie snažia zakázať vyvesenie symbolu LGBTI komunity na verejné budovy. A v podstate nič iné. Podľa mňa ani sami netušia, akú ďalšiu zástavu by ich legislatívny návrh mohol zakázať. Ak im niečo napadne, pravdepodobne prídu s ďalšou novelizáciou.

 

Ale v skutočnosti je to ešte horšie. Všimnite si tú formuláciu z úvodnej otázky - „symboly ideológií propagujúce akýkoľvek druh sexuálnej orientácie“. Znie síce efektne, ale čo sa za ňou skrýva? Poviete mi, ako ideológia môže propagovať sexuálnu orientáciu? Akože príde za nami a povie - Ahoj, ja som ideológia a podľa mňa by ste sa už mali venovať iba sebauspokojovaniu?

Chápem populizmus, ale prísť s takýmto niečím do parlamentu je skutočne pod úroveň.