Podľa neoficiálnych výsledkov sa referenda o zmene ústavy zúčastnilo 1 193 198 ľudí, teda 27,25 percent oprávnených voličov. Za možnosť skrátiť volebné obdobie poslancov parlamentu novými spôsobmi hlasovalo až 97 percent z nich, no referendum je neplatné. Na platnosť bola potrebná viac ako päťdesiat percentá účasť.

Výsledky v poradí už deviateho referenda vyhláseného v histórii novodobého Slovenska ukazujú aktuálnu silu Smeru a Hlasu. Viac ako pätina celého obyvateľstva si našla v sobotu čas a išla vhodiť hlasovací lístok do urny. Jeden milión sto deväťdesiattri tisíc ľudí tak spravili napriek antikampani a hejtovaniu na sociálnych sieťach. Celý deň bolo možné čítať statusy buď uťahujúce si zo samotného referenda alebo urážajúce tých, ktorí neurobili nič zlé, len sa rozhodli legitímnym spôsobom vyjadriť svoj názor.

Bývalý minister a predseda OĽaNO Igor Matovič spravil z ľudí, ktorí hlasujú v referende, spojencov mafie. Napísal: "Len choď, mafiánsky štát nedočkavo čaká za dverami."

Ale áno, Matovič je politik a robí politiku, ako vie. Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová by mala byť štátničkou. Z titulu svojej funkcie vyhlasovala referendum, lebo jej priniesli petíciu za vypísanie referenda so 406 tisíc podpismi obyvateľov Slovenska. Ona sama sa rozhodla referenda nezúčastniť. Nie hlasovať proti zmene ústavy, ale vôbec nehlasovať. Vopred informovala: "Moja neúčasť na referende je vyjadrením môjho občianskeho postoja."

Vyjadrenie takéhoto "občianskeho postoja" prezidentky Slovenskej republiky nie je ničím iným ako politickým nástrojom osoby Zuzany Čaputovej.