Otestujte sa: Ako dobre sa vyznáte v umení?

Výstava diel Martina Benku SNM Bratislavský hrad
Foto: TASR

2.10. 2021 12:00 Patria k tomu najlepšiemu, čo doma máme a preslávili sa na celom svete. Poznáte známych výtvarníkov a grafikov?

1/7 Ako sa volal jeden z najvýznamnejších predstaviteľov slovenského výtvarného života, zakladateľ slovenskej grafiky, ktorý po roku 1948 žil a tvoril v Mexiku a USA?

2/7 Narodil sa v Kostolišti a čerpal námety v slovenskej prírode. Jeho meno nesie aj cena udeľovaná každoročne najvýznamnejším osobnostiam slovenského výtvarného umenia. Ako sa volá tento slovenský grafik, maliar a ilustrátor?

3/7 Ktorý slovenský maliar namaľoval Jána Francisciho v dobrovoľníckej uniforme?

4/7 Preslávila ho rozprávka o psíčkovi a mačičke, bol známy český maliar, spisovateľ, fotograf a grafik. Bol jedným zo zakladateľov moderného výtvarného umenia.

5/7 Je považovaný za jedného zo zakladateľov moderného maliarstva a grafiky na Slovensku. Ako ilustrátor sa zapísal do povedomia výtvarným spracovaním ľudových rozprávok Pavla Dobšinského.

6/7 Trh v Banskej Bystrici patrí k jeho najslávnejším obrazom. Bol to autor žánrovej maľby, krajinomalieb a portrétov a pričinil sa o rozvoj kultúrneho života Banskej Bystrice.

7/7 Patril k predstaviteľom slovenského expresionizmu. Slovenská pošta 15. marca 2007 vydala jeho známku Veľká noc. Okrem iného ilustroval aj vyše tristo kníh, hlavne pre deti, ale aj literatúru pre dospelých.

Hrať znova Pochváľ sa výsledkom Ďalšie kvízy

Ďalšie obľúbené kvízy

Video obsah