OTESTUJTE SA: My zapaľujeme sviečky. Viete, ako si uctievajú mŕtvych v iných krajinách sveta?

2.11. 12:00 V týchto dňoch sú cintoríny plné, pripomíname si Sviatok všetkých svätých i Pamiatku zosnulých, takzvané Dušičky. Aj v iných častiach sveta si svojich predkov a zomrelých uctievajú, mnohokrát úplne odlišným spôsobom než my. Skúste si preveriť vedomosti, či o sviatkoch uctievajúcich tých, čo nás opustili, viete dosť.

1/9 Oslavovanie sviatku 1. novembra zaviedol pápež Gregor III. Dôvodom bol fakt, že

2/9 V predvečer Sviatku všetkých svätých už niekoľko rokov slávime Halloween. Sviatok k nám prišiel z Ameriky, ale pôvodne je to sviatok

3/9 Do USA priniesli Halloween prisťahovalci z

4/9 Tzv. Dni mŕtvych oslavujú niekoľko dní. Vyzdobia ulice, tancujú, spievajú, hodujú, obliekajú sa do bláznivých kostýmov. Veria, že v tie dni sa medzi nich vracajú duše detí. V ktorej krajine si takto pripomínajú svojich zomretých?

5/9 Počas budhistického festivalu Obon môžu duchovia zomrelých navštíviť svojich blízkych. Sviatok sa slávi v

6/9 Počas sviatku Qingming sa Číňania vydávajú k hrobom svojich predkov. Ponúkajú im jedlo i pitie. Pália pri hroboch aj napodobeniny peňazí, papierové repliky rôznych domácich a úžitkových predmetov. Prečo?

7/9 V Nepále na sviatok Gai Jatra rodiny, ktoré prišli v uplynulom roku o príbuzného, vedú v sprievode cez mesto či dedinu najposvätnejšie zviera v hinduistickej tradícii. Ktoré to je?

8/9 V minulosti bol typický aj tzv. jarmok mládencov. V tento deň nemohli pracovať, lebo by tým nahnevali mŕtvych. Z ktorej krajiny je táto tradícia?

9/9 Na Dušičky piekli gazdiné koláče, nazývané „dušičky“ a rozdávali ich po ceste do kostola či na cintorín žobrákom, chudobným a pocestným. V ktorej krajine?

Hrať znova Ďalšie kvízy

Ďalšie obľúbené kvízy

Video obsah