Sláva, uznanie ani obľuba fanúšikov niekedy nie sú dostatočným liekom na ubolenú dušu. Svoje o tom vie aj herec Ján Kroner (64), ktorý už vyše desať rokov bojuje s depresiami. Posledné obdobie žil na severe Slovenska, rodina ho umiestnila do prepychového domova sociálnych služieb pri Námestove. Druhú januárovú sobotu však na miesto prišla záchranka, ktorá seriálového Miňa za­chraňovala. O jeho aktuálnom zdravotnom stave mlčí prvá exmanželka, producentka Adriana Kronerová, aj herečka Lenka Košická, s ktorou ukončil manželstvo pred ôsmimi rokmi. Pozoruhodné je, že za terapiou cestuje herec už roky po celom Slovensku, podstupoval ju vždy v inom zdravotníckom zariadení.

Nespyšnie

Je marec roku 2010 a Ján Kroner je na vrchole domácej popularity. Uznávaný umelec si preberá sošku OTO za rok 2009 v kategórii najobľúbenejší herec. Za sebou necháva spolunominovaného Ľuboša Kostelného aj Alexandra Bártu. „Sľubujem, že nespyšniem z tejto ceny, lebo na Slovensku je veľa dobrých hercov a nie každý dostal šancu byť na televíznej obrazovke,“ skromne adresoval divákom pri preberaní svojej ceny. Bolo to poslednýkrát, čo Kronera mohli vidieť ešte v dobrej kondícii. Na prelome rokov 2010 a 2011 sa začalo všetko rúcať. Prvým krokom do temnoty bolo odstúpenie z miesta principála v divadle Malá scéna STU. Nedokázal finančne zabezpečiť jeho chod a pri odchode začal skloňovať hlboké depresie.

Na jar ďalšieho roka už televízia JOJ musela za vtedy záhadných okolností prerušiť vysielanie obľúbeného sitkomu Profesionáli. Partia svojských, no zohratých policajtov sa stretávala v krčme, kde ich obsluhoval Miňo Demovič. Kroner si postavu osvojil do takej miery, že hľadať náhradu, keď bol prvýkrát hospitalizovaný pre psychické problémy v pezinskej nemocnici, nepripadalo do úvahy. Výrobu pozastavili a na informácie sa uvalilo neoficiálne embargo. Keď mal v júni ďalšieho roka spolupracovať so synom, režisérom Jakubom, čakalo sa, kým sa jeho stav opäť zlepší a bude môcť pomaly nanovo rozbiehať hereckú kariéru.

V miliónovom centre na Orave

Stav hercovi nezlepšila ani žiadosť o rozvod zo strany manželky Lenky Košickej. K trápeniu Janka Kronera sa nikdy nevyjadrovala, no už nechcela s ním ďalej tvoriť dvojicu. S papiermi a „mierovým“ procesom svojmu otcovi pomáhal Jakub Kroner. V decembri svitala nádej, keď sa večný rival Maroša Kramára opäť objavil na Kolibe, aby si prešli potenciálnu obnovu Profesionálov. Seriál napokon uzavreli s tým, že Kronera chceli nahradiť Bolkom Polívkom. Odmietol. Nemal čas. Iným aktivitám sa začali venovať aj ostatní herci, a tak policajti dostali stopku. Kroner sa napokon stiahol do Považskej Bystrice. Útočisko našiel v byte svojej sestry Jany.

Začiatkom roku 2014 mu vraj bolo lepšie, no neskôr obleteli médiá informácie, že synovca milovanej legendy Jozefa Kronera liečia v Brne elektrošokmi. Správu nakoniec sám dementoval. No v decembri 2015 bol opäť hospitalizovaný. Všetky sviatky strávil v nemocnici, z ktorej ho prepustili až v januári. Rok 2016 bol prelomový pre fanúšikov aj hereckých kolegov. Jankova prítomnosť v Inkognite dojala Zdenu Studenkovú. Verejnosť na chvíľu dúfala, že viditeľne utrápenému umelcovi je lepšie a plánuje sa postupne vrátiť na výslnie, kam patrí. Nestalo sa tak. Kronera zasiahla ďalšia rana - začiatkom októbra prišiel o milovanú mamu.

Už štyri roky Kroner vytrvalo strieda jednotlivé psychiatrické zariadenia. Z Kežmarku v roku 2017 putoval do centra pre ťažko a dlhodobo chorých v Petržalke. Koncom januára 2019 zas absolvoval pobyt vo Veľkom Záluží a len pred mesiacom opustil priestory rimavskosobotskej nemocnice, kde strávil niekoľko týždňov. Odtiaľ odišiel do DSS v Lokci, čo nie je žiadne zastrčené miesto obklopené príjemnou oravskou prírodou. Luxusné zariadenie s 1 900 štvorcovými metrami zastavanej plochy podľa stavebného povolenia stálo 2,96 milióna eur. V minulosti centrum spájali s kontroverzným vysokým štátnym úradníkom, bývalým šéfom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefom Holjenčíkom, ktorý odstúpil pre škandál s cenami energií.

Rodina vie, čo robí

Dnes sa Janko Kroner už v Lokci nenachádza. Po tom, čo ho minulý týždeň ratovala záchranka, sa ocitol v nemocnici v Trstenej. Podľa neoficiálnych informácií sa vraj pokúsil siahnuť si na život, no ako sa to mohlo stať, nie je jasné. Laici nechápu ani to, prečo stále pendluje z jedného zariadenia do iného, zo psychiatrie na inú psychiatriu.

FOTO miliónového zariadenia, kde sa liečil Janko Kroner

Hoci sa môže javiť, že človek trpiaci depresiami potrebuje vytvárať väzbu s jedným lekárom, ide o všeobecný omyl. „Väčšina psychiatrických pacientov je hospitalizovaná opakovane. Cieľom hospitalizácie je zabezpečiť starostlivosť, ktorá sa nedá poskytnúť v domácom prostredí a čím skôr vrátiť pacienta do jeho prirodzeného prostredia. Môže sa javiť ako prospešné, ak pacient prichádza do známeho prostredia k odborníkom, ktorí ho poznajú. Nevýhodou je, ak si pacient postupne vytvára väzbu, ktorá zhoršuje jeho adaptabilitu, a tým aj kapacitu na zvládanie choroby vlastnými zdrojmi,“ hovorí pre PLUS 7 DNÍ psychológ a súdny znalec Dušan Kešický.

U psychiatrických pacientov podľa neho pozorujú odborníci často hospitalizmus. „Teda postupnú stratu schopnosti prežiť v bežných životných podmienkach. Tu je výhodným prvkom, keď pacient nechodí do tej istej nemocnice akoby domov, kde sa aktivuje mechanizmus pocitu falošného bezpečia a spolupatričnosti,“ dodáva Kešický.