Ani viac ako dvadsať rokov nič nezmenili na nevraživosti medzi skupinou Maduar, čiže bratmi Jurajom a Lacom Matyinkovcami a ich niekdajším členom Erikom Arestom. Pred štyrmi rokmi, keď ich fanúšikovia videli na spoločnom turné to vyzeralo, že všetky niekdajšie spory sú zažehnané, dnes je situácia vážnejšia než kedykoľvek predtým. Matyinkovci sú odhodlaní voči Arestovi podniknúť právne kroky. Dôvodom je podľa ich slov vedomé poškodzovanie kariéry z jeho strany. Čo sa vlastne stalo?

Aresta nás blokuje

Milovníci danceflooru deväťdesiatych rokov môžu mať hlavu v smútku. Skupinu, ktorá u nás odštartovala novodobú hudobnú históriu už pravdepodobne nezocelí nič a nikto. Z kapely, ktorú kedysi tvorili bratia Juraj a Laco Matyinkovci, Laco Dulovič, Erik Aresta a Barbara Haščáková je už len torzo. Dnes Maduar zastupujú len jej zakladajúci členovia Matyinkovci s hosťujúcou speváčkou, niekdajšou víťazkou televíznej speváckej šou Hlas Česko – Slovenska Ivannkou Bagovou. Súdny spor do ktorého Matyinkovci ženú Arestu má za cieľ vyriešiť nekalú súťaž, ktorej sa podľa nich dopúšťa a ktorú zákon definuje aj ako parazitovanie na povesti iného.

Presne to robí odkedy ho poznáme,“ povedal nám na úvod nášho stretnutia Juraj Matyinko. Aktuálne je kameňom úrazu účinkovanie Erika Arestu na veľkých festivaloch, ktoré sú zamerané na hudbu deväťdesiatych rokov. Bratia tvrdia, že zo strany Arestu a agentúry, ktorá ho zastupuje, sú cielene blokovaní, aby sa mohol prezentovať aj s hitmi Maduaru. „Sme presvedčení, že dochádza k porušovaniu našich práv a oprávnených obchodných záujmov. Preto sme sa obrátili na advokátsku kanceláriu, ktorá je špecialistom v oblasti nekalej súťaže. Uvidíme, ako Erik zareaguje na predžalobnú výzvu. Na základe toho pristúpime k ďalším krokom,“ vysvetľujú bratia.  

Poza chrbát

Po mnohých rokoch vyťahujú aj málo známe informácie, týkajúce sa odchodu Erika Arestu a Barbary Haščákovej z Maduaru, ktorý sa práve viezol na vlne obrovskej popularity. „Kým my sme pracovali na tom, aby sme kapelu ešte viac zviditeľnili,  Erik poza náš chrbát riešil vlastnú kariéru. Bez nášho vedomia s Barbarou pripravili nový singel a následne s ním vo dvojici, no pod značkou Maduar, začali aj vystupovať a preberať ceny. Bol taký prefíkaný, že skôr, než singel vyšiel pod názvom MC Erik a Barbara, si chcel zaregistrovať značku Maduar. Aby sme my nemohli ďalej pokračovať a on sa tak zbavil konkurencie,“ dozvedáme sa šokujúcu informáciu. Arestov zámer prekazila hudobná redaktorka Eva Bacigálová, ktorá Matyinkovcom prezradila, čo Erik Aresta poza ich chrbát podniká. „Keďže sa mu nepodarilo zničiť Maduar a úspešne sme pokračovali s novou speváčkou, aspoň nás v médiách očierňoval a prezentoval nás ako tyranov, ktorí mu nedopriali realizovať sa a úspech. Výrazne to poškodilo náš obraz na verejnosti, no celé tie roky sme mlčali,“ hovoria.

Vyhrážky a podmienky

V roku 2014, keď Maduar oslavoval dvadsiate výročie vydania prvého albumu, chceli Matyinkovci na staré hriechy zabudnúť a Erika Arestu s Barbarou Haščákovou pozvali na turné. „Barbara odmietla, ale Erik s nami odohral sedem koncertov a o rok ďalších päť. Vyjadril sa, že ho to nakoplo a dodalo sebavedomie vrátiť sa na pódiá. No netušili sme, že aj s našou spolupracujúcou vokalistkou Ivanou Poláčkovou,“ zaspomínali si. História sa teda zopakovala. Tak ako kedysi z Maduaru odlákal Barbaru Haščákovú, rovnako sa zachoval pri Ivane Poláčkovej a založil s ňou duo MC Erik a Ivana.

Len, čo mal Ivanku u seba, uzavrel spoluprácu s agentúrou, ktorá koncertne zastupuje všetky hviezdy deväťdesiatych rokov. Usporiadatelia týchto akcií nám zo dňa na deň zrušili účasť na svojich podujatiach a následne sme sa dozvedeli, že tam vystúpi formácia MC Erik a Ivana, ktorá v deväťdesiatych rokoch vlastne ani neexistovala. Keď sme jedného z usporiadateľov presvedčili, aby opätovne zaradil Maduar medzi domácich hostí, Erik nám okamžite telefonoval. Vraj ako vyriešime repertoár, pretože on s Ivanou chce spievať aj hity Maduaru. S tým sme samozrejme nemohli súhlasiť. Navrhli sme mu hosťovanie v našom bloku, to však odmietol. Vraj keď sa nám nepáči, požiada agentúru, aby sme sa už nikdy neobjavili na žiadnej akcii, kde budú oni,“ poukazujú na tvrdé praktiky šoubiznisu. „Naivne sme si mysleli, že Erik sa za tie roky niekam posunul, ale nič sa nezmenilo. Stále je to podrazák, ktorý sa bojí konkurencie,“ adresujú sklamane tvrdé slová svojmu niekdajšiemu kolegovi a kamarátovi.

Ako na situáciu, ktorá v našom šoubiznise nemá obdoby zareagoval Erik Aresta, si prečítate v aktuálnom vydaní Plus 7 dní >>