Zato, že Miro Jaroš (40) sa dal na spevácku dráhu, môže Dara Rolins (46). Zamiloval sa do nej ešte v čase, keď si hovorila Darinka Rolincová. Takže iné než spevácke povolanie neprichádzalo do úvahy ani u neho. Keď ako finalista SuperStar speváčku konečne stretol osobne, hanbil sa vypýtať si autogram. Dnes je z neho najväčší odborník na Rolincovú a zberateľ jej nahrávok, za ktoré neváha zaplatiť tisíce eur. „Keď sa raz rozhodnem riešiť svoj archív, budem vedieť, za kým ísť,“ povedala mu vraj potešená speváčka, keď sa jej zveril so svojou kolosálnou zberateľskou vášňou.

Žiaden fanatik

„Cítim k nej obdiv ako k umelkyni a vážim si ju aj ako človeka. Nie som však fanatický fanúšik, ktorý ju prenasleduje. To vôbec nie!“ dušuje sa Miro na úvod nášho stretnutia. Rolincovej kariéra ho zaujíma len do albumu What You See Is What You Get z roku 1996, keď si zmenila meno. Darinkin Amorov šíp ho zasiahol ešte v materskej škole - ako štvorročného. „Púšťali nám tam malú platňu s pesničkou Detská diskotéka. Úplne som sa do nej zbláznil. Mamu som veľmi prosil, aby mi ju kúpila. Zisťovali sme, kto to spieva. Vtedy som prvýkrát počul meno Darinka Rolincová,“ spomína na dôležitý moment svojho života. Pieseň, do ktorej sa tak zbláznil, naspievala začínajúca speváčka s hercom Ivanom Krajíčkom, na druhej strane platne bolo dueto Arabela s Janou Nagyovou. „Podarilo sa mi ju zohnať už vo všetkých verziách. Keď je nejaký titul úspešný, vyjde najprv v limitovanom náklade a potom sa opäť lisuje. Detská diskotéka má preto niekoľko rôznych obalov a katalógových čísel,“ zasväcuje nás do tajov gramofónového priemyslu. Rozhovorí sa však aj o mnohých ďalších, dnes už historických momentoch.

Malá Darinka v ankete Zlatý slávik vystrelila na 31. miesto, preto jej v zime 1983 vydali ako najmladšej speváčke všetkých čias prvú dlhohrajúcu platňu s názvom Keby som bola princezná Arabela. Ešte predtým hrala s Ivanom Krajíčkom v detskom televíznom muzikáli Zázračný autobus a naspievala úvodnú skladbu do inscenácie Monika a pes. Potom sa už vo vysielaní objavovala pravidelne. „Dával som veľký pozor, aby mi neunikol žiaden program, v ktorom Darinka účinkovala. Keď spievala znelku v seriáli Teta, nahrával som si ju na môj malý prenosný magnetofón. Tá pesnička nikdy nikde nevyšla, takže som nemal inú možnosť, ako magneťák priložiť k televízoru a nahrávať. Nedajbože, aby v izbe vtedy niekto čo i len šuchol a znehodnotil mi tak nahrávku,“ smeje sa.

S rôznymi obalmi: Jeden album mohol vyjsť kedysi vo viacerých verziách.
S rôznymi obalmi: Jeden album mohol vyjsť kedysi vo viacerých verziách.
Zdroj: Martin Domok

Spravila mu Vianoce

Skôr ako Mirova posadnutosť Darinkou prerástla do obludných rozmerov, správal sa ako všetci fanúšikovia spevákov. „Mal som založený spevník, kde som si prepisoval texty jej skladieb. Mama mala radosť, pretože si vraj precvičím pravopis a písanie. A, samozrejme, zbieral som všetky informácie a obrázky. Keď sme mali v škole zber papiera, so spolužiakmi sme za šera išli do kontajnera vyberať časopisy a potom som v nich horlivo listoval, či v nich neobjavím nejaký Darinkin obrázok,“ spomína na detstvo v Tepličke nad Váhom.

Čoskoro mu to už nestačilo. Keď Darina v relácii Štúdio Kontakt podotkla, že má fanklub, ktorý s ňou organizuje stretnutia, zatúžil vtedy desaťročný Miro len po jednom. „Chcel som sa tam prihlásiť, no mama mi to nedovolila. Znamenalo by to vycestovať do Bratislavy. Z toho som bol veľmi nešťastný. Tak som do klubu aspoň poslal obálku so známkou a prišla mi fotografia s Darinkiným podpisom. To som mal Vianoce!“

Odmietla ho

Na stretnutie s idolom čakal Miro pomerne dlho, no neodohrávalo sa podľa scenára, aký si v chlapčenskej hlave vysníval. „Bolo to až v roku 2004, v čase SuperStar. Raňajkovali sme v hoteli a zrazu som v jedálni zbadal ju. Pozeral som na ňu s otvorenými ústami. Pamätám sa, že mala so sebou nejakého psíka. Keď som videl, že Bruno Ciberej sa s ňou rozpráva, poprosil som ho, aby mi vypýtal podpis. Sám som sa hanbil. Poobede mi Bruno naozaj priniesol podpísanú kartičku. Bola to pre mňa veľká vec.“

Viac odvahy nabral spevák po skončení SuperStar, keď pripravoval svoje prvé cédečko. „Bol som na vrchole svojej ‚fejkovej‘ popularity a ona bola pre mňa obrovský vzor. Poslal som jej teda demonahrávku s ponukou, či by ju so mnou nenaspievala. Odpoveď mi neprišla. Keď som nahrával druhý album, poslal som jej ďalšiu pesničku a vtedy mi admin jej webovej stránky sprostredkoval esemesku, v ktorej Dara písala, že registruje, ako napredujem, že sa z toho veľmi teší, ale že momentálne pracuje na inom projekte. Páčili sa mi aj texty, ktoré pre ňu písala sestra Jana, tak som na spoluprácu oslovil aj ju a výsledkom bola pieseň Krásne ťa unavím,“ prezrádza málo známy fakt.

Prvý videoklip: Darinka Rolincová ho natočila na svoj hit Keby som bola princezná Arabela.
Prvý videoklip: Darinka Rolincová ho natočila na svoj hit Keby som bola princezná Arabela.
Zdroj: YouTube

Doma u Darinky

Spolupráca s Janou Rolincovou, dnes už Hádlovou, mu o desať rokov, keď sa rozhodol skompletizovať zbierku Dariných nahrávok, padla veľmi vhod. „V období, ktoré ma najviac zaujímalo, robila sestre manažérku. Poradila mi, kde by som mohol čo-to zohnať, a dokonca mi dohodla stretnutie s ich mamou. Zrazu som sa ocitol v byte, v ktorom Darinka vyrastala.“ Vec, ktorá sa pošťastí máloktorému fanúšikovi. „Bolo to pred piatimi rokmi, takže v tomto veku som to už nijako neprežíval. Akurát som si uvedomil, že videoklip na pieseň Ak náhodou, v ktorom sa Darinka zobúdza v posteli, sa nenatáčal u nich v byte, ako som si vždy myslel.“

S pani Rolincovou posedel v kuchyni za stolom a potom aj v obývačke. „Darinkina mama mi ukázala, čo všetko doma majú, a ja som selektoval, čo už mám a čo nie. Bolo to veľmi milé stretnutie. Hovorila mi zážitky z vystúpení, spomínala, ako spolu cestovali prvýkrát do Ruska a kúpila si tam samovar, ktorý má dodnes. No hlavne som si odtiaľ odniesol vzácne demonahrávky a videokazety, ktoré som si zdigitalizoval. Napríklad pieseň Moje druhé ja, ktorú prespievala do angličtiny pod názvom Sakura. Zachovalo sa len trištvrte tej skladby, no má obrovskú cenu! Nahrala ju s Petrom Šibilevom, pretože mali súťažiť na medzinárodnom festivale v Japonsku, no nedostali cestovnú doložku, takže sa tam nedostali,“ chrlí na nás informácie.

Najvzácnejšie sú stratené

V honbe za raritnými nahrávkami Miro kontaktoval aj speváčkiných objaviteľov Aliho Brezovského a Petra Guldana. „Obvolal som všetkých autorov, s ktorými spolupracovala, či niečo nemajú na starých ‚kotučákoch‘ alebo kazetách. Bohužiaľ, nič. Ľúto mi je najmä nahrávok, ktoré naspievala na slovenský album, ktorý nevyšiel, pretože využila ponuku z Česka naspievať dueto s Karlom Gottom. Zdá sa, že tie skladby sú navždy stratené. Vznikali v štúdiu Aliho Beladiča, ktoré po tom, čo zomrel, jeho matka predala. Vybavenie štúdia kúpila pani z Nemecka pre svojho syna. Vtedy zmizli pásy s nahrávkami interpretov, s ktorými pán Beladič kedysi spolupracoval. Boli medzi nimi nahrávky, ktoré sa v Darinkinej kariére považujú za najvzácnejšie,“ pripomína významne.

Darino české obdobie sa pokúsil zmapovať s Ladislavom Štaidlom, v jeho kapele v Prahe v osemdesiatych rokoch spievala. Aj tu však narazil na problém. „Anglicko-nemecká verzia platne s piesňami z filmu Takmer ružový príbeh, ktorú nahrali, nikdy nevyšla. Pán Štaidl ma odkázal na investora filmu, ktorý žije v Nemecku. Zistil som, že produkčná firma skrachovala. Takže veľa vecí sa zničilo a spálilo.“ Za najväčšie zberateľské rarity Miro Jaroš dnes považuje štúdiové nahrávky piesní, ktoré vznikli len pre televíziu.

„Väčšinou sa použili vo vysielaní len raz a navyše mono. Lenže existujú i v stereo verziách niekde v televíznych archívoch na kotúčoch. Dostať sa k nim je nesmierne ťažké. Ani nemôžem prezradiť, ako sa to podarilo mne, pretože ľudia, ktorí mi pomohli, by z toho mohli mať zle. To, že niektoré vlastním len ja, ma robí výnimočným zberateľom. Keď Dara mala naposledy narodeniny, napálil som jej niektoré skladby na cédečko a venoval som jej ho. Na mnohé sa vôbec nepamätala. Málokto napríklad vie, že naspievala titulnú skladbu k večerníčkovému seriálu Pa a Pi, ale napokon sa použila verzia Mariky Gombitovej. No ja mám doma aj tú Darinkinu.“

Darina konkurentka

Hoci Miro tvrdí, že kariéra Dariny Rolincovej ho zaujíma len do obdobia, kým si nezmenila meno, predsa existuje výnimka. Je ňou pesnička Our Lovin z roku 1996. Objavila sa na Darinom prvom anglickom albume What You See Is What You Get. „Skladbu skomponovala Kylie Minogueová, ktorá ju naspievala ako demonahrávku. Podarilo sa mi túto raritu získať, ale stálo ma to päťsto eur. Za „empétrojku“ by som dal menej, no keď chcete mať štúdiovú verziu v najvyššej kvalite, musíte zaplatiť.“

Darina zďaleka nie je jediná interpretka, ktorej nahrávky Miro Jaroš zbiera. „Prepadol som Madonne, Michaelovi Jacksonovi, Sandre či Janet Jacksonovej. Pamätám sa, ako som prvýkrát počul Janet, hneď to bola láska na celý život. Keď som zistil, že chystá turné Unbreakable, povedal som si, že ju konečne musím vidieť naživo. Chcel som si to poriadne užiť, tak som si kúpil lístky na osem koncertov v rôznych krajinách. Odložil som všetky svoje vystúpenia, kúpil som si letenky, zabookoval hotely. No zrazu Janet ohlásila, že turné ruší, pretože chce mať dieťa. Vrátili sa mi len peniaze za lístky, takže som na tom riadne prerobil. Bol som taký sklamaný, že som ju niekoľko mesiacov nepočúval...“

Nečudo, že vo svojom okolí sa Miro Jaroš stretáva s nepochopením. Ani sám nevie, čo ho k finančne náročnej záľube vedie. „Za každým zberateľským kúskom je veľa vzruchu. Len čo sa dozviete o existencii niečoho, čo ešte nemáte, robíte všetko pre to, aby ste to získali. Ste ochotný investovať veľké peniaze a stretnúť sa aj s ľuďmi, ktorých nemáte rád. Ak vysnívanú vec získate, založíte ju do zbierky a už sa k nej vraciate veľmi výnimočne. To je také zvláštne na nás zberateľoch,“ snaží sa vysvetliť nevysvetliteľné.