Slovenská speváčka Beata Dubasová (56) a jej hviezdna kolegyňa Lucie Bílá (53) nemajú, čo sa týka hudobných kšeftov, momentálne do čoho pichnúť. V rozhovoroch navyše roky opakujú, že pôvodne chceli byť krajčírkami, za ktoré sa vyučili. Teraz nám dámy dokázali, že nehovoria do vetra. 

Aj folklórne skvosty

Beata aj Lucie vytiahli svoje šijacie stroje, snáď ešte z osemdesiatych rokov, a pustili sa do výroby ochranných rúšok na tvár. "A že sa mi nebude moja profesia krajčírky hodiť... Chystám balík do nemocnice v Kladne," zverejnila svoj karanténový plán Bílá. Akčnej speváčke hneď z istého českého obchodu poslali zadarmo gumičky na šitie.

Beata Dubasová nám zase pripomenula nostalgické časy, bežné v každej šikovnejšej domácnosti pre rokom 1989. "Rúšok stále nie je dosť, tak som po dlhšom čase vytiahla svoju starú dobrú Veritasku a ušila zopár," napísala speváčka fanúšikom, ktorí si azda pamätajú slávny šijací stroj z éry socializmu.

Ako kreatívec sa prejavila aj česká speváčka Marta Jandová (45). Tá má doma šijací stroj od svojich desiatich rokov, keď jej ho doniesol z turné po Slovensku jej otec, muzikant Petr Janda. Kedysi si na ňom vedela ušiť aj bundy s podšívkou a teraz sa pustila do komplikovaných rúšok s detským či foklórnym motívom. V jej podaní sú to naozajstné skvosty.

FOTO rúšok, ktoré vytvárajú české a slovenské speváčky, nájdete v GALÉRII

Deja vue: Burdový strih na Instagrame

Mužom činu je aj módny návrhár Andrej Baraník. "Vzhľadom na to, aká je situácia s vírusom covid-19 a nie sú dostupné ochranné rúška, rozhodol som sa ich pre vás ušiť, aby sme boli chránení. Dám vám sem zopár fotiek, možné je si vybrať  aj farbu. Biela, modrá, zelená, rúžová, čierna, červená," začal vymenovávať Baraník, ktorý za jedno rúško pýtal 5 eur.

Jeho známejší kolega Lukáš Kusalík sa rozhodol Slovákom pomôcť zadarmo a navyše v nich prebudiť kreativitu. Najprv sa pochválil vlastnoručne vyrobeným rúškom a po veľkých odovzdách zverejnil na sociálnej sieti strih aj celý pracovný postup. Podľa reakcií celkom s úspechom - fanúšikovia mu hneď začali posielať foto so svojími výtvormi.

FOTO rúšok, ktoré vytvorili celebrity, aj Kimličkov pracovný postup si pozrite v GALÉRII