Tip na článok
Režisér Jonáš Karásek (vľavo) počas filmovania ešte netušil, že z filmu vzniknú dve verzie. Vpravo Marej Majeský, ktorý si zahral reklamného mága.

Ako vyrobiť prezidenta: Kontroverzný film Kandidát šokuje vetou o führerovi Ficovi

„Najlepší prezident je mŕtvy prezident,“ tvrdia tvorcovia politického filmu Kandidát. Slovenskú verziu vystrihali, v Česku si film pozriete kompletný.

Galéria k článku (7 fotografií )
V pracovnom nasadení: Štáb mal na výrobu filmu stoosemdesiatpäťtisíc eur.
Reklamný mág: Marek Majeský vo filme stvárňuje majiteľa agentúry, ktorý má do dvoch mesiacov z obyčajného človeka vyrobiť kandidáta na prezidenta.
Režisér: Jonáš Karásek počas filmovania ešte netušil, že z filmu vzniknú dve verzie.

Dlho avizovaný kontroverzný film Kandidát o priebehu a praktikách fiktívnej kampane prezidentských volieb má konečne tesne pred premiérou. Tvorcovia sa na poslednú chvíľu rozhodli niektoré scény vystrihnúť.

V jednej replike napríklad premiéra Roberta Fica nazývajú führer. Známa Hitlerova prezývka v spojení s významným predstaviteľom Slovenska sa vraj nepozdávala ľuďom zo štátneho Audiovizuálneho fondu, od ktorého tvorcovia získali finančný grant stotisíc eur. No vo filme sa neobjaví vraj preto, lebo nakoniec aj scenárista a režisér usúdili, že je to podľa ich slov zbytočne vulgárne.

Strihových zásahov do slovenskej verzie filmu však tvorcovia urobili viac. Ak si ho chcú diváci pozrieť „nezoškrtaný“, môžu vyraziť do niektorého z kín v Česku.

Inšpirovaní: Vo filme sa objavujú aj praktiky známe z kauzy Gorila. Foto: archív

Fraška?

Film Kandidát vznikol na motívy románu Maroša Hečka a Michala Havrana a jeho dej sa odohráva v čase kampane pred prezidentskými voľbami.

Tvorcovia tvrdia, že ide o politickú frašku, v ktorej však s vážnym úmyslom chcú bežným ľuďom ukázať zákulisie politickej moci a finančných skupín, ktoré s prehľadom manipulujú s mienkou spoločnosti. Fraška spočíva v tom, že finančný žralok, ktorého stvárňuje Marek Majeský, sa zo samoľúbosti rozhodne urobiť kandidáta na prezidenta z absolútne neznámeho človeka a presvedčiť ľudí, aby ho volili.

Na to, že sa mu to podarí, dokonca staví celý svoj majetok. Film, aj keď sa tvári, že jeho príbeh je fiktívny, naráža na konkrétne udalosti, ako napríklad kauza Gorila, zaznievajú v ňom aj reálne mená politických predstaviteľov, napríklad slovenského premiéra Roberta Fica.

Český prezident Miloš Zeman sa v ňom dokonca objaví osobne. „Zahral si sám seba. Tieto zábery vznikli ešte pred prezidentskými voľbami v Česku, teda v čase, keď Zeman prezidentom Česka nebol,“ vysvetľuje scenárista a producent filmu Maroš Hečko.

Fica führera zrušili

Po skončení nedávneho testovacieho premietania poslednej verzie filmu vraj niektorí členovia rady Audiovizuálneho fondu vyjadrili kritiku, podľa ktorej je film príliš politický a pred prezidentskými voľbami by mohol ovplyvňovať rozhodovanie verejnosti o tom, akého človeka by si mali zvoliť na post hlavy štátu.

„Na pretrase mala byť najmä scéna, keď herec Michal Dlouhý ako agent odpočúvač s prezývkou Jazva v jednom z dialógov s Michalom Kubovčíkom - agentom odpočúvačom s prezývkou Blonďáčik - označí slovenského premiéra Roberta Fica za führera. „V čase, keď sa film nakrúcal, sa totiž nahlas hovorilo o tom, že predseda Smeru by mal kandidovať na prezidentský post, a tak to jeden zo scenáristov zasadil do dialógov,“ prezrádza PR manažér filmu Roman Slušný.

Napokon sa tento výrok vo filme neobjaví, ale z vlastného popudu tvorcov. „Naozaj to nebolo tak, že by nám niečo cenzurovali. My sami sme sa rozhodli, že tú repliku vyhodíme, pretože sa nám to zdalo zbytočne vulgárne,“ hovorí jeden zo scenáristov a producentov Maroš Hečko.

V akcii: Film ukazuje nekalé praktiky politickej scény. Foto: archív

Problém s cirkvou

Ten zažil s kolegami a režisérom Jonášom Karáskom počas filmovania horúce chvíle najmä pri scéne, ktorá sa podľa scenára mala odohrávať v kostole. „Oficiálne sme požiadali biskupský úrad, aby sme mohli filmovať v bratislavskom františkánskom kostole, no nevyhoveli nám,“ hovorí Hečko.

Podľa scenára sa totiž cirkev nejaví vo filme práve v najlepšom svetle. Dokonca v snímke zaznie veta: „Veriaci majú radi obrázky a obžerstvo je ich najmilší hriech.“ Producentom sa nakoniec povolenie na filmovanie podarilo vybaviť v inom kostole mimo Bratislavy. „Farárovi sme predostreli, o čo nám ide, a, našťastie, sa k tomu postavil veľmi liberálne. Povolil nám to, aj keď, chudák, možno počíta s tým, že ho za to potrestajú,“ domnieva sa ďalej Hečko.

V kostole sa odohráva aj scéna, v ktorej hlavným aktérom je bývalý člen Štátnej bezpečnosti. Ten založil najsilnejšiu finančnú skupinu, aby mohol ovplyvňovať chod štátu vrátane voľby prezidenta a do Božieho stánku prinesie kufrík plný peňazí určených pre cirkev.

„Vo filme hrá túto zápornú postavu Pavel Slabý, ale my sme napokon vyhodili celý rozhovor, ktorý sa odohrával medzi ním a cirkevným hodnostárom. Zdalo sa nám to veľmi kruté a nepáčil sa nám ani z umeleckého hľadiska, takže sme tú scénu podporili len hudbou,“ vysvetľuje Hečko, ktorý s kolegami napokon vyhodil aj vetu z prostredia reklamnej agentúry, kde zaznelo: „Štetky a koks na prídel.“

A prídu aj prezidenti

Podľa zákulisných informácií z prostredia distribučnej spoločnosti Continental film napokon vyrobia a vyexpedujú dve verzie filmu Kandidát. Jedna bude určená pre slovenských divákov a druhá poputuje na medzinárodné filmové festivaly a uvedú ju v českých kinách.

„Česká strana mala na niektoré scény a repliky iný názor ako my. Führera Fica si napríklad vyslovene vyžiadali,“ hovorí Hečko a pokračuje. „Už v tomto momente máme problém, že film vnímajú ako politický, a je veľmi pravdepodobné, že po premiére môže vzniknúť aj nejaká kauza. Už len z toho, ako v tomto filme prezentujeme svoj postoj k cirkvi,“ hovorí.

Na premiéru, pozrieť si reálny obraz Slovenska, pozvali tvorcovia aj všetkých kandidátov na prezidenta. „Zatiaľ účasť potvrdil Ján Čarnogurský, Peter Osuský a Andrej Kiska,“ prezrádza Hečko. Iste bude veľmi zaujímavé sledovať ich reakciu asi pri najkontroverznejšej vete, ktorá sa vo filme Kandidát objaví: „Najlepší prezident je mŕtvy prezident.“

Nenabalia sa?

Scenár filmu, ktorý zvádza k mnohým polemikám, zaujal aj hercov, ktorí v ňom hrajú vraj len za symbolický honorár.

„Každému sme dali prečítať román Kandidát a scenár a potom sme spravili konkurz na hlavné postavy. Herci boli veľmi ústretoví, aj keď sa u nás veľmi nenabalia,“ hovorí Hečko o Romanovi Luknárovi, Monike Hilmerovej či Markovi Majeskom, ktorí patria v súčasnosti k najväčším seriálovým hviezdam, a pokračuje.

„Celý tvorivý štáb do toho išiel dokonca zadarmo. Všetci máme dohodu, že si niečo rozdelíme, až keď film v kinách zarobí.“

VIDEO Plus 7 Dní