Vyhrala štvoro volieb po sebe, čím sa zaradila medzi najúspešnejších nemeckých politikov vôbec. Zvládla grécku finančnú krízu aj nevídaný nápor migrantov do Európskej únie (EÚ). Politickí oponenti ju často tvrdo kritizovali, ale žiadny z nich nevykročil z jej tieňa. Napriek tomu sa vláda Angely Merkelovej možno schyľuje ku koncu. Ako mnohí významní vodcovia v dejinách, aj súčasná nemecká kancelárka zrejme nedoplatí na silných politických sokov, ale skôr ju ohrozujú najbližší spojenci. Konkrétne, bavorská Kresťansko-sociálna únia (CSU) a najmä jej šéf a zároveň nemecký minister vnútra Horst Seehofer.

Migranti jablkom sváru

Spojenectvo medzi CSU a Merkelovej kresťanskými demokratmi z CDU vzniklo po druhej svetovej vojne a je kľúčové pre nemeckú politiku v posledných desaťročiach. Bavorsko je ekonomicky najsilnejšie zo všetkých spolkových krajín a spomedzi všetkých krajín má aj najviac regionálnych špecifík. Tie sa premietajú aj do politiky, v ktorej celé roky dominuje CSU. Aby si dve silné pravicové strany neliezli do kapusty, urobili múdry a logický ťah - vytvorili dlhodobú koalíciu. CSU sa zaviazala, že bude CDU podporovať na celoštátnej úrovni, zatiaľ čo CDU na revanš sľúbila, že nebude aktívna v Bavorsku. Dohoda fungovala celé desaťročia, ale v týchto dňoch sa objavili prvé trhliny. Za všetko, ako inak, môžu utečenci.

Dobrá nálada: Na júnovom samite EÚ to vyzeralo, že Merkelová opäť zvíťazí. Doma ju však čakala studená sprcha.
Dobrá nálada: Na júnovom samite EÚ to vyzeralo, že Merkelová opäť zvíťazí. Doma ju však čakala studená sprcha.
Zdroj: profimedia.sk

Všetko sa začalo príchodom veterána bavorskej politiky Horsta Seehofera na post ministra vnútra v novej koaličnej vláde, ktorú CDU - CSU vytvorili so sociálnymi demokratmi. Hneď po nástupe do funkcie šéf CSU naznačil svoj tvrdý postoj proti prisťahovalcom. Rýchlo sa ukázalo, že nešlo o prázdne slová. Seehofer pred niekoľkými týždňami pohrozil, že začne z nemeckých hraníc vracať všetkých migrantov, ktorí sa zaregistrovali v inej krajine Európskej únie. Kancelárka Merkelová to jednoznačne odmieta. Opatrenie by vraj viedlo k reťazovej reakcii, siahli by po ňom ďalšie krajiny, čo by ohrozilo voľný pohyb osôb v rámci schengenskej dohody, a tým spôsobilo výrazné ekonomické straty. Kancelárka sa namiesto toho snaží o celoeurópske východisko z utečeneckej krízy.

Jednu z možných ciest ponúkol víkendový samit EÚ. Predstavitelia členských krajín sa dohodli na posilnení vonkajších hraníc aj zriadení záchytných stredísk pre prisťahovalcov - najprv by takéto centrá vznikli na území Únie, neskôr, možno, aj v severoafrických krajinách. Hoci politickí komentátori dohodu vnímajú ako Merkelovej víťazstvo, Seehofer ňou zjavne nie je nadšený.

Harmonickejšie časy: Seehofer a Merkelová sa v minulosti spolu objavili v reklame na spodnú bielizeň.
Harmonickejšie časy: Seehofer a Merkelová sa v minulosti spolu objavili v reklame na spodnú bielizeň.
Zdroj: profimedia.sk

Ako informuje nemecká tlač, šéf CSU po samite rokoval s Merkelovou, kde jej predložil kompromisné riešenie, ale spoločnú reč nenašli. „Viedli sme bezvýslednú diskusiu,“ povedal. Následne na stretnutí vedenia CSU ponúkol Seehofer svoju rezignáciu na post ministra vnútra aj straníckeho šéfa. „Z krátkodobého hľadiska môže odstránenie najnepohodlnejšieho politika v jej vláde vyzerať ako úľava pre Merkelovú,“ píše britský The Guar­dian. „Ak by aj Seehofer mal nepriateľský postoj, mohlo by to viesť k ukončeniu historickej koalície medzi CSU a CDU aj k pádu vlády.“

V čase našej uzávierky rokovania pokračovali a nebol jasný ich výsledok. V každom prípade Horst Seehofer spôsobil rozruch, aký si nemecká politická scéna nepamätá už dlhé roky. Kto je teda tento muž, ktorý by mohol spôsobiť pád kancelárky Merkelovej?

Prirodzený vodca

Ako píše Deutsche Welle, výrazné rozdiely medzi Seehoferom a Merkelovou badať na každom kroku. Zatiaľ čo kancelárka je dcérou evanjelického farára a učiteľky a ešte ako dievča sa presťahovala z východného Nemecka do Hamburgu, 69-ročný minister vnútra pochádza z konzervatívnej katolíckej rodiny z juhu Bavorska. Jeho otec bol vodič kamióna. Rovnako rozdielne boli ich politické začiatky. Merkelová najprv vyštudovala fyziku a do politiky stúpila ako tridsiatnička, Seehofer sa po ukončení strednej školy zamestnal ako štátny úradník a postupne sa začal šplhať v straníckej hierarchii. A celkom sa mu darilo.

Oktoberfest: Seehofer pravidelne navštevuje slávny mníchovský pivný festival
Oktoberfest: Seehofer pravidelne navštevuje slávny mníchovský pivný festival
Zdroj: profimedia.sk

Už ako tridsaťjedenročný sa dostal do nemeckého Bundestagu a odvtedy pendluje medzi Bavorskom a hlavným mestom.

Ako píše internetová stránka politico.eu, Seehofer sa spolieha na svoj prirodzený politický talent. Výrazne mu pomáha imidž človeka z ľudu - v médiách bežne nájdete fotografie a kresby, na ktorých na Oktoberfeste s pivom v ruke družne debatuje so svojimi voličmi. Politico.eu ho dokonca označil za alfasamca, pritom nenarážal len na vodcovské schopnosti. Pred vyše desaťročím vyšiel najavo jeho románik s mladou stážistkou v nemeckom parlamente, s ktorou má nemanželskú dcéru. V konzervatívnom katolíckom Bavorsku to bol pre politika problém, najmä keď sa jeho strana hrdo hlási ku kresťanským hodnotám. V nepríjemnej situácii objavil Seehofer v sebe kus politického pragmatizmu. S milenkou sa v tichosti rozišiel a vrátil sa k manželke. Mimochodom, už druhej.

Cesta na výslnie

Seehoferova politická kariéra nebola vždy iba priamočiara. Darilo sa mu najmä na celonemeckej úrovni, viackrát bol ministrom. Nemci si na neho spomínajú najmä ako na šéfa rezortu zdravotníctva vo vláde Helmuta Ko­hla v 90. rokoch. „Keď ide o jeho zá­kladné politické princípy, nikdy nerobí kompromisy,“ píše Deutsche Welle a poukazuje práve na jeho pôsobenie vo funkcii ministra zdravotníctva. „Keď prepukol škandál s krvou infikovanou HIV, neváhal rozpustiť federálny úrad pre zdravotníctvo. Tiež v priebehu jedného roka presadil reformy, v rámci ktorých škrtol výdavky v hodnote dnešných 5,5 miliardy eur.“

V rámci strany dlhé roky zostával v tieni legendy bavorskej politiky, dlhodobého šéfa CSU Edmunda Stoi­bera. A keď to už konečne vyzeralo, že sa chopí straníckeho kormidla, prišla aféra so stážistkou. CSU však po Stoiberovom odchode do politického dôchodku v septembri 2007 trochu tápala a nedokázala postaviť na čelo dostatočne silnú osobnosť. Po roku tak predsa len siahla po „polepšenom“ Seehoferovi.

Predvolebná rétorika

Po desaťročí sa CSU ocitá v podobnej situácii - v prieskumoch stráca na popularite, pričom na jej úkor získava ultrapravicová Alternatíva pre Nemecko. Podľa analytikov je aj to jeden z dôvodov, prečo sa vyhrotilo napätie s Merkelovou. Bavorsko totiž už na jeseň čakajú voľby a Seehofer aj ako minister vnútra bojuje o hlasy pre svoju CSU.

Mimochodom, v rámci strany Horst Seehofer musí čeliť aj tlaku mladšej generácie politikov. Nedá sa preto vylúčiť, že sa jeho politická kariéra chýli ku koncu. Ešte pred tým, než nadobro odíde, by sa mohol zapísať do histórie. Ako muž, ktorý položil Merkelovú.