Z rodnej krajiny sa vytratila bez toho, aby si to ktokoľvek všimol. Len čo sa Aneta Parišková (47) vyliečila po chemoterapiách z rakoviny, zbalila kufre aj troch malých synov a odletela za manželom, ktorý už desiatky rokov žije v Spojených štátoch. S ítečkárom Miroslavom Polakovičom (49) sa usadili na Floride. Slovenská hviezda tam používa meno Aneta Polakovic a jej potomkovia Daniel (13), Gabriel (9) a Nathan (8) už chodia do školy. Podľa moderátorkiných slov sa mienili zdržať pár mesiacov. Týždenník PLUS 7 DNÍ však zistil, že Parišková za oceánom nežije v prenajatom. Na americkej pôde si ešte minulý rok zaobstarala nový dom ako z rozprávky.

S veľkou kuchyňou

Miroslav, technický a marketingový inžinier v istej americkej IT spoločnosti, žije v Kalifornii, ale na Floridu ich to s Anetou ťahalo už pred dvoma rokmi. Do južanského amerického štátu sa vydali na svadobnú cestu. Je teda možné, že rozhodnutie presťahovať sa tam pochádza z tohto obdobia, a v čase, keď sa svetom začala šíriť epidémia koronavírusu, dozrelo. Anete s Miroslavom padla ešte vlani do oka pekne upravená štvrť na okraji Orlanda. Nakoniec si tam presne pred rokom kúpili priestranný rodinný dom. Za dvojposchodovú stavbu zacvakali 299-tisíc dolárov, čo je približne 250-tisíc eur.

 

Dom, podľa realitných registrov písaný na oboch manželov, sa nachádza v typicky americkej radovej zástavbe. Interiér však podľa fotografií z realitného portálu nie je na zahodenie. Pariškovej veľká rodina má teraz k dispozícii tri veľké spálne a „dva a pol kúpeľne“. Srdcom vily je bezpochyby štýlová tmavá kuchyňa s ostrovčekom. Rodina môže využívať aj priestrannú terasu, kde majú už teraz pripravené grilovacie potreby.

Priamo z okien vidí rodina na rozľahlý park, kde môžu moderátorkini synovia vybiť svoju energiu. V blízkosti domu leží aj Randal Park, pripomínajúci letovisko s bazénmi a fitnescentrom. Inak sa štvrť nachádza v oblasti plnom jazier a turistických chodníkov. K oceánu to majú domáci ani nie hodinu cesty autom. Vyše dvestotisícové mesto s Disneylandom, čoby kameňom dohodil, totiž leží uprostred Floridy. No ako inak sa tomu má hovoriť, ak nie „americký sen“.

Vráti sa ešte?

Musela to byť zvláštna hra osudu. Manželia nový americký domov, zdá sa, kúpili krátko pred tým, než známej moderátorke diagnostikovali rakovinu. Sťahovanie sa muselo odložiť, miesto neho onkologicky chorá Aneta skončila v nemocnici, kde sa ihneď začala liečiť. Trvalo niekoľko týždňov, kým na územie Slovenska pustili jej manžela, aby sa mohol starať o jej synov. No kým zhubné nádorové ochorenie lymfatických uzlín, non-Hodgkinov lymfóm, zavelilo na ústup, ubehli ďalšie mesiace. Až počiatkom tohto roka všetko vyzeralo opäť nádejne. Moderátorka si dokonca nechala rásť vlasy, o ktoré pre drastickú chemoterapiu prišla.

Na Slovensku dlhé roky držala Anetu Pariškovú rodina a práca - v televízii či materskej škole, ktorej pred chorobou šéfovala. V bratislavskom Ružinove doteraz vlastní rodinný dom, kde časť detského centra funguje. V tejto štvrti žila aj ona sama a svoj slovenský byt ani po presunutí za oceán s manželom nepredali. Moderátorka sa tak môže domov pravidelne vracať.

Žijú tam inak

O úmysloch presídliť sa na iný kontinent Aneta Parišková doteraz verejne nehovorila. To, že sa čosi deje, postrehli jej fanúšikovia až nedávno. Na sociálnu sieť pridávala čoraz menej príspevkov, neskôr tvrdila, že si chce od internetového priestoru odpočinúť. Podľa jej kolegov však odcestovala do Ameriky, a keď sme sa s ňou pokúšali spojiť, nekomunikovala vôbec.

Znova dala o sebe vedieť, až keď ju za veľkou mlákou zaočkovali. Už predtým motivovala Slovákov, aby chodili darovať krv, a inšpiratívna chcela byť opäť. Našincom na diaľku sprostredkovala, že bojovať proti covidu sa dá aj zážitkovo. „Florida už očkuje proti COVID-19 všetkých svojich dospelých obyvateľov, ktorí majú záujem. A tak som už zaočkovaná aj ja. Vybrala som si vakcínu od Johnson & Johnson. Očkovanie tu zabezpečujú nielen zdravotníci, ale napríklad aj vojaci. Tí po zaočkovaní dokonca ponúkajú fotografické služby. Aj so správnym zarámovaním,“ odkázala do strednej Európy, ako sa to robí.

Vyhnaná okolnosťami?

Za posledný rok Aneta Parišková musela prejsť peklom, ako onkologický pacient patrila k najrizikovejšej skupine. Napriek tomu medzi jednotlivými chemoterapiami pracovala v televízii, s parochňou moderovala v spravodajstve. Inak sa tu pravdepodobne cítila pomerne stiesnene. Ešte viac trpeli jej synovia. „Dlhodobé dištančné vzdelávanie je len slabou náhradou klasického vyučovania. Je mi ľúto, že deti zrazu začali tráviť priveľa času pri počítači a prichádzajú o normálne sociálne kontakty, o normálny školský život,“ vyspovedala sa nedávno pre týždenník Báječná žena. „Chalani boli zvyknutí každý deň športovať. Zrazu uviazli v trojizbovom byte bez balkóna. Navyše, ja som s nimi zo zdravotných dôvodov nemohla chodiť von. Bolo mi ich veľmi ľúto. Preto sme sa nakoniec s Mirkom rozhodli, že ich zoberieme na Floridu. Chodia tu do školy, zároveň si doma robia zadania pre slovenskú školu. Každý deň športujú, bicyklujú sa, behajú po vonku, vysvetlila, že život sa jej teraz obrátil o stoosemdesiat stupňov.

FOTO amerického domu Anety Pariškovej nájdete v GALÉRII >>

Sťahovanie do Ameriky malo logiku, veď aj jej manžel Miroslav tam býva a pracuje takmer tridsať rokov. Stará sa aj o dve dcéry z predchádzajúceho vzťahu - Lilly (17), ktorá je americkou olympijskou nádejou v streľbe, a možno budúcu muzikálovú herečku Leah (15). Ich slovenská „macocha“ Aneta Parišková sa však rozhodla byť tajomná. „Náš nový americký domov je v Orlande, prišli sme sem so synmi na niekoľko mesiacov,“ vyhlasuje oficiálne. Akým spôsobom sa bude na Slovensko vracať a či vôbec, uvidíme teda časom.