COVID-19 kosí nielen životy ľudí, ale protichodné názory na to, ako sa s jeho existenciou vyrovnať, rúcajú mnohoročné priateľstvá. Rozkol po viac než tridsaťročnej známosti nastal aj medzi zabávačmi Ibrahimom Mai­gom (58) a Oliverom Andrásym (63). Všetko odštartovala Andrásyho reakcia na Ibiho burcovanie Slovákov na generálny štrajk.

„Nech žije občianska neposlušnosť. Je to vaše právo ukotvené v ústave. Ak nie ste spokojní s tým, čo sa deje, dajte to najavo. Slováci, ste doma. Slovensko je vaše dedičstvo. Moc je vaša,“ vyzýval Maiga revolučne na sociálnej sieti z prostredia svojho druhého domova v Afrike. Andrásy sa pri čítaní bojovného statusu chytal za hlavu. „Ibinko, pekne prosím, ak chceš zorganizovať štátny prevrat alebo revolúciu, tak doma v Mali. Nie na Slovensku,“ odkázal mu. A pritom si neuvedomil, ako veľmi prilial olej do ohňa.

Mor ho!

Oliver Andrásy azda ani v najhoršom sne nečakal, čo rozpúta odkazom, aby Ibrahim Maiga organizoval prevrat radšej na africkom piesočku. Desiatky komentujúcich ho zniesli pod čiernu zem. „Andrásy je obyčajný hnoj, vyhorený úchylák a chlipník. Z môjho okolia túto karikatúru a stroskotanca nikto nemusí. Držíme palce, aby ti už tento hnoj dal pokoj. Mor ho!“ drukoval čiernemu bačovi diskutujúci Ľubomír. Pani Jana zas svojsky zhrnula Oliverovu kariéru. „Len sa vysmieval z ľudí a na ich ponižovaní zarábal peniaze. Ak má z teba úžitok, si jeho kamarát, ak nie, bude s tebou narábať ako s handrou a dávať ti príkazy ako poddanému. Na covidovej dobe je dobré aspoň to, že sa vyjasnia vzťahy. Len ti závidí, pretože po ňom ani pes neštekne. Domov je tam, kde ťa majú radi. A my ťa máme radšej ako Andrásyho,“ chlácholila Maigu. Do diskusie sa zapojila aj speváčka Monika Stanislavová: „Ibi, ty si väčší Slovák ako hocikto iný.“

V spoločenstve Kotlebovcov?

Keď sme sa Andrásyho spýtali, či mu jeho jediný odkaz Maigovi stál za spŕšku kritiky, ktorou ho zahrnuli Ibiho fanúšikovia, mávol rukou. „Na jeho stránke je spoločenstvo samých kotlebovcov a mazurekovcov, takže taký úzky výber. Už na to upozornil aj Jožo Pročko, že si treba dávať pozor. Ale ja som mu len napísal, nech nerobí štátny prevrat, lebo bez horiacich áut, ako je to napríklad v Paríži, vydržíme,“ vysvetlil.

Maiga, ktorého slovenská polícia označila za konšpirátora, naďalej tvrdí, že ho v jeho aktivitách a názoroch nikto nezastaví. „Viem veľmi dobre po francúzsky aj po anglicky, mám prečítaných toľko informácií o vakcínach, že ani svojmu psovi by som to nedal pichnúť. Čo sa týka vzťahov, môj nebohý tatino hovoril, že tam, kde získavaš, tam aj strácaš. Je jedno, či je niekto na mojej strane alebo nie. Ja mám rád všetkých. Nenávisť nepoznám, ale mrzí ma, že po tridsiatich šiestich rokoch života na Slovensku ma Oliver nepovažuje za Slováka,“ odkázal mu.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Černosi ožijú

Andrásymu sa, naopak, v súvislosti s Maigovou národnou hrdosťou vynorila spomienka na jednu z relácii Aj múdry schybí, kde bol hosťom. „Priniesol slovenský pas, tak sme si robili trochu žarty, že už je Slovák. Dokonca sme kvôli nemu pretextovali hymnu: Zastavme ich bratia, veď sa oni stratia, černosi ožijú. Oni sú dvaja Ibrahimovia. Jeden je zabávač, ten je v poriadku, no s tým druhým, ktorý kandidoval za SDĽ do európskeho parlamentu, je to už trošku zložitejšie. To je už iný Ibi. Vždy som ho do relácií rád pozýval, pretože ľudí dobre zabavil. Nemám s ním problém, pokým nezačne šíriť svoje politické názory,“ komentuje svoj vzťah k nespútanému Maigovi.

Mohlo by vás zaujímať: