Herec a scenárista Andy Kraus (55) nás privítal na svojej usadlosti, kde s manželkou Jankou a dcérou Adelkou trávi takmer každý víkend. Ako vraví, Bratislava je pre neho rušná, a preto sa teší, keď otvorí dvere na chalupe, zakúri v peci a behá len v domácom oblečení. V uvoľnenej nálade nás pozdravil aj pred bránou pozemku, ktorý stále nie je stopercentne upravený, keďže s ním má viaceré plány.

Zhodli sa

Už pri vstupe do chalupy bolo cítiť príjemnú rodinnú atmosféru. Andy nás ponúkol čajom a okoštovali sme i domáce myjavské pálené, teplo a vôňa zhoreného dreva sa šírila všetkými izbami. Jeho manželka dávala zapekať zemiaky s cibuľou k mäsu, ktoré si predošlý deň pripravili. Prvá naša otázka pre Andyho bola, prečo si rodený Bojničan, ktorý roky žije v hlavnom meste, vybral práve Myjavu. „Mne sa tu veľmi páči, zo všetkých stránok. Príroda, zvyky, no proste sa v tejto časti Slovenska cítime super. S Jankou sme si celú oblasť podrobne prešli, mali sme prehľad, kto kde čo predáva. Táto chalupa síce nebola v najlepšom stave, keďže má sto rokov, ale zamilovali sme sa do nej, len čo sme prvý raz vstúpili na pozemok,“ skonštatoval umelec.

Chalupa sa v súčasnosti skladá z dvoch častí. Jedna je obývateľná, kde Krausovci fungujú. Druhá časť je stále v procese prerábania, aj počas našej návštevy na nej pracovali robotníci. Andy vkladá veľa energie najmä do detského kútika nadštandardnej rozlohy, kde by deti z prvých manželstiev spolu s najmenšou Adelkou trávili čas.

Závan histórie

Herec a scenárista nás previedol celou poschodovou chalupou. Na prízemí má kuchyňu, obývačku a spálňu s toaletou, vrchná časť patrí deťom. Dom zaplnili domáci starodávnym dreveným nábytkom a skombinovali ho s doplnkami so starožitným nádychom. Ako dekorácia do kuchyne poslúžila žehlička a váhy, ktoré Andyho manželka zdedila po babke. No počas obhliadky chalupy sme mali pocit, akoby ho obývala zberateľka bábik. Takmer na každom rohu bola jedna vystavená. Doniesla ich sem mladá pani Krausová, ktorá si ich zachovala ešte z detstva.

„Veľmi veľa vecí sme kúpili na blšáku a tešíme sa z toho. Myslím si, že každá chalupa má mať také zariadenie. Niektoré kúsky objednala Janka z Prešova, kde sa venujú ručne robeným veciam, z ktorých dýcha história,“ doplnil Andy Kraus.

Závislý od svokra

Mnoho vecí na chalupe potrebuje ešte obnoviť. Napríklad drevený holubník, s ktorým majiteľ stále úplne nevie, čo urobí. Rozostavaný má aj veľký bazén, ktorý čaká na dokončenie a nadchádzajúcu sezónu. Aj keď si umelec nevie vynachváliť miestnu lokalitu a vôbec chalupárčenie, priznal nám, že nepatrí k mužom, ktorí sa dajú nazývať „kutilmi“. „Snažím sa, ale nie som asi ten muž, ktorý čo chytí do ruky, tak mu ide. Ale som šťastný a vďačný, keď príde Jankin otec a ten ma vo všetkom zaškoľuje,“ rozpráva.

Na chalupe mali Krausovci cez sviatky dva stromčeky. Jeden, vyzdobený modernými dekoráciami, stál hore na podlaží, druhý na prízemí prekvapoval každého hosťa. Visel zo stropu, ako sa to robievalo voľakedy. „S Jankou sme si povedali, že chceme mať stromček, aký mali naši starí rodičia a prarodičia. A nielenže je to krásne a iné, ale aj praktické. Náš pes nedosiahne na ozdoby a nehrozí, že by sa vyskytol nejaký problém.“

Vianoce si Andy Kraus predstavoval na chalupe s praskajúcim drevom v peci, no tento rok mu to nevyšlo. „Veľmi sme sa tešili, že celé sviatky strávime na Myjave, ale človek mieni a Pán Boh mení. Ochoreli sme a nebolo možné, aby sme sa sem presunuli. Už sme však, naštastie, fit a verím, že o rok sa to podarí.“ Herec si zaspomínal aj na Vianoce, keď bol sám dieťaťom. „Vždy som mal tieto sviatky rád. Mali pre mňa veľké čaro. Trávil som ich v Bojniciach, kde sme sa zišli celá rodina, zostali mi krásne spomienky.“

Doma rozprávajú po maďarsky

Pracovné dni Andyho Krausa dnes vyzerajú trochu inak, než keď vyrábal jeden televízny projekt za druhým. Venuje sa divadelnej comedy show a len pred pár dňami ukončil celoslovenskú šnúru s Viky Rákovou, s ktorou svojho času hrali manželov v seriáli Susedia. „Naše predstavenie trvalo hodinu a pol a mali sme veľmi dobré ohlasy, tak sme sa rozhodli pokračovať a vo februári odohráme ďalších pätnásť predstavení. Museli sme to všetko natesnať do jedného mesiaca, lebo v marci má Viky už inú prácu a Mirka Miškechová, náš hudobný hosť, bude rodiť. Ale nám takéto pracovné tempo vyhovuje, udržuje nás v dobrom nastavení. A hlavne, ak sa raz cestuje na východ Slovenska, je praktické hrať tam každý deň. Chystáme sa do Košíc, Medzilaboriec, Rožňavy aj Prešova. Východ milujeme, sú tam veľmi vďační diváci.“

FOTO V GALÉRII

Keď sme zvrtli reč na Krausov niekdajší televízny trhák Susedia, ktorý sa prestal nakrúcať, cítili sme smútok. „To je otázka pre televíziu,“ vyhol sa najprv odpovedi. „Mali sme obavy, lebo nie je jednoduché vrátiť akýkoľvek formát po toľkých rokoch na obrazovku. Ale podarilo sa. Susedia sú fenomén a aj keď v televízii už premiérové časti neuvidíte, medzi našimi fanúšikmi žije naplno.“ Herec sa však z postavy Lászlóa, ktorého v Susedoch stvárňoval, tak skoro nedostane. Na chalupe nás prekvapil tým, že s dcérou Adelkou rozprával po maďarsky. „Snažím sa uchovať tento jazyk v našej rodine. Po maďarsky sa so mnou rozprávali moji starí rodičia. A nikdy nebude na škodu, keď sa Adelka naučí ďalší jazyk. No a manželka Janka sa pomaličky priúča tiež. Maďarčina je ťažká reč, ale keď ste s ňou v dennodennom kontakte, ani neviete ako a zrazu rozumiete skoro všetko,“ uzavrel.

Mohlo by vás zaujímať: