Aký šok musel zavládnuť u legendárnej speváčky, keď na Nový rok pozerala na RTVS galaprogram ankety Najväčší Slovák. Hoci naša história ponúka množstvo dejateľov, vynálezcov či svetovo známe osobnosti, práve ju zasypali televízni diváci hlasmi. A tých bolo toľko, že sa Marika Gombitová (62) ocitla v prvej desiatke. Takže o post Najväčší Slovák naďalej súťaži, a to v neuveriteľnej spoločnosti. Medzi ašpirantmi sú Cyril a Metod, Milan Rastislav Štefánik či Ľudovít Štúr.

Skromná speváčka nakoniec zamiešala karty viac, než je organizátorom milé. Po dvoch dňoch rozmýšľania zverejnila na sociálnej sieti toto oficiálne stanovisko: "Milí moji fanúšikovia, som dojatá z Vašej podpory v ankete Najväčší Slovák, ktorej galavečer na Nový rok odvysielala RTVS. Sama som očakávala, ktoré osobnosti našej histórie získajú najväčšiu podporu v ankete a vlastné umiestnenie v prvej desiatke bolo pre mňa veľkým prekvapením. Preto som sa rozhodla prenechať miesto osobnosti, ktorá je možno menej známa, avšak pre Slovensko z historického hľadiska viac výnimočná," napísala speváčka, ktorú mohli k rozhodnutiu dotlačiť komentáre množstva neprajníkov. Tí o sebe dali vedieť aj po tom, čo z ankety odstúpila. Mnohí Slováci kvitovali jej skromnosť, ale našli sa aj takí, ktorí sa s tým nepárali. "Správne rozhodnutie. Sama asi uznala, že tam nepatrí. A nielen ona tam nepatrí," napísal speváčkin antifanúšik.

Svojím rozhodnutím prenechala Gombitová "flek" v TOP10 vojnovému hrdinovi Jozefovi Gábčikovi, ktorý sa konca druhej svetovej vojny nedožil. Po tom, čo s Janom Kubišom spáchali atentát na Ríšskeho protektora Reinharda Heydricha, zvolil dobrovoľnú smrť. Či Marikine želanie RTVS vypočuje, je otázne. V štatúte ankety sa vôbec nepočíta s alternatívou, že by sa niekto miesta v prestížnej ankete dobrovoľne vzdal.

Nenávistné komentáre na sociálnych sieťach

Na reakciu televízie sme preto so zvedavosťou čakali. "O situácii viem od včerajšieho večera. Ak bola príčinou rozhodnutia pani Gombitovej veľkorysosť formulovaná v jej stanovisku na Facebooku, dokazuje to silu jej osobnosti a nadhľad. Ak k rozhodnutiu prispeli nenávistné komentáre na sociálnych sieťach, veľmi ma to mrzí a chápem to. Riešenie situácie je v rukách manažmentu RTVS, konzultácie, samozrejme, prebiehajú aj s BBC, vlastníkom licencie na formát," povedal nám producent a režisér ankety Peter Nunéz.

RTVS má v každom prípade šťastie, že sa podobne ako speváčka nemôže zachovať väčšina nominovaných. Tí sú väčšinou po smrti. Často tragickej. Milan Rastislav Štefánik ako tridsaťosemročný zahynol pri vôbec prvom leteckom nešťastí na Slovensku - pri návrate domov v roku 1919 talianski piloti lietadla, na ktorom sa po rokoch vracal domov, nezvládli riadenie a všetci zomreli pri Ivanke pri Dunaji. Ľudovít Štúr skonal vo veku štyridsaťjeden rokov v Modre, kde vtedy žil, na následky zranenia - pred Vianocami 1855 skákal s puškou cez potok a nešťastne si strelil do stehna. Alexander Dubček mal 71, keď neďaleko Humpolca utrpel vážnu dopravnú nehodu a neskôr zomrel. A o tragickom osude mýtického Juraja Jánošíka, ktorého obesili za rebro, sa netreba ani rozpisovať. Ťažké chvíle v živote však prežili aj kňazi Anton Srholec či Andrej Hlinka, ktorých Slováci tiež poslali do finálovej desiatky.

Celé stanovisko Mariky Gombitovej si pozrite vo fotogalérii.