Speváčka Barbara Haščáková (41), ktorá sa v roku 2000 odsťahovala do Spojených štátov za americkým manželom Steviem, sa v súčasnosti zotavuje z náročných operácií hlavy. „Mala som porážku. Lekári mi povedali, že keby som neprišla včas, mohla som zomrieť. Nikdy by mi nenapadlo, že sa mi môže niečo také stať. Veď mám len štyridsaťjeden rokov,“ zhodnotila svoj zdravotný stav niekdajšia zlatá slávica.

Pre neutíchajúce bolesti hlavy je už viac ako mesiac hospitalizovaná na jednotke intenzívnej starostlivosti v nemocnici na americkej Floride. „Nemám sa dobre,“ odkázala nám smutným hlasom, zatiaľ čo v pozadí zneli pípajúce prístroje.

Utešujú ju

Barbara svojim bolestiam hlavy najprv neprikladala veľkú váhu. Začali ju sužovať po návšteve zubára. „Bola som si dať vytrhnúť zub. Neviem, čo mi dal stomatológ za injekciu a či to s tým súvisí, no odvtedy sa trápim. Skoro dva týždne som vydržala doma a nič na tie bolesti nezaberalo. Len sa to zhoršovalo, tak som pre istotu zašla do nemocnice. Po tom, čo mi spravili všetky vyšetrenia, naplánovali operáciu,“ zdôverila sa nám. Po nej nasledovala ešte jedna, no Barbara sa stále necíti dobre. „Azda to nejako prežijem. Ale tá bolesť, tá je neznesiteľná. Nič mi nezaberá,“ ponosuje sa.

V nemocnici trpiacu Barbaru personál a stoosemročná spolupacientka utešujú slovami, ako statočne zvláda bolesti a trápenie. „Nielen oni, ale aj všetci známi mi hovoria, aká som silná. Ale toto je byť silná? Ako-tak sa držím vďaka meditáciám pri hudbe Michaela Jacksona. Najviac však myslím na môjho kocúrika Mačiaka. Veď ten sa aj zblázni bezo mňa,“ poznamenala tichým hlasom.

Potrebuje svätý pokoj

Speváčka zatiaľ netuší, kedy ju z nemocnice prepustia, ale už má jasné plány. „Zoberiem si mapu a pôjdem do púšte, kde nie je nikto, len zvieratá,“ hovorí. Strach podľa vlastných slov nemá. „Ale kdeže. Veď som Indiánka. Nebojím sa,“ presviedča nás s tým, že s nebezpečnými zvieratami sa vo voľnej prírode ešte nestretla. „Žiadne levy ani tigre. Len hady, divé svine a aligátory. Ale tam, kde plávajú aligátory, sa nekúpem. Len si ich filmujem. Potrebujem svätý pokoj. Sama stanujem a chodím na dlhé prechádzky. Ale najradšej som hlboko v džungli, kde nie je ani signál na telefón,“ opisuje nám svoj americký život.

Netají však, že sa jej cnie po spievaní. „To je predsa môj život a najkrajšie spomienky. Ako sa všetci majú? Riško Rikkon, Paľko Habera, Peťo Nagy, Igorko Timko a No Name, Janka Kirschner… Hneď by som zavolala Haberovi, nech mi zaspieva Je to vo hviezdach. Už nemám na nikoho číslo, všetko je to preč. Aj Hanka Hegerová zomrela. Pred pár rokmi som naspievala jej Potměšilého hosta. Aj pána Lasicu som oplakala. To bola grandiózna smrť. Krásna,“ necháva sa unášať spomienkami na bývalých kolegov.

FOTO v GALÉRII

Dozvedáme sa, že keby neprišlo k pandémii, Barbara mala minulý rok naplánované v Česku a na Slovensku spoločné koncerty so skupinou Lunetic. „Verím, že ešte nejaké vystúpenia budú. Ak ma niekto niekam pozve, rada prídem zaspievať. Je neuveriteľné, koľko veľa fanúšikov mám doma po tých rokoch, čo som preč. Veľmi ich ľúbim a pozdravujem,“ končí tradične Barbara svoje rozprávanie. „Skúsim zaspať,“ rozlúčila sa s nami.

Pozrite si  GALÉRIU s exkluzívnymi fotografiami , ktoré nám poskytla Barbara