Slovenského fotografa Petra Erzvo Zvonára, autora kontroverznej fotografie Ježiša a Márie Magdalény, speváčka spoznala na jeho marcovej výstave v Prahe, kde sa stala krstnou mamou jeho vernisáže. O mužovi, ktorého prezývajú aj slovenský Jan Saudek, sme písali v májovom čísle PLUS 7 DNÍ.

Jeho tvorba sa pohybuje na hrane – pohráva sa s erotikou, fotí gay kalendáre na hranici porna a po svojom pracuje s náboženskými témami a symbolmi. „Boh stvoril človeka na obraz svoj a konzumná spoločnosť značky na svoj obraz. Podstatné je čomu človek verí. Pokiaľ má vieru v seba samého, má zároveň aj ohromnú silu zmeniť svet!,“ hovorí Peter Erzvo Zvonár.

Báru Básikovú jeho fotografie okamžite očarili. „Zaujala ma ich kontroverznosť, nesmierna odvaha a zároveň pozitívny estetický dojem. Sú provokatívne, ale zároveň vkusné a majú hĺbku,“ rozplýva sa 53-ročná speváčka.

Tentoraz je ona hlavnou hrdinkou kontroverznej snímky, ktorú Peter Erzvo Zvonár predstaví v piatok večer (19. augusta) na výstave Akta Erotika v Prahe. Exkluzívne ju v predstihu sprístupnil pre PLUS 7 DNÍ.

Osudové stretnutie

Po marcovej vernisáži sa česká speváčka a slovenský fotograf začali stretávať a sadli si aj po ľudskej stránke. „Je veľmi láskavý a skromný človek, napriek tomu, čo dokáže,“ tvrdí česká diva. „Páči sa mi, že erotiku vie do fotografií preniesť odvážnym spôsobom. Mnohých to možno dráždi, ale každý si musí priznať, že erotika je súčasťou našich životov. A pokiaľ to niekto takto zachytí, má to úžasnú hĺbku a kúzlo,“ dodáva.

Fotograf s Ježišom: Na kontroverznej fotografii ho stvárnil Matej Patrik Žitňanský.
Fotograf s Ježišom: Na kontroverznej fotografii ho stvárnil Matej Patrik Žitňanský.
Zdroj: Archív P.Z.

Fotograf s "Ježišom": Na kontroverznej fotografii ho stvárnil Matej Patrik Žitňanský.FOTO: Archív P.Z.

Keď jej Peter navrhol, aby mu pózovala ako Mária Magdaléna, nezaváhala. „To je už moja osudová rola, hrám ju v rockovej opere Jesus Christ Superstar od roku 1994. Keď ma Peťo v nej videl, inšpirovalo ho zachytiť ma práve takto,“ objasňuje prvotný impulz ku vzniku kontroverznej fotografie, na ktorej je Bara Basiková ako Mária Magdaléna obklopená dvoma nahými mužmi a v lone jej leží Ježiš. Zraneného božieho syna však osviežuje nápoj, ktorý je už niekoľko rokov symbolom konzumnej spoločnosti.

Kritika jej neprekáža

„Je veľmi zručný fotograf, myslím, že nasledovník Roberta Vana či Jana Saudka,“ tvrdí o Petrovi Erzvo Zvonárovi, ktorý pochádza z Ružomberka a mnohí mu predpovedajú obrovský úspech. „Keby žil v Amerike, tak by jeho meno poznal celý svet a nefotil by s Bárou Basikovou, ale s Madonnou,“ tvrdí na jeho adresu česká speváčka.

Speváčka si pochvaľuje: Peter je profesionál. Keby žil v Amerike, fotil by Madonnu, tvrdí.
Speváčka si pochvaľuje: Peter je profesionál. Keby žil v Amerike, fotil by Madonnu, tvrdí.
Zdroj: Archív P.Z.

Speváčka si pochvaľuje: "Peter je profesionál. Keby žil v Amerike, fotil by Madonnu," tvrdí.FOTO: Archív P.Z.

Negatívnych ohlasov zo strany kresťanov sa umelkyňa po zverejnení fotografie Ježiša a Márie Magdalény nebojí. „Umenie musí ľudí osloviť, donútiť k zamysleniu, k emócii. Môže provokovať alebo povznášať. Vždy som sa tak trochu pohybovala na tej provokatívnejšej, kontroverznej strane,“ priznáva. Vzápätí sa rozhovorí o kampani za slobodný život homosexuálov a lesieb, ktorú nafotila pred desiatimi rokmi. „Petra Ficová robila fotografie, na ktorých som s herečkou Helenou Dytrtovou. Ukazovali sme, že láska dvoch žien môže byť rovnako silná ako láska muža a ženy,“ popisuje.

Má s lesbickou láskou nejaké skúsenosti? „Nie, ani si to neviem predstaviť, ale mám medzi homosexuálmi veľa priateľov. Človek sa má posudzovať podľa charakteru a toho, čo má v srdci, nie podľa orientácie, farby pleti, náboženského či politického vyznania,“ pripomína.