Zdá sa, akoby to bolo len nedávno, čo europoslankyňa Monika Beňová prekvapila verejnosť správou, že po päťdesiatke sa stane opäť mamou. Čas letí rýchlo a politička si už takmer osem mesiacov užíva materstvo spolu s výrazne mladším partnerom, advokátom Ľubomírom Klčom (36). Pre PLUS 7 DNÍ poskytla otvorený rozhovor o tom, či vo vyššom veku zvláda dcéru Leu, ako komunikuje s Bruselom, aké sú jej aktuálne vzťahy s Robertom Ficom a upresnila aj detaily plánovanej svadby svojho syna Martina, ktorého má z prvého manželstva. S MONIKOU BEŇOVOU (52) sa rozprávala GRÉTA KLIMKOVSKÁ.

Ako sa máte? Pôsobíte spokojne...

Vynikajúco, mám sa úplne najlepšie, ako som sa kedy mala. Prežívam najkrajšie obdobie. Hovorí sa, že po päťdesiatke to pôjde z kopca, ale zrazu som opäť na kopci. Materstvo je pre mňa v tomto období krásne, lebo si ho viem vychutnať. Keď máte dvadsať rokov, riešite, čo ešte všetko je pred vami, rôzne ciele, ambície, chcete niečo dokázať v živote. V päťdesiatke cítite, že všetko ste už dokázali a nič obrovské pred vami už nie je.

Takže tvrdíte, že žena vie nájsť energiu na materstvo aj vo vyššom veku?

Podľa mňa ide o vnútorné nastavenie. Necítim sa ako päťdesiatnička aj preto, že mám mladšieho partnera a on ma z toho veku vytiahol. Keď to porovnám s mojou mamou, po päťdesiatke už bola taká teta. Celé sa to nejako posunulo. Dnes mávajú ženy prvé dieťa až okolo veku tridsaťpäť rokov, dieťa po päťdesiatke sa mi preto nezdá nereálne. Nie som unavená ani vyčerpaná, ale naopak, dieťa mi dáva zvláštnu detskú energiu. Takže to zvládam napriek tomu, že v noci alebo ráno treba k dcérke vstávať.

Aké to bolo, keď ste si domov zrazu priniesli plačúce bábätko? Predsa len od narodenia prvorodeného syna Martina už prešli roky.

Asi dvadsať minút po pôrode som si Leu zobrala k sebe a už bola stále so mnou, nedala som sa na inú možnosť nahovoriť. Takže som sa na to nastavila hneď v nemocnici. Pri­šla som domov a prvých šesť týždňov som ju mala u seba v posteli. Ľuboša som poslala spať dole do hosťovskej izby. Po šiestich týždňoch už išla spať do postieľky. Dám ju spať večer o ôsmej, potom jej dám jesť okolo dvanástej či pol jednej. Naje sa a spí do rána do šiestej až siedmej. To znamená, že mám teoreticky teraz oveľa viac času, ako keď som bola tehotná. Aj cez deň musíte vymyslieť nejaké aktivity, ktoré musí dieťa zvládať samo, kým vy si dáte aspoň kávičku alebo inak využijete čas. Jednoducho je to určitý systém.

Spomínate tehotenstvo. Ako ho s odstupom času vnímate?

Prvých sedem mesiacov dobre. U mňa vlastne do šiesteho mesiaca nikto nevedel, že som tehotná, lebo som nemala bruško. Ale potom som dostala nejakú baktériu z močových ciest, musela som brať antibiotiká, skrátil sa mi krčok a lekári sa báli, že budem mať predčasný pôrod. Práve preto som potom už len ležala a ležala. To bolo otravné, lebo som veľmi akčný človek. Ale našla som si aspoň niečo, prechádzala som sa po záhrade, rozprávala som sa s Leou, rozprávala som jej, čo všetko bude, až sa narodí. Potom som dostala v ôsmom mesiaci tehotenskú cukrovku, zvýšil sa mi tlak, preto som vlastne musela porodiť o tri týždne skôr. Ale inak som mala tehotenstvo v pohode. Boli sme aj na dovolenke v Slovinsku, kde som plávala v mori. Ale väčšinu tehotenstva som trávila na Ľubošovom hausbóte.

A samotný pôrod?

Pôrod som ani nevedela, že mám. Pretože Lea mala pupočnú šnúru omotanú okolo krku, išla som na sekciu. Za pár sekúnd som necítila vôbec nohy a zrazu som ju už len počula zaplakať. Nesmiete sa ničoho báť. Keď sa už raz dáte na to, že chcete dieťa, tak je to veľké rozhodnutie ženy.

Ako sa vám tehotenstvom a príchodom dieťaťa zmenil život?

Zásadným spôsobom. Od toho, že žiadne fajčenie či žiadny pohár vínka s kamarátkami. Vypijete toľko vody ako za predchádzajúci život, musíte si trochu upraviť stravu. Ale poviem vám niečo vtipné. Počas tehotenstva sa mi zväčšila noha o jeden a pol čísla, a tak to už aj ostalo. Takže mám teraz plutvy. (Smiech.) Všetky topánky som buď predala, alebo darovala budúcej neveste Grétke.

NA ČOM SA BEŇOVÁ NEVIE DOHODNÚŤ S PARTNEROM, KEDY PLÁNUJÚ SVADBU A ĎALŠIE INFORMÁCIE Z ICH SÚKROMIA SA DOČÍTATE V NAJNOVŠOM ČÍSLE PLUS 7 DNÍ