Z ikony slovenského herectva Štefana Kvietika je po prekročení osemdesiatky šikovný podnikateľ. Biznis rozbehol v jemu blízkom lesníckom prostredí. A podporila ho v tom aj Európska únia.

Herec je už desaťročia vášnivý poľovník a milovník prírody. Miestami jeho výjazdov sú Martinské hole a Tekovská Breznica, bohaté na zver. Spoluvlastníkom oboch revírov je divadelník, ktorý pred dvadsiatimi rokmi zavesil umenie na klinec.

Lesy, jazerá a horské chaty v Tekovskej Breznici neďaleko Zlatých Moraviec patria rodinnej firme Kvietikovcov, akciovke FORESTIAL. Herec s manželkou sedia v dozornej rade, zatiaľ čo ich syn Martin šéfuje predstavenstvu.

Dlhodobý plán

Kvietikovci v prípade Tekovskej Breznice spojili príjemné s užitočným. Starostlivosť o tamojšiu zver premiešali s biznisom. Prostredníctvom Karpatskej lesníckej spoločnosti, ktorú Štefan Kvietik ešte pred pár dňami dozoroval, začali v roku 2010 čerpať eurofondy, a to vo výške 775-tisíc eur.

Ďalšiu obchodnú akciu rozbehli v apríli tohto roku, keď im Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka priklepol bezmála 900-tisíc eur. Podľa projektu ich zámerom bola „výroba regionálnych mäsových výrobkov s pridanou hodnotou do poľnohospodárskej produkcie“.

Zamerať sa teda chceli najmä na mäsopriemysel, hydinu a spracovanie vajec. V akom štádiu je v súčasnosti odvážny plán a čo všetko prinesie, sme sa chceli opýtať priamo hereckej legendy, no nedvíhala telefón. Syna Martina sme nemohli zastihnúť v sídle jeho spoločnosti.

Aktívny dôchodca: Štefan Kvietik stál pri projekte, ktorý získal z eurofondov státisíce eur na rozbehnutie mäsového priemyslu. Na archívnej snímke so synom Martinom. Foto: archív

Opäť vo forme

Štefan Kvietik po novembrovom prevrate zanevrel na divadlo a umeleckú činnosť. Z domovského Slovenského národného divadla odišiel s krivdou na duši. Jeho krátky vstup do politiky začiatkom deväťdesiatych rokov mu niektorí kolegovia nevedeli odpustiť. A tak sa medzi ním a zvyškom verejného života na dlhý čas rozovrela obrovská priepasť.

Útechu našiel u blízkych a v čase strávenom na posiedkach. Často v tuhej zime. Je možné, že aj to zanechalo stopu na umelcovom zdraví. Okrem poškodenej chrbtice pred časom hercovi podľa našich informácií objavili v tele nebezpečný nález.

Nasledoval dôkladný a neodkladný zásah lekárov. Našťastie, úspešne. Umelec, ktorého dielo veľkou mierou obohatilo zlatý fond slovenskej kinematografie snímkami ako Boxer a smrť, Červené víno, Deň, ktorý neumrie, či Tisícročná včela, je dnes opäť vitálny a väčšinu času trávi v prírode ako predtým.