Niektorí by si mohli povedať, že v tomto prípade neplatí ani božia spravodlivosť. Charles Manson totiž zomrel 19. novembra prirodzenou smrťou. O tom, že je chorý, sa hovorilo už od januára, viackrát ho dokonca museli hospitalizovať. Podľa niektorých médií trpel problémami so srdcom, podľa iných s tráviacim traktom.

Tak či onak, muž, ktorý je zdopovedný za smrť mnohých ľudí, vrátane tehotnej manželky režiséra Polanského Sharon Tatovej, je už mŕtvy. Jeho život sa však pokúsi oživiť režisér Quentin Tarantino.

Vražda je ich odbor

Odkedy svojou nevídanou gangsterkou Pulp Fiction v roku 1994 rozdelil zošnurované odborné publikum na festivale v Cannes na ortodoxných a voľnomyšlienkarov, Quentin Tarantino (54) spotreboval na svoje snímky hektolitre krvi. Krvavý kúpeľ i spôsoby zabíjania zvyšovali intenzitu od filmu k filmu.

Vražda je skrátka Tarantinov odbor. A tak nečudo, že by mala byť hlavnou témou aj v jeho najnovšom projekte. Zatiaľ sa o ňom nehovorí, iba šepká, no viaceré dobre informované filmové magazíny priniesli správu, že nonkonformný americký režisér sa podujal spracovať príbeh vodcu zabijackej sekty Charlesa Mansona (82).

Bol predurčený na dráhu vraha. Charles Manson je mŕtvy, jeho príbeh však oživí film od Tarantina

Pre tých, ktorí o ňom náhodou nepočuli, povedzme zatiaľ toľko, že ide o neslávne známych vyšinutých vrahov, ktorí sa zgrupili okolo neúspešného hudobníka a zlodeja Mansona. Pobláznil najmä ženy, ktoré boli ochotné urobiť preňho čokoľvek vrátane vraždy. A nielen hypoteticky. Na Mansonov popud skutočne v noci 8. augusta 1969 brutálne zavraždili piatich ľudí vrátane Sharon Tatovej (†26), herečky a manželky režiséra Romana Polanského. Bola v ôsmom mesiaci.

Krvavá udalosť šokovala verejnosť a urýchlila koniec generácie hippies. A, samozrejme, nezostala bez reakcie ani v umeleckých kruhoch. Vzniklo viacero kníh, filmov i seriálov, zatiaľ skôr diskutabilnej kvality. Ale o tom neskôr.

Bol predurčený na dráhu vraha. Charles Manson je mŕtvy, jeho príbeh však oživí film od Tarantina

Pitt a tí druhí

Ak sa klebety potvrdia, bude to Tarantinov prvý film nakrútený podľa skutočných udalostí. Žiaľ, to je takmer všetko, čo o režisérových plánoch vieme. Ba dokonca to nevieme ani na sto percent, iba sa o tom dohadujeme na základe správ, ktoré prenikli z prostredia filmového biznisu.

Informácií o novom projekte je zatiaľ poskromne. Magazíny Variety či Hollywood Reporter tvrdia, že produkčne by sa na filme mali podieľať bratia Harvey a Rob Weinsteinovci, ktorí s Tarantinom spolupracovali už niekoľkokrát.

S režisérom údajne lustrovali zoznamy áčkových hviezd, vo filme by sa mal objaviť Brad Pitt (53). Tarantino si ho overil v Nehanebných bastardoch (2009), kde si zahral veliteľa zabijakov nacistov Alda Raina.

Bol predurčený na dráhu vraha. Charles Manson je mŕtvy, jeho príbeh však oživí film od Tarantina

Akú úlohu dostane tentoraz, netušíme, no takmer s istotou to nebude charizmatický psychopat Manson. Ten mal totiž v čase vrážd 35 rokov a hoci je filmová technika na vysokej úrovni, predsa len nie je všemocná. Nehovoriac o tom, že na takú rolu sa Pitt ani nehodí - napriek svojim skúsenostiam s postavami vyšinutých magorov, napríklad v sci-fi Dvanásť opíc. A tak sa filmoví novinári dohadujú, či sa mu ujde úloha detektíva, ktorý vraždy vyšetroval, alebo prokurátora Vincenta Bugliosiho, ktorý dostal Mansona a jeho šibnutú partiu za mreže.

Problémom by však mohol byť termín nakrúcania - skloňuje sa leto 2018 -, ktorý koliduje s iným Pittovým už ohláseným projektom. V tom istom čase by totiž mala padnúť prvá klapka drámy Davida Finchera (Sedem) World War Z 2.

Okrem Pitta je v hre niekoľko celebritných mien. Napríklad Jennifer Lawrenceová (Hry o život), ktorá sa pred pár mesiacmi prechádzala po bratislavskej Petržalke, kde sa nakrúcal triler Červený vrabčiak. Len pre zaujímavosť, Tarantino si na ňu brúsil zuby už pri westerne Osem hrozných (2015), jej úlohu nakoniec pre pracovnú vyťaženosť prevzala Jennifer Jason Leighová.

Lawrenceová by zrejme mohla stvárniť jednu z obetí Mansonovho gangu, herečku Sharon Tatovú. No v tejto súvislosti sa hovorí aj o cenovo a časovo dostupnejšej Margot Robbieovej (Jednotka samovrahov). V jednej z hlavných úloh sa údajne počíta s Tarantinovým obľúbeným Samuelom L. Jacksonom.

Bol predurčený na dráhu vraha. Charles Manson je mŕtvy, jeho príbeh však oživí film od Tarantina

Kto bude hrať Charlieho?

Hoci nevieme o ňom takmer nič, už dnes sa môžeme domnievať, že nepôjde o obyčajný film, lebo také Tarantino nenakrúca. Prinajmenšom bude zaujímavé sledovať, akého polozabudnutého herca zasa vytiahne na červený koberec, tým je totiž povestný. Vrátil slávu Travoltovi (Pulp Fiction), ale aj Pam Grierovej či Robertovi Forsterovi, ústrednej dvojici z Jackie Brownovej.

Priestor na objavovanie je najmä pri postave Mansona, aj keď vzhľadom na to, že bude potrebný mladší ročník, môže ísť akurát o zabudnutú detskú hviezdu. Magazín Variety už nadškrtol niekoľko možností jeho predstaviteľov. Išlo však najmä o známe tváre ako Christian Bale, ktorého poznáme z úlohy šialeného zabijaka v Americkom psychu, ale aj ako nového Batmana, Jareda Leta (Jednotka samovrahov), Joaquina Phoenixa (Gladiátor, Walk the Line) či Kita Haringtona - Jona Snowa z Hier o tróny.

Bol predurčený na dráhu vraha. Charles Manson je mŕtvy, jeho príbeh však oživí film od Tarantina

Ktovie, čo z toho bude

Platí, že čím menej je informácií, tým viac je špekulácií. Podľa nich by mal byť Tarantino režisérom i scenáristom, čo však zasa nie je až také prekvapenie, keďže je to tak pri všetkých jeho filmoch. Scenár je vraj už takmer hotový. Ak môžeme veriť Justinovi Krollovi z Variety, potom Tarantino nebude mapovať kult a vyčíňanie Mansonovej rodiny, pôjde skôr po stopách procesu.

Ktovie, ako to nakoniec bude. Už niekoľkokrát totiž Tarantino vypustil do sveta správu o svojich zámeroch, ktorá vyzerala dôveryhodne, no nakoniec zostalo len pri rečiach. Pred pár rokmi napríklad tvrdil, že sa chystá spracovať osudy mileneckej dvojice lupičov a vrahov Bonnie Parkerovej a Clyda Barrowa.

Potom zas prezradil zámer dokončiť trilógiu, ktorá sa začala Nehanebnými bastardmi (2009) a pokračovala Divokým Djangom (2012). „Malo by sa to odohrávať po invázii v Normandii v roku 1944 a mohlo by sa to volať Killer Crow alebo nejako podobne,“ povedal na Comic-Cone. „Len ešte musím dopísať druhú polovicu,“ dodal. To bolo niekedy v roku 2012. Odvtedy je projekt, ako sa vraví, na ľade.

A potom je tu ešte Kill Bill 3, pokračovanie megaúspešného krimitrileru s Umou Thurmanovou. Na internetovej databáze IMDb.com sa spomína ako „oznámený“, žiadne ďalšie detaily však nepoznáme. A keď už je reč o IMDb.com, pod menom Tarantino sa tam uvádza aj „nepomenovaný projekt Quentina Tarantina“ - ide práve o film o Mansonovi.

Bol predurčený na dráhu vraha. Charles Manson je mŕtvy, jeho príbeh však oživí film od Tarantina

Lenže je tu ešte ďalšia vec. Svojho času Tarantino vyhlásil, že po nakrútení desiatich filmov chce svoju režisérsku kariéru ukončiť. A ten desiaty film už urobil.

Predurčený na dráhu vraha

Charles Manson dodnes patrí medzi najznámejších vrahov. „Slávu“ mu vynieslo najmä vraždenie vo vile herečky Sharon Tatovej v noci na 8. augusta 1969.

Manson je dokonalým príkladom kriminálnika, ktorý ani nemohol dopadnúť inak. Matka ho porodila v šestnástich a nebola príkladným rodičom. Alkohol milovala viac než syna, podľa jednej historky ho vraj raz vymenila za džbán piva.

Bol predurčený na dráhu vraha. Charles Manson je mŕtvy, jeho príbeh však oživí film od Tarantina

Nemilovaný

Či je to pravda, nevieme, no policajné záznamy dokazujú, že Kathleen sa syna napokon zbavila. Keď k nej utiekol z chlapčenskej školy, kam ho umiestnila, jednoducho pred ním zabuchla dvere. Živil sa krádežami, striedavo trávil čas na ulici a za mrežami, prípadne v chlapčenských školách povestných zlým zaobchádzaním. Manson neskôr tvrdil, že si tam vytrpel bitky aj sexuálne zneužívanie.

Jeho ďalší život bol v podstate rovnaký - sťahoval sa z polepšovne do polepšovne, v časoch „voľna“ kradol. V roku 1955 sa oženil, a ako neskôr tvrdil, prežil „síce krátke, ale ozajstné manželské šťastie“. Po troch rokoch sa partneri rozviedli.

Spasiteľ

Svoju komunitu, či presnejšie sektu, založil koncom 60. rokov. Vytvoril vlastnú filozofiu, na ktorú namotal desiatky ľudí ovplyvnených hnutím hippies. Sám seba predstavoval ako Spasiteľa a využil na to aj svoje priezvisko - Man-son znamená vraj syn človeka. Svojim nasledovníkom tvrdil, že sú jedinou reinkarnáciou pôvodných kresťanov. Potulovali sa v Kalifornii s desiatkou najvernejších vo farebnom autobuse.

Bol predurčený na dráhu vraha. Charles Manson je mŕtvy, jeho príbeh však oživí film od Tarantina

Podľa tých, ktorí ho stretli - a neboli to iba jeho fanúšikovia - nebol Manson žiadny hlupák. Navyše mal vraj neuveriteľnú charizmu a dokázal ľudí strhnúť a presvedčiť. Aj na vraždu.

Smrť Tatovej

Tá najznámejšia sa udiala v noci na 8. augusta 1969. V skutočnosti nemala žiadny vznešený dôvod, ako sa to Manson snažil nahovoriť jej aktérom, bola obyčajnou pomstou. Udiala sa vo vile Terryho Melchera, hudobného producenta, s ktorým sa hudobník Manson neúspešne pokúšal podpísať zmluvu. Melcher však už v tom čase v dome nežil. Prenajal si ho režisér Roman Polanski.

To, čo spáchali štyria členovia Mansonovej „rodiny“, bol neuveriteľný masaker. V dome brutálne zavraždili piatich ľudí vrátane Sharon Tatovej, ktorá bola v ôsmom mesiaci tehotenstva. Svoje obete dobodali na smrť, jeden z prítomných mužov mal až 51 bodných rán. Neušetrili ani Tatovú, ktorá ich prosila, aby ju nechali aspoň donosiť dieťa, a ponúkla sa im ako rukojemníčka, z ktorej by mohli kráľovsky profitovať. Zavraždili ju šestnástimi ranami a uterákom namočeným v jej krvi napísali na dvere slovo Prasa.

Bol predurčený na dráhu vraha. Charles Manson je mŕtvy, jeho príbeh však oživí film od Tarantina

Všetkých účastníkov besnenia - vrátane Mansona ako hlavy skupiny - odsúdili pôvodne na smrť, neskôr rozsudok zmenili na doživotie.

Dokument aj bábková hlúposť

Samozrejme, Tarantino rozhodne nie je prvý filmár, ktorého Manson zaujal. Prvý film na motívy brutálnych vrážd - Pijem tvoju krv (I Drink Your Blood) vznikol už rok po tom, čo sa udiali.

V roku 1976 režisér Tom Gries preniesol na filmové plátno knihu spomínaného prokurátora Vincenta Bugliosiho. Snímka sa volala Helter Skelter, podľa Mansonovho scenára apokalyptickej vojny medzi belochmi a černochmi, ktorý sa odvolával na hudbu Beatles a Knihu zjavení z Nového testamentu. Mapovala vyšetrovanie a súdny proces so zabijakmi a s ich lídrom a fanúšikovia ju hodnotili celkom slušne.

Bol predurčený na dráhu vraha. Charles Manson je mŕtvy, jeho príbeh však oživí film od Tarantina

To sa nedá povedať o bábkovom (!) paškvile s názvom Live Freaky! Die Freaky! Jeho dej sa odohráva v roku 3069 a hlavnou postavou je istý Charlie, ktorý sa nápadne ponáša na Mansona. Ten má spasiť ľudí žijúcich na spustošenej Zemi a deje sa to naozaj bizarným spôsobom. Podobnú kravinu sa chystal nakrútiť aj hudobník Rob Zombie a spisovateľ Brett Easton Ellis, autor Amerického psycha. Našťastie, ostalo len pri rečiach.

No a vlani odvysielala televízia NBC seriál Aquarius, ktorý sleduje vzostup a pád Mansonovho kultu. Okrem toho vznikli desiatky dokumentov a televíznych snímok. Vyťažiť z Mansona sa však nepokúšali len filmári. V roku 2005 napríklad vyšiel folkrockový album One Mind, ktorý nahral vo väznici v San Quentine. Manson zložil piesne, album nahral i naspieval. O jeho predaji nevieme nič. No ak si zoberieme, ako sa u nás darilo knižnej „spovedi“ niekoľkonásobného vraha a mafiánskeho bosa Černáka, úspech by nás sotva prekvapil.