Hektický život a obrovská mediálna sláva ho priviedli do šialeného kolotoča, ktorý už nezvládal. Alkoholom sa postupne zabíjal, no skoncovať s pitím nevedel. Braňo Mojsej priznáva, že sa chcel odpratať z tohto sveta sám. Pred samovraždou ho zachránil syn.

 

Mediálny obraz nafúkanej celebrity s vymetenou „mozgovňou“ v značkových kolekciách za tisíce eur je fuč, pred nami dnes sedí civilný Braňo Mojsej. Vyrovnaný abstinent, laický terapeut, pozitívne naladený otec a partner. Na časy reality šou, keď sa s exmanželkou Norou stali súčasťou obývačiek státisícov Slovákov, dnes pozerá s úsmevom, ale aj s odporom.

Mojsejovci? Klamali sme

„Bol to zámer producentov vyrobiť z nás výstrednú dvojicu prostoduchých milionárov. V tom čase to fantasticky fungovalo, sledovanosť dosahovala rekordy. Napokon, nerobili sme to zadarmo. Aj keď dnes by ma už na to nenahovorili a nepresvedčili by ma na bizarnosti a hlúposti. Aj tie legendárne kožené nohavice stáli 150 eur, no producent poradil - povedz, že 1 500 eur, bude senzácia a ľudia majú čo rozoberať. Nešlo o to, či ťa majú radi alebo nenávidia, hlavná vec, že ťa všetci riešia a pozerajú. Moja chyba, že som pristúpil na ich podmienky. Peniaze a sláva boli mojím jediným motívom. Dnes viem, že tie vám zdravie ani šťastie neprinesú,“ spomína na časy reality šou a následné potoky alkoholu na žúroch, recepciách, kde sa pije prvá liga.

FOTO kožených nohavíc, ktorými sa Braňo chvastal v reality šou, v GALÉRII >>

Na vlastnej koži okúsil a videl aj vo svojom okolí, že bohatí ľudia majú z nudy často väčšiu náchylnosť podľahnúť alkoholu, drogám, hraniu v kasínach či chorobnému nakupovaniu. „Pijú, aby si dodali náladu, zahnali smútok, ale alkohol funguje postupne a devastačne, vyvoláva depresie, agresiu, ničí zdravie, vzťahy, vedie do pekla.“

Syn jeho otcom

To, či sa ešte niekedy v telke objaví, Braňo nerieši ani nezavrhuje. Tvrdí, že našiel nový zmysel života. „Nie sláva a peniaze, ale sebadisciplína, láska a pokora vás odmenia pokojom v duši,“ filozoficky sa zamyslí už rok abstinujúci Mojsej, ktorý je aj tentoraz presvedčený, že alkoholu sa nedotkne už nikdy.

Intuícia nám hovorí, že pohoda a pokoj, ktoré z neho vyžarujú, sú oproti minulosti tak prirodzene presvedčivé, že sa s ním muselo udiať niečo medzi nebom a zemou... Obracia oči k nebu a hovorí o zázraku, že „v roku 2020 Braňo Mojsej  ešte žije“.

Priznáva, že s chľastom mu  išlo už doslova o život. Doviedol ho až do stavu ohrozujúceho život, prestal jesť, spať a v hlave mal len jedno - ako zohnať alkohol a ako ho čo najrýchlejšie naliať do seba, aby sa cítil lepšie.

„Abstinenčné príznaky sú príšerné, bol som na hrane života a smrti. Ak sa človek už nemá ako dostať k alkoholu, rezignuje a celý problém rieši pokusom o samovraždu. Obrovský tlak som už nezvládal, skončil som v totálnej depresii, bezmocnosti, vyhorený. Nevidel som cestu vpred a uvažoval som o tom, ako sa odpratať z tohto sveta. Nevedel som žiť bez alkoholu ani s ním. Ničil ma, fyzicky i psychicky. Už ma to na svete nebavilo, bol som zúfalý. Závislosť je rakovina duše. Život mi zachránil syn Branko, keď ma s kamarátom v poslednej chvíli našli v hotelovej izbe, kde som chcel spáchať samovraždu. Nikdy mu neprestanem byť vďačný za všetko, čo pre mňa urobil v najťažších chvíľach, keď sa naše úlohy vymenili. On bol otcom a ja nepodareným synom.“

Tour de vodka

So synom má báječný vzťah napriek tomu, že počas manželstva s Norou sa museli stretávať tajne, lebo si to neželala. „Dodnes ľutujem, že som od neho odišiel, keď ma najviac potreboval. Ale život, to sú aj zlé, náh­le rozhodnutia. Nejde to zmazať a tváriť sa, že to nebolo. Preto dnes zvažujem každé rozhodnutie, aby som sa uistil, či neublíži niekomu z mojich blízkych.“

Život Braňa Mojseja je plný radikálnych zvratov. V hlase cítiť nostalgiu, keď začne spomínať na obdobie prvej dlhodobej abstinencie. Bolo to dávno pred mediálnou smršťou, počas prvého manželstva s Brankovou mamou Valikou. „Nepil som, lebo som mal motiváciu vidieť, ako vyrastá môj syn. Žil som v šťastnom manželstve v peknom dome, mal som vtedy úspešnú realitnú kanceláriu. Pravidelne sme dovolenkovali v talianskom mestečku Alassio, lyžovali v Tatrách. Prežili sme veľa krásnych chvíľ.“

No len Braňovi najbližší vedeli, že si nesmie dať ani kvapku, lebo sa spustí nekontrolovaná lavína pitia do bezvedomia. Braňova špecialita bola viacdňová nonstop tour de vodka, ktorá sa končila kolapsom organizmu. Blízki ho museli väčšinou hľadať, pretože často sa ocitol na najbizarnejších miestach a medzitým si stihol narobiť kopu hanby i dlhov.

Pokračovanie na ďalšej strane.