Textár, spisovateľ, dramaturg, moderátor, scenárista… Ťažko určiť, čím Boris Filan (73) ešte neprešiel. On sám rád pripomína aj svoju basketbalovú éru, ktorú odštartoval ako desaťročný. „Hral som krídlo a pivota. Nedostatočnú výšku som nahrádzal výskokom pod košom. Tak dlho, kým mi neodišli kolená a už sa nevrátili,“ priznal v minulosti.

Takmer dvojmetrový chlap rokmi naberal kilogramy a nadváha, ku ktorej sa dopracoval, dávala jeho nohám poriadne zabrať. „Bola to veľká záťaž, opotrebovala sa mi chrupavka a začal som mať problém s kolenom. Časom sa to stáva všetkým športovcom. Hrozila mi operácia, no rozhodol som sa, že radšej schudnem, ako by som ju mal podstúpiť,“ vyjadril sa Filan pre PLUS 7 DNÍ.

So zhadzovaním kilogramov začal pred piatimi rokmi a spolu s nimi sa zbavil aj povestnej tmavej hrivy. Keď sme ho naposledy stretli na jednom z bratislavských koncertov, takmer sme ho v spoločnosti manželky herečky Ingrid Filanovej (66) nespoznali. „Neviem, koľko presne som schudol, ale keď som si nedávno kupoval vo Viedni nohavice, v páse som mal menej o šestnásť centimetrov,“ komentoval s hrdosťou svoj úbytok na váhe.

Nežrať!

Keby Borisa Filana nezačali trápiť zdravotné problémy s nohou, asi by sa do nového životného štýlu a chudnutia nepustil. Dokonca tvrdí, že to pre neho nebolo príliš náročné. „Vedel som, že musím a mám dosť pevnú vôľu. Dokázal som aj prestať fajčiť, chudnutie je proti tomu nič. Nie je ťažké schudnúť, náročnejšie je udržať si to,“ vraví.

Pozrite si aj FOTO GALÉRIU: Takto teraz vyzerá Boris Filan

Na zhadzovanie prebytočných kilogramov zvolil pravdepodobne najúčinnejšiu metódu na svete. „Kedysi sa českého psychiatra Miroslava Plzáka vypytovala Jiřina Bohdalová, ako schudnúť, a on jej na to: Nežrať, Jiřinka. Nežrať! To je jediný recept, ktorý zastávam aj ja,“ hovorí Filan a odvoláva sa na radu prestížneho gastroenterológa Antona Vavrečku. „Po rokoch prišiel na to, že diéty nefungujú. Stačí, keď človek bude jesť primerane, tretinu z toho, čo predtým. Takéto jednoduché to je.“

No zatiaľ čo Boris Filan sa mení pred očami, jeho manželka Ingrid nosí rovnakú konfekčnú veľkosť mnoho rokov. „Ona o seba dbá odjakživa. Má stabilnú váhu a jej tajomstvo štíhlosti je špeciálna diéta, ktorá pozostáva zo slaniny a z čokolády. Aj to môžem poradiť každému,“ odkázal.

Prečítajte si tiež: