Už to bude pomaly desať rokov, čo Boris Kollár (54) kúpil nedokončenú vilu v lukratívnej bratislavskej štvrti neďaleko Slavína. Moderná stavba stojí len pár metrov od prezidentskej vily a známeho pamätníka sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny. Dlho ležala ladom, zarastala trávou, burina rašila aj na streche.

 

Do domu sa súčasný predseda parlamentu presťahoval niekedy v roku 2017. No odkedy prepychovú vilu obýval, okolitý terén so záhradou nevyzeral vábne. Kollár sa zaktivizoval až teraz. Tri mesiace po parlamentných voľbách sa na jeho pozemku začali divy, došlo aj na stavebné práce.

Idú ako píla

Kollárovo sídlo sa premenilo na mravenisko usilovných robotníkov. V posledných dňoch tatrovky odvážali z pozemku aj haldy hliny. Premena exteriéru bude zásadná. Stavebný odborník, s ktorým sme hovorili, mal po prezretí fotografií rozkopanej záhrady ihneď jasno. „Prebieha tam nie malá rekonštrukcia. Budujú sa oporné múry, uskutočňujú sa výkopové práce, základ niečoho, bazéna, terasy či altánku. Vyzerá to na vyšší štandard užívateľa,“ tvrdí dlhoročný stavbár.

No Boris Kollár svoju privátnu aktivitu až tak veľkolepo nevidí. „Staviam na ohlášku, je to stavba do dvadsaťpäť štvorcových metrov,“ reagoval pre PLUS 7 DNÍ šéf parlamentu, ktorý sa zjavne pripravuje na leto strávené v záhrade. „Áno, staviam bazén, lebo sa nebude dať cestovať,“ doplnil.

V desiatkach tisícov

Pre koronakrízu je stále otázne, či budú môcť Slováci vyraziť v lete k moru a či vôbec zákonodarcovia otvoria aspoň sídliskové kúpaliská. Kollár je vraj o krok napred a rýchlo si buduje zábavku na letné večery. Keď vlastnil vilu na slnečnej Floride, boli jeho bazénové žúry preslávené, nezabudnuteľné pre mnoho brunetiek aj blondínok, ktoré do Ameriky pricestovali. Skromnejšie to zrejme nebude ani na Slovensku.

FOTO z veľaďovania pozemku Borisa Kollára nájdete v GALÉRII >>

Podľa stavebného experta sa cena Kollárovej prestavby môže vyšplhať do závratných čísel. „Len hrubé práce sú v desiatkach tisícov, potom je to záležitosť použitých materiálov a prvkov, ktoré budú osadené. Môže si dať ratan, ale k tej vile sa hodia serióznejšie materiály, nemal by úplne šetriť. Ak staví na mramor, ónyx alebo nedajbože exotické drevo bang­kiraj, nebudem v tomto rozsahu sumu ani špecifikovať,“ uzavrel.

Boris Kollár pritom nikdy nepatril k drobným živnostníkom. Aktuálny príjem, ktorý mu plynie z funkcie šéfa parlamentu, nie je zverejnený, ale jeho predchodca Andrej Danko si prišiel ročne takmer na tridsaťtisíc eur a k tomu dostal paušálne náhrady vo výške dvanásťtisíc.

Rozoštval si susedov

Pri budovateľskom ošiali by si však Kollár mal dávať väčší pozor na susedské vzťahy. S majiteľmi priľahlých rodinných domov sa doteraz zdravil a vychádza aj s prominentným susedom, advokátom Radomírom Bžánom, ktorý mu občas preberá poštu. Nájdu sa však aj takí, ktorí nevedia prísť politikovi na meno. Do okien sa im práši, hučí technika a sú z toho nevrlí. „Poriadne nám to lezie na nervy, ale keď má stavebné povolenie, musíme vydržať,“ krčil plecami jeden z obyvateľov.

FOTO z veľaďovania pozemku Borisa Kollára nájdete v GALÉRII >>

Prečítajte si tiež: